لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۱۵

نقش اسلام در سرنوشت رومیناها


رومینا اشرفی دختر ۱۳ ساله‌ای که به دست پدرش به قتل رسید

معتقدان می‌گویند اسلام برای «اصلاح» است و آمده تا سپری باشد در برابر «شر»... و این‌که «تندروی‌ها» و «کج‌فهمی‌ها» را نباید به پای کلّیت دین گذاشت.

منتقدان می‌گویند خشونت درهم‌تنیده است با ذات اسلام و این‌که دین با نهادینه کردن مفاهیمی همچون «غیرت» و «ولی» دانستن مردو روا داشتن رفتارهایی همچون تنبیه بدنی زن، راه را برای اِعمال خشونت مرد باز می‌گذارد.

ساعت ششم - نقش اسلام در سرنوشت رومیناها
please wait

No media source currently available

0:00 0:53:20 0:00
لینک مستقیم

رومینا اشرفی ۱۳ ساله که پدرش به‌خاطر رابطه او با یک مرد، هنگامی که کودک خواب بود، لبه داس را بر گردنش کشید، تنها یکی از نمونه‌های خشونت بی‌مرز خانگی است؛ نه اولین آن و نه آخرین. تنها کمتر از یک هفته بعد از این رویداد تکان‌دهنده، دختر ۱۸ ساله‌ای بر اثر به آتش کشیدن خانه توسط برادرش جان خود را از دست داد. علت مرگ در شعله‌های آتش: مخالفت برادر با ازدواجش.

در مواردی همچون قتل رومینا، قوانین جمهوری اسلامی ایران هم، برگرفته از آموزه‌های اسلامی، پدر را صاحب خون فرزند برمی‌شمارد و معاف از مجازات معمول.

آیا اعتقادات و آموزه‌های مذهبی در رویدادهایی همچون قتل رومینا به‌دست پدرش نقشی دارد؟ در این برنامه به این پرسش محوری می‌پردازیم.

  • 16x9 Image

    نیوشا بقراطی

    نیوشا بقراطی در سال ۱۳۸۴ به عنوان گزارشگر و مجری به رادیو فردا پیوست. او میزبان برنامه زنده هفتگی «ساعت ششم» است و از سال ۱۳۹۰ سردبیری بخش صوتی و تصویری رادیو فردا را بر عهده دارد

XS
SM
MD
LG