لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۱۸

سفیر پیشین آفریقای جنوبی در ایران در ارتباط با پرونده مناقصه «ایرانسل» بازداشت شد


پلیس آفریقای جنوبی روز جمعه ۲۶ بهمن اعلام کرد یوسف سالوجی، سفیر پیشین آفریقای جنوبی در تهران به اتهام فساد مالی در ارتباط با مجوز فعالیت شرکت مخابراتی «ام ان تی» در ایران بازداشت شد.

رویترز می‌گوید، به دنبال اعلام خبر این بازداشت سهام شرکت مخابراتی «ام ان تی» کاهش یافت.

طبق این گزارش پلیس آفریقای جنوبی یوسف سالوجی را متهم کرده است که در جریان همکاری برای واگذاری مناقصه به «ام تی ان» و «ایرانسل» و کنار گذاشتن «ترک‌سل» در مناقصه‌ای در ایران رقمی معادل یکصد هزار دلار رشوه دریافت کرده است.

به گزارش رویترز، ارزش مجوز ۱۵ ساله فعالیت «ام ان تی» ۳۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است و پلیس می‌گوید، در حالی «ام تی ان»برنده این مناقصه شده است که در اصل دوم شده بود.

شرکت «ام تی ان» ايرانسل کنسيرسوم مشترک ايران و شرکت ام تی ان است. شرکت ام تی ان، اپراتور تلفن همراه در آفريقا جنوبی، در سال ۲۰۰۴ توانست با پشت سرگذاشتن رقيب خود، ترک‌سل، در مناقصه شرکت ايرانسل اپراتور خصوصی تلفن همراه در ايران، برنده شده و ۴۹ درصد از سهام آن را در اختيار بگيرد.

ترک‌سل می گويد، «ام تی ان» از طريق برخی اقدامات توانسته است مناقصه را برنده شود، در حالی که اين مناقصه پيشتر به ترک سل واگذار شده بود.

در مارس سال ۲۰۱۲ شرکت «ترک‌سل» شکايتی عليه شرکت شرکت «ام تی ان» در دادگاهی در آمريکا اقامه کرد. ترک‌سل خواهان دريافت ۴ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار بابت زيان اين شرکت در مناقصه ايرانسل است.

براساس آمار اعلام شده توسط «ام تی ان»، تنها در سال ۲۰۱۱ سود حاصل از بازار ايران برای شرکت «ام تی ان» ۱.۳ ميليارد دلار برابر با ۹ درصد کل سود جهانی اين شرکت بوده است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG