لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۲۶

پیام چهره متفاوت این عاشوراها


یکی از عکس‌هایی که از مراسم عاشورا دست به دست می‌شود

اگر می‌خواستی تناقض‌های ایدئولوژیک را میان حکومت مذهبی باجامعه زیر سایه سنگین مذهبِ حکومتی به تصویر بکشی، احتمالا قابی مناسب‌تر نمی‌یافتی:

محرّم است. زن جوان، با پوششی که «ناپسندش» می‌دانند و گیسوانی که «ممنوعش» می‌خوانند، سگ کوچکی را که «نجسش» می‌پندارند در آغوش دارد و مقابل عَلَم عاشورایی، جلوی لنز دوربین ژست گرفته است. گویا با تمام زنانگی‌اش می‌خواهد «ارزش‌»های تبلیغ‌شده همان مذهب را به چالش بکشد.

در کلیپی ویدیویی دختران کوچک نوجوان را می‌بینی که مو می‌افشانند و مناسک زنجیرزنی حسینی را با لطافت رقص پیوند می‌زنند؛ درست مقابل بیرق‌های سبز و سیاهی که تکیه‌گاه عقیدتی حکومت است برای تحدید همین آزادی‌ها.

چند سالی می‌شود که در روزهای عزاداری محرم، تصاویر و ویدیوهایی از این جنس در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود تا تناقضی عریان را به رخ بکشد؛ حضور جوانانی در مراسم مذهبی شیعی که سبک زندگی و سلیقه پوشش آن‌ها در تضاد آشکار با باورها و برساخته‌های «قدسی» حکومت است.

جمهوری اسلامی در نهادینه‌سازی آنچه «ارزش‌های اسلامی» می‌نامد چقدر موفق بوده است؟ آیا اسلامِ حکومتی توانسته است پس از چهار دهه، اقشار بیشتری را در جامعه باخود همراه کند یا این پدیده نشانگر ارزش‌زدایی از آموزه‌های شیعی از نسل بعد از انقلاب است؟

ساعت ششم - پیام چهره متفاوت این عاشوراها
please wait

No media source currently available

0:00 0:53:41 0:00
لینک مستقیم

در این برنامه به چهره متفاوت عاشورای امسال و سال‌های اخیر پرداخته‌ایم.

  • 16x9 Image

    نیوشا بقراطی

    نیوشا بقراطی در سال ۱۳۸۴ به عنوان گزارشگر و مجری به رادیو فردا پیوست. او میزبان برنامه زنده هفتگی «ساعت ششم» است و از سال ۱۳۹۰ سردبیری بخش صوتی و تصویری رادیو فردا را بر عهده دارد

دیدن نظرات (۸۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG