لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۲۲

رییس جمهور سابق کره جنوبی به ۲۴ سال زندان محکوم شد


پارک گون- هه، ۶۶ ساله از فروردین سال گذشته در زندان است.

روز جمعه دادگاهی در کره جنوبی پارک گون- هه رییس جمهور سابق این کشور را به اتهام ارتباط با شبکه‌های فساد مالی به ۲۴ سال زندان محکوم کرد.

خانم پارک اولین رییس جمهور انتخابی کره جنوبی است که سال گذشته به دستور دادگاه قانون اساسی و پس از افشای رسوایی‌های مالی گسترده در سطوح عالی کشور از مقامش برکنار شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادگاه علاوه بر محکوم کردن او به خاطر ارتکاب جرایمی نظیر پرداخت و دریافت رشوه، سوءاستفاده از قدرت و تهدید و ارعاب، او را به پرداخت ۱۸ میلیارد وون (معادل ۱۶.۹ میلیون دلار) نیز محکوم کرد.

قاضی دادگاه هنگام صدور حکم گفت: «متهم از اختیارات ریاست جمهوری که مردم به او تفویض کرده بودند سوءاستفاده کرده و در نتیجه امور حکومت دچار بی‌نظمی و آشوب شده بود. این وضعیت به استیضاح رییس جمهور منجر شد که بی‌سابقه است.»

حدود هزار نفر از هواداران خانم پارک در اطراف ساختمان دادگاه اجتماع کرده و علاوه بر پرچم‌های کشور پلاکاردهایی در دست داشتند که خواستار «پایان دادن به انتقام سیاسی» علیه او بود.

دادگاه اعلام کرد که خانم پارک در همکاری با یک دوست قدیمی‌اش به نام چوی سون- سیل از شرکت بزرگ گروه لوته و سامسونگ بزرگترین تولید کننده تلفن‌های هوشمند جهان هر کدام ۷ میلیارد وون (حدود ۶.۶ میلیون دلار) پول گرفته و از یک شرکت انرژی بزرگ نیز حدود ۹ میلیارد وون طلب کرده بودند.

دادستانی تقاضا کرده بود که خانم پارک به ۳۰ سال زندان و پرداخت ۱۱۲ میلیون دلار محکوم شود.

خانم پارک، ۶۶ ساله که از ۳۱ مارس سال گذشته در زندان است ارتکاب هرگونه جرمی را تکذیب کرده و در جلسه دادگاه حاضر نبود.

قاضی گفت خانم پارک به هیچ وجه اظهار پشیمانی نکرده و سعی کرده چوی و منشی‌های خود را مسئول این جرایم جلوه دهد.

خبرگزاری رویترز یادآوری می‌کند خانم پارک هنگامی که هنوز در مقام ریاست جمهوری بود به خاطر درخواست کمک از دوستش چوی که هیچ گونه تجربه سیاسی نداشت عذرخواهی کرده بود و این تنها کاری بود که برای اعتراف به گناهانش انجام داد.

وکیل خانم پارک گفت او احتمال تقاضای فرجام را با موکل خود در میان خواهد گذاشت. او افزود: «ما همه تلاش خود را انجام دادیم و از نتیجه دادگاه متاسف هستیم. یک روز تمام حقیقت برملا خواهد شد.»

حکم دادگاه ضربه سختی برای خانم پارک خواهد بود که دوران ریاست جمهوری او به عنوان اولین رهبر زن کره شمالی از سال ۲۰۱۲ آغاز شد.

سال گذشته پس از برکناری او از قدرت، انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و در آن مون جائه - این یک سیاستمدار لیبرال به قدرت رسید که موضع نرم او در قبال حکومت کره شمالی باعث شده مناسبات دو کشور در ماه‌های اخیر تا حدی بهبود یابد.

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی روز جمعه در بیانیه‌ای گفت سرنوشت خانم پارک نه فقط برای او بلکه برای کشور «غم انگیز» است و افزود اگر تاریخ به خاطر سپرده نشود تکرار خواهد شد. ما این روز را فراموش نخواهیم کرد.

دو رییس جمهور اسبق کره جنوبی در سال ۱۹۹۶ به جرم تمرد، خیانت و فساد مالی به زندان‌های طولانی محکوم شدند ولی هر دو آنها مشمول عفو ریاست جمهوری شده و پس از چند سال از زندان آزاد شدند.

اما آقای مون هنگام به قدرت رسيدن تعهد داد که به سنت بخشيدن مقامات دولتی و يا بخش خصوصی که در زندان هستند پايان خواهد داد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG