لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۳۶

مبارزه؛ «با فساد» یا «برای آن کرسی»


از سه رئیس قوه قضاییه از جمله ابراهیم رئیسی در مقاطع مختلف به‌عنوان گزنیه‌های محتمل برای رهبری آینده یاد شده است

از روزی که به ریاست قوه قضاییه رسید تا همین امروز، «مبارزه با فساد» کلیدواژه و شعار محبوب ابراهیم رئیسی بوده است. برای اثبات عزمش، نخستین «دانه‌درشت‌هایی» را هم که هدف گرفت، همکاران پیشین خودش بودند؛ نزدیکان سَلَفش در قوه‌ای که خود در تمام آن مدت، معاون اولش بود.

محاکمه اکبر طبری معاون رئیس سابق قوه قضاییه و از مهره‌های نزدیک به صادق لاریجانی به اتهام فساد، در کنار متهم شدن شمار دیگری از جمله غلامرضا منصوری قاضی سابق به دریافت رشوه، مساله «مبارزه با فساد» را تبدیل به بحث روز کرده است. اما به موازات آن، ماجرای دیگری هم به‌صورتی مشهود خونمایی می‌کند: جنگ قدرت.

ابراهیم رئیسی و صادق لاریجانی غیر از ریاست قوه قضاییه نقطه اشتراک مهم دیگری هم دارند؛ از هر دوی آن‌ها در مقاطع مختلف به‌عنوان یکی از گزینه‌های محتمل برای رهبری آینده جمهوری اسلامی نام برده شده است. پیش از آن‌ها هم نگاه‌ها به رئیس اسبق همان قوه، هاشمی شاهرودی بود.

ساعت ششم - مبارزه «با فساد» یا «برای آن کرسی»
please wait

No media source currently available

0:00 0:52:40 0:00
لینک مستقیم

انگیزه ابراهیم رئیسی از تمرکز بر پرونده‌های مربوط به دوران صادق لاریجانی - در حالی که خودش معاون اولش بود - چیست؟ این کارزار، همزمان با آغاز بی‌دست‌انداز ریاست یک متهم به فساد - قالیباف - بر قوه‌ای دیگر، تا چه حد سیاسی و چقدر برآمده از اراده حقوقی و قانونی است؟ نقش آیت‌الله علی خامنه‌ای در این بین چیست و کرسی او چه سهمی در این معادله دارد؟ در این برنامه به این نکات می‌پردازیم.

  • 16x9 Image

    نیوشا بقراطی

    نیوشا بقراطی در سال ۱۳۸۴ به رادیو فردا پیوست. او از سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۱ سردبیری بخش صوتی و تصویری رادیو فردا را به عهده داشت و میزبان برنامه زنده هفتگی «ساعت ششم» بود.

XS
SM
MD
LG