لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۲۲

تحقیق جدید: برای جلوگیری از خوراک‌دزدی مرغ‌های دریایی «باید به آنها خیره شد»


خصلت طعمه‌دزدی مرغ‌های دریایی در بسیاری از سواحل جهان باعث دردسر گردشگرانی است که گاه و بیگاه شاهد ربودن خوراکی‌ها از دستان خود توسط این پرنده‌ها هستند.

به‌ویژه در بریتانیا در مناطق ساحلی زیادی تابلوهای هشدار در مورد مرغ‌های دریایی (کاکایی یا مرغ‌های نوروزی) نصب شده که همگان را متوجه «خطر» خوراکی‌دزدی این پرندگان می‌کند.

اکنون تحقیق جدیدی توسط دانشگاه بریتانیایی اکستر به این نتیجه رسیده که راه حل مقابله با این رفتار مرغان دریایی یک چیز است: باید به آنها خیره شویم.

در این تحقیق، افرادی در شرایط مختلف به ۷۴ مرغ دریایی خیره ماندند و این باعث شد که بیشتر این پرندگان به کیسه چیپس یا خوراکی‌هایی که در آن نزدیکی بود نزدیک نشده و از محل دور شدند.

از این تعداد، ۲۷ پرنده به خوراکی‌ها نزدیک شدند اما زمانی که تصمیم به نزدیک شدن گرفتند طولانی‌تر از حالت عادی بود. در مورد کاکایی‌های شاه‌ماهی‌خوار این زمان تردید ۲۱ ثانیه طولانی‌تر از حالت معمول بود.

مدلین گوماس، پژوهشگر مرکز بوم‌شناسی و حفاظت محیط زیست دانشگاه اکستر، به خبرگزاری رویترز گفت از آن تعداد پرنده که به خوراکی‌ها نزدیک شدند چندین پرنده از خوردن یا بردن خوراکی‌ها امتناع کرده و کاری به غذاها نداشتند.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG