لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۴۹

چرا این میل به اعدام؟


ایران در دهه های گذشته یکی از بیشترین آمارهای اعدام را در جهان داشته است

بسیاری معتقدند هدف جمهوری اسلامی از افزایش حجم اعدام‌ها، ارعاب و بازداشتن جامعه‌ای ملتهب از ادامه چرخه اعتراض‌هاست. با این وجود تنها دو روز از اعلام تأیید احکام اعدام سه معترض آبان خونین گذشت تا خیابان‌های بهبهان میزبان معترضانی دیگر باشد. معترضانی که از قضا، همان شعارهای آبان ۹۸ را فریاد می‌زدند: «رضا شاه روحت شاد»، «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»، «ایرانی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»...

در سوی دیگر، طوفان توئیتری چند مییلیونی ایرانیان، صدای اعتراض آن ها را در جهان طنین انداز کرد؛ طوفانی که باعث شد هشتگ #اعدام_نکنید، تنها در بیست و چهار ساعت اول شش میلیارد بار در توئیتر دیده شود و گستره وسیع و متنوعی از شخصیت‌های فرهنگی، هنری، مدنی و سیاسی را با خود همراه کرد؛ از چهره‌های تأثیرگذار و شناخته شده داخلی تا دونالد ترامپ و سازمان ملل و شماری از سیاستمداران اروپایی.

ساعت ششم - چرا این میل به اعدام؟
please wait

No media source currently available

0:00 0:53:17 0:00
لینک مستقیم

این‌ها در شرایطی بود که طی چند روز کوتاه، احکام اعدام برای طیف متنوعی از اتهامات صادر یا اجرا شده است؛ از نوشیدن مشروب الکلی تا «جاسوسی»، از فعالیت سیاسی تا اعتراض در خیابان.

پیام اعدام‌ها چیست؟ نتیجه آنچه خواهد بود؟ آیا اعتراض‌های شهروندان باعث تغییر روند حکومت خواهد شد؟ در این برنامه به این نکات می‌پردازیم.

  • 16x9 Image

    نیوشا بقراطی

    نیوشا بقراطی در سال ۱۳۸۴ به عنوان گزارشگر و مجری به رادیو فردا پیوست. او میزبان برنامه زنده هفتگی «ساعت ششم» است و از سال ۱۳۹۰ سردبیری بخش صوتی و تصویری رادیو فردا را بر عهده دارد

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG