لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۴۴

فضاپيمای شرکت «اسپيس‌ايکس» با چهار فضانورد راهی ايستگاه فضايی بين‌المللی شد


موشک فضاپیمای «فالکون ۹» ساعت ۵.۴۹ دقیقه بامداد به وقت محلی از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به پرواز درآمد

ناسا در همکاری با شرکت فضايی خصوصی «اسپيس‌ايکس» روز جمعه ۳ ارديبهشت چهار فضانورد را به ايستگاه فضايی بين‌المللی اعزام کرد.

در اين پرواز برای اولين بار از موشکی استفاده می‌شود که در ساخت آن از قطعات بازيافت‌شده موشک‌های فضاپيمای قبلی استفاده شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، موشک فضاپیمای «فالکون ۹» ساعت ۵.۴۹ دقیقه بامداد به وقت محلی و قبل از طلوع آفتاب از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به پرواز درآمد. در این ماموریت برای حمل فضانوردان از کپسول فضایی «اندوور» استفاده می‌شود که دومین سفر آن به ایستگاه فضایی بین المللی است.

این فضاپیما قرار است در پایان یک سفر ۲۳ ساعته بامداد روز شنبه به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد که در فاصله ۴۰۰ کیلومتری در مدار زمین در گردش است.

به فاصله ده دقیقه از لحظه پرتاب، قسمت دوم موشک که حامل کپسول فضایی است از آن جدا شد و با سرعتی حدود دو هزار و ۷۰۰ کیلومتر در ساعت سفر خود را به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی آغاز کرد.

همزمان، قسمت اول موشک به سلامت به سوی زمین بازگشت و روی باند پرواز یک کشتی بدون سرنشین در آب‌های اقیانوس اطلس فرود آمد.

از سال گذشته که سازمان فضایی آمریکا اعزام فضانوردان را از سر گرفت این دومین باری است که ناسا از موشک‌های فضاپیمای و کپسول‌های فضایی محصول شرکت «اسپیس ایکس» برای انتقال قضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی استفاده می‌کند.

با پایان برنامه فضایی«شاتل» در سال ۲۰۱۱ ناسا اعزام فضانورد را متوقف کرده بود و تمامی ماموریت‌ها به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط سازمان فضایی روسیه و فضاپیماهای آن کشور انجام می‌شد.

ماموریت روز جمعه سومین پرواز حامل سرنشین طی ۱۱ ماه اخیر در چارچوب همکاری ناسا با بخش خصوصی است. این ماموریت‌ها در همکاری با شرکت «اسپیس‌ایکس» انجام شده که در سال ۲۰۰۲ توسط ایلان ماسک تاسیس شد.

آقای ماسک در عين حال مدیرعامل و یکی از سهامداران شرکت تولید کننده خودروهای برقی به نام «تسلا» است.

اولین ماموریت مشترک ناسا و شرکت «اسپیس‌ایکس» یک سفر آزمایشی حامل دو فضانورد به مدار کره زمین بود که ماه مه ۲۰۲۰ انجام شد. در ماموریت دوم که در نوامبر گذشته انجام شد موشک فضاپیما و کپسول فضایی شرکت «اسپیس‌ایکس» چهار فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل کردند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن
XS
SM
MD
LG