لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۲۳

خبرهای کوتاه

۱۱۰ فعال اصلاح‌طلب می‌گویند انتخابات مجلس آزاد نیست، اما در آن شرکت می‌کنند

این بیانیه در حالی منتشر شده که پیش‌تر سخنگوی جبهه اصلاحات گفته بود این تشکل در انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران فهرستی ارائه نمی‌کند
این بیانیه در حالی منتشر شده که پیش‌تر سخنگوی جبهه اصلاحات گفته بود این تشکل در انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران فهرستی ارائه نمی‌کند

۱۱۰ فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گویند از آنجایی که کاهش مشارکت انتخاباتی به مسائلی چون تشدید «تهدیدها» و «تحریم‌ها» علیه جمهوری اسلامی می‌انجامد، در انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش رو شرکت می‌کنند.

این فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۲۳ بهمن‌ماه منتشر شد، با قبول این مسئله که انتخابات پیش رو «آزاد» نیست، در بیانیه‌ای نوشتند که با این وجود «از رهبران و نهادها و فعالان سیاسی و مدنی و گروه‌های مرجع» می‌خواهند که در این انتخابات شرکت کنند.

این بیانیه در مورد این‌که «آیا انتخابات ۱۴۰۲ مصداق انتخابات آزاد است؟» پاسخ می‌دهد: «روشن است که نه. متأسفانه همچون عموم انتخابات‌های تاریخ معاصر ایران، این انتخابات نیز از شرایط انتخابات کاملاً آزاد و عادلانه فاصلهٔ زیادی دارد و مسیر و رویهٔ ناظران و مجریان این انتخابات حتی شدیدتر از گذشته معطوف به «خالص‌سازیِ» نامزدها و «خالص‌سازیِ» رأی‌دهندگان بوده است.»

۱۱۰ فعال سیاسی اصلاح‌طلب با وجود این مسئله خواستار «روزنه‌گشایی احزاب و نیروهای سیاسی و مدنی در انتخابات مجلس ۱۴۰۲» از طریق شرکت در این انتخابات شده‌اند.

آنها دلیل تصمیم خود برای رأی دادن را ترس از تحریم بیشتر کشور و جلوگیری از «تداوم تسخیر مجلس توسط نیروهای واپس‌گرا» عنوان کرده‌اند.

در این بیانیه که خبرگزاری‌های نزدیک به حکومت ایران آن را به صورت گسترده پوشش داده‌اند، آمده است که «به‌رغم کاهش ثبت‌نام نامزدهای با کیفیت و متکثر و همهٔ حذف‌های غیرعادلانه‌ استصوابی» هنوز امکان رقابت بر سر «ده‌ها کرسی مجلس دوازدهم» وجود دارد.

غلامحسین کرباسچی، الهه کولایی، بهاره آروین، الیاس حضرتی، حمیدرضا جلایی‌پور،‌ محمدرضا جلایی‌پور، پوریا آسترکی، شهاب‌الدین طباطبایی، و علی مرعشی از امضاکنندگان این بیانیه هستند.

این بیانیه در حالی منتشر شده که حسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین که در انتخابات خبرگان ردصلاحیت شد، پیش از ردصلاحیت خود گفته بود اکثریت مردم ایران نمی‌خواهند پای صندوق‌های رأی بروند.

محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران، هم کمتر از یک ماه مانده به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان گفت: «فاصله زیادی» تا رسیدن به «تأمین شرایط و لوازم» برای شرکت در این انتخابات وجود دارد.

همچنین پیشتر سخنگوی جبهه اصلاحات گفته بود این تشکل که شماری از احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب را نمایندگی می‌کند، در انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران فهرست ارائه نخواهد کرد.

روز ۱۸ بهمن سخنگوی حزب اعتماد ملی اعلام کرده بود تنها صلاحیت «۲۰ تا ۳۰ نفر» از اعضای احزاب اصلاح‌طلب یا کسانی که به اصلاح‌طلبی «مشهور هستند» در کل کشور تأیید شده است.

در انتخابات که مقام‌های جمهوری اسلامی سعی دارند رأی‌دهندگان را به حضور در پای صندوق‌های رأی ترغیب کنند، بسیاری از چهره‌ها از جمله ۲۵ نماینده فعلی مجلس ردصلاحیت شده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

آتش‌سوزی در مترو تهران باعث توقف حرکت‌ قطارها شد

در سال‌های گذشته سوانح متعددی در ایستگاه‌های مترو تهران رخ داده که در جریان آن مسافران مصدوم شده‌اند
در سال‌های گذشته سوانح متعددی در ایستگاه‌های مترو تهران رخ داده که در جریان آن مسافران مصدوم شده‌اند

آتش‌سوزی در ایستگاه مترو شوش تهران باعث قطع برق خط یک متروی پایتخت و توقف حرکت قطارها شد.

هادی زند، از مسئولان شرکت بهره‌برداری مترو تهران، شامگاه یکشنبه، ۱۳ اسفندماه، به خبرگزاری ایسنا گفت: «به علت بروز حریق در سیستم الکترونیکی، ،RS در ایستگاه شوش، برق خط یک حد فاصل ایستگاه‌های ۱۵خرداد تا شهید بخارایی قطع و حرکت قطارها متوقف شده است.»

با این وجود او گفت که سرویس‌دهی این خط مترو در ایستگاه‌های شمالی در حال انجام است.

خبرگزاری ایسنا نیز با انتشار تصاویری از اختلال در این ایستگاه و برخاستن دود از آن به نقل از سخنگوی آتش‌نشانی نوشت: «پست برق دچار حریق شده بود که آتش بدون تلفات و مصدوم مهار شد.»

ویدئوهای دیگر منتشر شده نشان می‌دهد که برخی شهروندان در ایستگاه مترو، برای فرار از آتش‌سوزی و دود ناشی از آن روی ریل حرکت قطارها رفته‌اند.

علت این آتش‌سوزی تاکنون مشخص نشده است.

در سال‌های گذشته سوانح متعددی در ایستگاه‌های مترو تهران رخ داده که در جریان آن مسافران مصدوم شده‌اند. برخی از رسانه‌های داخلی ایران نیز بارها از فرسودگی تجهیزات ایستگاه‌های مترو در پایتخت گزارش داده‌اند.

در همین زمینه سرپرست مرکز اورژانس استان تهران، خردادماه امسال از مصدوم شدن چهار شهروند در حادثه سقوط از پله برقی در ایستگاه مترو خمینی خبر داد.

یک هفته پیش از آن نیز در حادثه‌ای مشابه در ایستگاه مترو بهشتی، ۱۸ نفر از مسافران مصدوم شدند که هفت نفر از آن‌ها به بیمارستان منتقل شدند.

بدعت گمرک ایران برای پنهان کردن «ناترازی ۱۵ میلیارد دلاری» تجارت غیرنفتی

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران از اوج‌گیری ناترازی تجارت غیرنفتی کشور به ۱۵ میلیارد دلار در ۱۱ ماه سال جاری خبر داده و می‌گوید گمرک برای پنهان کردن این موضوع آمارهای صادرات نفت و خدمات را به گزارش‌های جدید اضافه می‌کند.

محمد لاهوتی روز یکشنبه ۱۳ اسفند به خبرگزاری ایلنا گفت گمرک به تازگی آمار صادرات نفتی را هم در کنار صادرات غیرنفتی آورده و این یک سنت جدید به شمار می‌آید، چون در چهار دهه گذشته ملاک عمل، صادرات غیرنفتی بوده است.

گمرک ایران از سه ماه پیش آمارهای صادرات نفتی، غیرنفتی و خدمات را به‌صورت یک‌جا منتشر می‌کند تا تراز تجارت خارجی کشور را مثبت نشان دهد.

گمرک ایران از حدود پنج سال پیش با افزایش صادرات بنزین، این محصول نفتی را نیز برای مثبت نشان دادن تراز تجارت خارجی کشور، به آمارهای صادرات غیرنفتی اضافه کرد و پیش از آن نیز صادرات گاز به آمارهای گمرکی اضافه شده بود.

آقای لاهوتی می‌گوید صادرات غیرنفتی ایران در ۱۱ ماه امسال کمتر از ۴۴ میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلار بوده که ۹ درصد کمتر از پارسال است و واردات کشور نیز ۵۹ میلیارد دلار بوده است.

اگرچه گمرک ایران صادرات خدمات و نفت را نیز به آمارهای خود اضافه کرده، اما در آمارهایش اشاره‌ای به واردات خدمات نمی‌کند؛ در حالی که واردات خدمات ایران در سال‌های گذشته حدود ۱۴ میلیارد دلار بوده و صادرات خدمات ایران نیز نصف این رقم بوده است.

آمارهای گمرک و بانک مرکزی ایران نشان می‌دهد تراز تجارت خدمات و کالاهای غیرنفتی ایران طی یک دهه گذشته اغلب منفی بوده و از سال ۱۳۹۹ به ناترازی آن هر سال اضافه شده است.

ایران طی سال‌های گذشته تنها با صادرات نفت توانسته ناترازی گسترده در تجارت خدمات و کالاهای غیرنفتی را جبران کند؛ اما این موضوع تاثیری در ورود ارز به کشور نداشته، چرا که کشور با خالص حساب سرمایه منفی (فرار سرمایه) گسترده‌ای مواجه است.

همچنین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد از سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۱ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار فرار سرمایه از کشور اتفاق افتاده است.

قوه قضائیه از اعدام یک نفر در ارتباط با انفجار مجتمع وزارت دفاع خبر داد

عکس منتشر شده از حمله به کارگاه مرتبط با وزارت دفاع در اصفهان در بهمن‌ماه پارسال
عکس منتشر شده از حمله به کارگاه مرتبط با وزارت دفاع در اصفهان در بهمن‌ماه پارسال

قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌گوید «یک عامل موساد» که در انفجار مجتمع کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان در بهمن‌ماه سال گذشته نقش داشت، روز یکشنبه ۱۳ اسفند اعدام شد.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، ادعا کرد این فرد از اسفند ۹۸ «از طریق فضای مجازی با عوامل موساد» ارتباط برقرار کرد و در سال ۱۴۰۱ با «اجاره سوله و خرید یک نیسان و ۳ خودروی سواری، چند ریز پرنده را وارد کشور کرد.»

میزان به نقل از رئیس کل دادگستری اصفهان نوشته است این فرد که هویتش اعلام نشده است، «۱۳ روز بعد» از حمله به مجتمع اصفهان، «با هویت جعلی» از کشور خارج شد، اما مأموران امنیتی او را «در یکی از کشورهای همسایه» دستگیر کردند.

این مقام قضائی به شیوه بازداشت و بازگرداندن این فرد و کشور محل دستگیری او اشاره نکرده است.

خبرگزاری صداوسیما نیز درباره این متهم نوشت که او «هشتم بهمن‌ماه پارسال با هدایت افسر اطلاعاتی موساد قصد داشت مجتمع کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان را منفجر کند.»

وزارت دفاع ایران،‌ نهم بهمن‌ماه ۱۴۰۱ با تأیید حمله پهپادی «به یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع» در محلهٔ «خانه اصفهان»، اعلام کرد: «این تهاجم ناموفق تلفات جانی نداشت و آسیب جزئی به سقف کارگاه وارد کرد.»

با این وجود شبکه ان‌بی‌سی آمریکا دو روز پس از آن گزارش داد این حمله بهای نفت در بازارهای جهانی را افزایش داد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر سابق اسرائیل،‌ نیز دی‌ماه امسال در مقاله‌ای در وال‌استریت ژورنال با اشاره به دو حمله دیگر به مراکز پهپادی جمهوری اسلامی تأکید کرد که کشورش در سال ۲۰۲۲ حملاتی را در داخل ایران انجام داده است.

بنت در این مقاله نوشت که در عملیات اسرائیل در داخل خاک ایران، یک پایگاه پهپادی ایران منهدم شد، چرا که به نوشته او جمهوری اسلامی دو بار درصدد حمله پهپادی به اسرائیل برآمده بود.

تشدید تدابیر امنیتی در زوریخ پس از سوءقصد به یک مرد یهودی

پلیس سوئیس تدابیر امنیتی در اماکن یهودی در پایتخت این کشور را در پی حمله با چاقو به یک مرد یهودی ارتدکس افزایش داده است.

پلیس این کشور روز یکشنبه، ۱۳ اسفندماه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک نوجوان ۱۵ سالهٔ سوئیسی شب گذشته به دلیل واردآوردن جراحات «خطرناک» به یک مرد یهودی ۵۰ ساله، بازداشت شد.

در این بیانیه به علت این حمله به صورت مشخص اشاره نشده اما در آن آمده که این حمله «قطعاً شامل انگیزهٔ یهودستیزانه» است.

پلیس به سازمان‌های یهودی محلی اطمینان داده که اقدامات بیشتری برای حفظ امنیت «مکان‌های خاص در ارتباط با یهودیان» را اتخاذ می‌کند.

نگرانی در مورد اقدامات علیه یهودیان در سوئیس و دیگر کشورهای اروپایی پس از حملات حماس به جنوب اسرائیل در ۱۵ مهرماه امسال و حملات اسرائیل به غزه افزایش یافته است.

در همین زمینه گزارش‌های ماه گذشته از فرانسه و بلژیک، دو کشور همسایه اروپایی، حاکی از افزایش شدید اقدامات ضدیهود طی سال گذشته میلادی و به ویژه پس از حمله گروه افراطی حماس علیه اسرائیل در هفتم اکتبر سال گذشته بود.

شورای نمایندگی مؤسسات یهودی فرانسه روز پنج‌شنبه ۵ بهمن اعلام کرد که اقدامات ضدیهود در این کشور طی سال ۲۰۲۳ چهار برابر نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته و به ۱۶۷۶ مورد رسیده است.

نزدیک به ۹ هزار پرستار ایرانی سالانه مهاجرت می‌کنند یا بازنشسته می‌شوند

مسئولان سازمان نظام پرستاری با اشاره به مهاجرت بیش از دوهزار و ۷۰۰ و بازنشستگی شش‌هزار پرستار در سال درباره وضعیت پرستاری در ایران هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدتقی جهانپور، رئیس کل سازمان نظام پرستاری، روز یک‌شنبه ۱۳ اسفند در جلسه شورای عالی نظام پرستاری ضمن اعلام مهاجرت سالانه بیش از دوهزار و ۷۰۰ پرستار، از آن با عنوان «زنگ خطری جدی برای نظام سلامت» نام برد.

قاسم ابوطالبی، نایب‌رئیس اول شورای عالی نظام پرستاری، هم در این جلسه گفت که سالانه شش‌هزار پرستار در کشور بازنشسته می‌شوند.

آقای ابوطالبی هم‌چنین بر لزوم جذب «فوری» دست کم صدهزار نیروی پرستار تأکید کرد.

محمد میرزابیگی، رئیس کل پیشین سازمان نظام پرستاری، یکم دی اعلام کرده بود که «بالغ بر ده‌هزار نفر از ناب‌ترین پرستاران» ایران مهاجرت کرده‌اند.

آقای میرزابیگی «رفتار مسئولان» را دلیل اصلی مهاجرت پرستاران اعلام کرده و خواستار «پیگیری پرداخت فوق‌العاده خاص، استخدام نیروهای طرحی و تمدید طرحی کرونا و اجرای قانونی و درست قانون تعرفه‌گذاری» پرستاران در برنامه «هفتم توسعه» شده بود.

نایب‌رئیس اول شورای عالی نظام پرستاری هم امروز «مشکلات معیشتی» و «نبود استخدام» را عامل مهاجرت شماری از پرستاران عنوان کرده و گفته است که «عدم ارائه خدمات مطلوب» به آن‌ها «باعث افت کیفیت مراقبت‌های پرستاری و افزایش مرگ‌ومیر بیماران می‌شود.»

در سال‌های گذشته پرستاران با برگزاری تجمع‌های اعتراضی خواستار رسیدگی مسئولان به مطالبات خود شدند. در ارتباط با یکی از این اعتراضات صنفی، خانواده یک نوزاد در تهران دهم آذر اعلام کرده بودند که فرزند آن‌ها به دلیل عدم رسیدگی پرستاران به دلیل حضور در تحصن، جان خود را از دست داده بود.

شهباز شریف به نخست‌وزیری پاکستان بازگشت

شهباز شریف (سمت راست)
شهباز شریف (سمت راست)

مجلس در اسلام‌آباد روز یکشنبه ۱۳ اسفند شهباز شریف را به عنوان نخست‌وزیر جمهوری اسلامی پاکستان انتخاب کرد.

آقای شریف که یک سیاستمدار شناخته شده و رهبر حزب مسلم لیگ، شاخه نواز است، برای دومین بار به این مقام بازمی‌گردد.

او نامزد حزب خود و نیز سیاستمدار مورد توافق از سوی حزب مردم و شمار دیگری از احزاب در مجلس برای احراز پست نخست‌وزیری بود.

در رأی‌گیری داخلی مجلس، آقای شریف از حمایت ۲۰۱ نفر از نمایندگان برخوردار شد در حالی که رقیبش، عمر ایوب، ۹۲ رأی کسب کرد. انتخاب نخست‌وزیر به رأی ۱۶۹ تن از ۳۶۶ کرسی نمایندگان نیاز داشت.

عمر ایوب از سوی عمران خان، دولتمرد زندانی، برای پست نخست‌وزیری پیشنهاد شده بود.

حامیان عمران خان در حزب «تحریک انصاف» در نشست مجلس شعارهایی با اتهام «تقلب» سر دادند. «تحریک انصاف» از مذاکره با احزاب رقیب برای تشکیل یک ائتلاف خودداری کرده است.

دور کنونی مجلس پس از انتخابات سه هفته پیش که در فضای بازداشت‌ها، قطع تلفن همراه، اختلال اینترنت و اتهاماتی در خصوص تقلب در رأی‌گیری همراه بود، برپا شده است. کمیسیون انتخابات اتهامات را رد کرده بود.

شهباز شریف در سخنرانی در مجلس گفت خود او و حامیانش «در دوره‌های گذشته هدف انتقام‌گیری سیاسی قرار گرفتند اما وقتی به قدرت رسیدند، انتقامی نگرفتند.»

او بدون بردن نام عِمران خان افزود رقیبان سیاسی اما از جمله او و متحدش، آصف علی زرداری (شوهر بی‌نظیر بوتو، نخست‌وزیر ترور شده) را به زندان انداختند.

آقای شریف حامیان عمران خان را به حمله به تأسیسات نظامی متهم کرد و گفت اکنون باید دید که مجلس و دادگاه‌ها مهاجمان را عفو خواهند کرد یا نه.

شهباز شریف، ۷۲ ساله، برادر کوچک‌تر نواز شریف است که او نیز در مقام رهبری حزب مسلم لیگ، شاخه نواز، سه دوره نخست‌وزیری کشورش را در دست داشت.

شهباز شریف در دور پیشین در مسند نخست‌وزیری توانست با صندوق بین‌المللی پول در واشینگتن توافق کند تا با دریافت وام، اقتصاد پاکستان را از گرفتاری‌های عمیق نجات دهد اما این توافق ماه آینده به پایان می‌رسد.

دولت جدید باید مذاکره با صندوق بین‌المللی پول برای دریافت کمک مالی جدید را از سربگیرد و با نارضایتی فزاینده مردم از فقر نیز که در سال‌های گذشته حادتر شده، مقابله کند.

ارزیابی شده که شهباز شریف در این دوره باید با چالش‌های سیاسی ناشی از هواداران عمران خان، زیرساخت‌های در حال فروپاشی دست و پنجه نرم کند و برای بهبود رابطه کشورش با همسایگان به‌ویژه افغانستان که زیر کنترل طالبان است، تدابیر تازه‌ای بیندیشد.

مهرداد بختیاری به حبس، ممنوع‌الخروجی و تبعید محکوم شد

مهرداد بختیاری، عموی پویا بختیاری
مهرداد بختیاری، عموی پویا بختیاری

مهرداد بختیاری، عموی پویا بختیاری، اعلام کرده که به «حبس»، «ممنوع‌الخروجی» و «تبعید» محکوم شده است.

پویا بختیاری ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در جریان اعتراضات به افزایش قیمت بنزین با شلیک نیروهای حکومتی کشته شد.

مهرداد بختیاری در توئیتی که شامگاه شنبه ۱۲ اسفند در حساب کاربری خود در ایکس منتشر کرده، گفته است که از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب کرج بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس و برای اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به پنج سال حبس و دو سال ممنوع‌الخروجی هم‌چنین دو سال تبعید به شهرکرد محکوم شده است.

به گزارش سایت حقوق بشری «هرانا» پرونده آقای بختیاری مربوط به تیر ۱۴۰۱ است که او به همراه ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری، در یک پرونده مشترک متهم شناخته شده بودند.

عمومی پویا بختیاری ۲۰ تیر ۱۴۰۱ پس از انتشار ویدئویی درباره نحوه بازداشت مادر این معترض کشته‌شده و انتشار تصاویری از قفل شکسته در خانه او، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده بود.

بر اساس این گزارش جلسه رسیدگی به اتهامات آقای بختیاری روز ۲۸ بهمن برگزار شده است.

خانواده دادخواه پویا بختیاری در سال‌های گذشته از سوی نهادهای امنیتی و قضایی تحت فشارهای زیادی قرار گرفته‌اند. منوچهر بختیاری، پدر او، با وجود وضعیت نامناسب جسمانی و مادرش از مدت‌ها پیش در حبس به‌سر می‌برند.

قطع داروی بیماران اس‌ام‌اِی؛ ۱۰ کودک مبتلا طی یک ماه جان باختند

عکس مربوط به یکی از تجمع‌های اعتراضی کودکان مبتلا «اس‌ام‌اِی» و خانواده‌های آن‌ها است.
​
عکس مربوط به یکی از تجمع‌های اعتراضی کودکان مبتلا «اس‌ام‌اِی» و خانواده‌های آن‌ها است. ​

انجمن دیستروفی ایران اعلام کرد که طی یک ماه ۱۰ کودک مبتلا به بیماری «اس‌ام‌اِی» به‌دلیل «قطع دارو» جان خود را از دست داده‌اند.

رامک حیدری، مدیر عامل انجمن دیستروفی ایران، روز شنبه ۱۲ اسفند به سایت خبری «فراز» گفته است که با وجود گذشت سه ماه از از قول وزارت بهداشت در مورد توزیع دارو به بیماران مبتلا به اس‌ام‌اِی، «حتی داروی ایرانی تولید نشده، هیچ دارویی توزیع نشده، و برخلاف نظر خانواده‌های کودکان مبتلا، معاون وزیر در نامه‌ای به نهاد ریاست‌ جمهوری اثربخشی دارو‌ها را رد کرده است.»

خانم حیدری این اقدامات را «بهانه‌ای برای قطع دارو‌ها» عنوان کرده و گفته است: «دراین یک ‌ماه اخیر حدود ۱۰ کودکان مبتلا به اس‌ام‌اِی به دلیل قطع دارو و حاد شدن وضعیت‌شان، فوت کردند.»

بیماری «اس‌ام‌ای» یا «تحلیل ماهیچه‌های ستون فقرات» که زیرمجموعه بیماری دیستروفی به شمار می‌رود یک بیماری نادر است که با اختلال ماهیچه‌ای‌ـ‌عصبی همراه است و در ادامه اندام‌های حرکتی و تنفسی بیمار را درگیر می‌کند.

«اسپین‌رازا» تنها داروی معتبری است که تاکنون در کُند کردن روند این بیماری اثر داشته است.

مدیرعامل انجمن دیستروفی پیشتر گفته بود که به ‌دلیل قیمت بالای این دارو، وزارت بهداشت جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته تلاش کرده است تا به بهانه‌هایی چون «اثربخشی پایین» از واردات آن سرباز زند و به دنبال ارائه داروهای ارزان‌تر باشد.

رامک حیدری ۲۵ آذر خبر داده بود که بسیاری از خانواده‌های بیماران مبتلا به اس‌ام‌اِی به دلیل نبود «درمان مناسب» در ایران و با هدف نجات بیمار خود به سایر کشورها «پناهنده» شده‌اند.

بحران دارو به‌ویژه در مورد بیماری‌های خاص در حالی است که گزارش‌های متعددی از فروش آن‌ها با قیمت‌های گزاف در بازار آزاد منتشر شده است.

در این رابطه شهرام کلانتری خاندانی، رئیس انجمن داروسازی ایران، روز یک‌شنبه به روزنامه «قدس»، چاپ مشهد، گفته است که «سرمایه‌داران غیر داروساز با تجویز نسخه‌های جعلی از سوی برخی پزشکان، بخشی از داروهای کمیاب و گران‌قیمت را به اسم بیماران از داروخانه‌ها خارج می‌کنند و در بازار آزاد می‌فروشند.»

برف و کولاک شدید در کالیفرنیا و نوادا

ایستگاه اتوبوس، منطقه دریاچه‌های ماموت در شرق سیرا نوادا، کالیفرنیا. شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
ایستگاه اتوبوس، منطقه دریاچه‌های ماموت در شرق سیرا نوادا، کالیفرنیا. شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲

با ادامه کولاک زمستانی در ایالت‌های نوادا و کالیفرنیا در غرب آمریکا، در هشداری کم‌سابقه پیش‌بینی شده که ریزش برف سنگین در ادامه این هفته شرایط «تهدیدکننده زندگی» در این مناطق را در پی داشته باشد.

این هشدار به‌ویژه برای حوزه دریاچه تاهو که برای دومین سال پیاپی شاهد بارندگی برف و وزش بادهای شدید است، داده شده است.

سرعت باد ۷۰ مایل در ساعت در جنوب نوادا و بیش از ۱۰۰ مایل در ساعت در ارتفاعات کالیفرنیا ارزیابی شده است.

ریزش برف از پنج‌شنبه گذشته در این مناطق آغاز شد و در بلندی‌ها به چند متر نیز رسید. احتمال داده شده ارتفاع برف در اطراف دریاچه تاهو به سه متر یا بیشتر نیز برسد.

همزمان مناطق کم‌مرتفع‌تر شاهد بارندگی شدید بوده‌اند.

مقامات محلی نسبت به اختلالات محسوس در زندگی روزمره در ارتفاعات سیرا نوادا و احتمال سقوط بهمن در این منطقه هشدار داده و از مردم خواستند در هر جایی که هستند بمانند.

ساکنان بخش‌هایی از کالیفرنیا، نوادا، آریزونا، یوتا و تا غرب کلرادو نیز نسبت به عواقب وزش بادهای شدید، خطر سقوط درختان و اختلال در جریان برق هشدار گرفته بودند. شرایط رانندگی در این مناطق «بسیار خطرناک تا غیرممکن» توصیف شده است.

به گزارش شبکه سی‌بی‌اس، با وجود هشدارها، ده‌ها هزار خانه در دو ایالت نوادا و کالیفرنیا بدون برق مانده‌اند.

به دلیل برف سنگین و کاهش دید، جاده‌ها و آزادراه شماره ۸۰ میان شرق و غرب کالیفرنیا مسدود شده و پیست‌های اسکی ایالت تعطیل شدند.

گشت بزرگراهی در مرز کالیفرنیا و نوادا احتمال داده کنترل خودروها از دست رفته و کمک‌رسانی به رانندگان گرفتار مدت زیادی طول بکشد.

پارک ملی طبیعی یوسمیتی نیز که از جمعه تعطیل شده، کماکان به روی گردشگران بسته است.

دفتر خدمات هواشناسی ملی در ساکرامنتو، مرکز ایالت کالیفرنیا، پیش‌بینی کرده که موج دوم این کولاک هرچند در ادامه هفته ضعیف‌تر خواهد شد اما از دوشنبه تا چهارشنبه یک تا دو متر دیگر برف ببارد.

کالیفرنیا با هوای معروف به «همیشه‌بهار» و نوادا و آریزونا با هوایی که در اکثر ایام سال گرم و خشک است، کمتر شاهد برف و کولاک‌های سهمگین بوده‌اند.

با این حال، در نتیجه تغییرات عمده آب و هوایی در سال‌های اخیر، هوای این ایالات در غرب آمریکا نیز دستخوش تغییرات محسوس شده است.

حسین رزاق، فعال سیاسی، به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد

حسین رزاق، فعال سیاسی منتقد جمهوری اسلامی
حسین رزاق، فعال سیاسی منتقد جمهوری اسلامی

حسین رزاق، فعال سیاسی منتقد جمهوری اسلامی، صبح روز یکشنبه ۱۳ اسفند به بند امنیتی ۲۰۹ متعلق به وزارت اطلاعات منتقل شد.

بر اساس گزارش‌هایی که به رادیو فردا رسیده، مأموران وزارت اطلاعات روز شنبه آقای رزاق را تهدید کرده بودند که به خاطر راه‌اندازی کارزار تحریم انتخابات با او برخورد خواهند کرد.

حسین رزاق قبل از انتقال اعلام کرده بود در صورت منتقل شدن به سلول انفرادی، اعتصاب غذا خواهد کرد.

حسین رزاق که از موسسان اتاق «میدان آزادی» در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس بود، در روز ۱۴ آذر ۱۴۰۰ در منزل شخصی خود در آمل توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

این فعال رسانه‌ای روز ۲۴ آذر با تودیع وثیقه دو میلیارد تومانی از سوی شعبه سوم بازپرسی دادسرای آمل آزاد شده بود.

فرزندان جوادی آملی و مرتضی مطهری به حکم شروین حاجی‌پور واکنش نشان دادند

شروین حاجی‌پور، خواننده و ترانه‌سرای اعتراضی
شروین حاجی‌پور، خواننده و ترانه‌سرای اعتراضی

فرزندان عبدالله جوادی آملی و مرتضی مطهری که شروین حاجی‌پور، خواننده معترض، به خلاصه‌نویسی از کتاب‌های این دو چهره مذهبی محکوم شده است، به این حکم واکنش نشان دادند.

شروین حاجی‌پور، خواننده و ترانه‌سرای معترض، ۱۱ اسفند اعلام کرده بود که از سوی دادگاه انقلاب به مجازات‌های متعددی ازجمله «خلاصه‌نویسی» از کتاب‌های «حقوق زن در اسلام» اثر آیت‌الله مرتضی مطهری و کتاب «زن در آئینه جمال» نوشته آیت‌الله عبدالله جوادی آملی و انتشار آن‌ها در فضای مجازی محکوم شده است.

در واکنش به صدور این حکم، حسین مطهرى، نوه مرتضی مطهرى در پستی که در حساب کاربری خود در اینستاگرام منتشر کرده، نوشته است: «من کارى در برابر این حکم از دستم بر نمى‌آید جزء این که مى‌توانم نوشتن خلاصه دو کتاب را براى آقاى حاجى‌پور به‌عهده بگیرم تا روزى که خواندن کتاب شهید مطهرى مجازات تلقى نشود.»

مرتضی جوادی آملی، فرزند عبدالله جوادی آملی، نیز در بیانیه‌ای صدور این حکم را «حركتى ضد فرهنگى» خوانده و گفته است: «شناخت دنياى فرهنگ و هنر، علم و دانش و روح و جانى كه در اين رابطه مصروف مى‌شود كاملا با فضاى قضایى و امنيتى متفاوت است و هيچ مساسى [ربطی] با يكديگر ندارند.»

شروین حاجی‌پور در روزهای آغازین اعتراضات «زن زندگی آزادی» آهنگ و ترانه «برای» را با الهام از پست‌های کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خواند و منتشر کرد. این ترانه با استقبال گسترده در داخل و خارج از ایران روبرو شد و جایزه بخش «آهنگ برای تغییرات اجتماعی» شصت و پنجمین دوره گرمی را از آن خود کرد.

او بابت انتشار این ترانه به «حبس»، «ساخت موسیقی علیه جنایات آمریکا» و «ممنوعیت خروج از کشور» نیز محکوم شده است.

هادی چوپان، بدنساز، قهرمان مسابقات «آرنولد کلاسیک» شد

عکس از حساب هادی چوپان در شبکه اکس (توییتر سابق)
عکس از حساب هادی چوپان در شبکه اکس (توییتر سابق)

مسابقات پایانی فدراسیون بین‌المللی بدنسازی و تناسب اندام که به نام آرنولد شوارتزنگر نام‌گذاری شده است شامگاه یکشنبه ۱۲ اسفند در ایالت اوهایو آمریکا برگزار شد و هادی چوپان به مقام اول در بخش «بدنسازی حرفه‌ای» معروف به «آرنولد کلاسیک» دست یافت.

آرنولد شوارتزنگر، فرماندار پیشین ایالت کالیفرنیا و چهره سرشناس بدنسازی و پرورش اندام جهان، یک روز پیشتر با انتشار ویدئویی از هادی چوپان از او تمجید کرده بود و جایزه «آرنولد کلاسیک» سال ۲۰۲۴ را شخصا به این بدنساز ایرانی داد.

آرنولد کلاسیک پس از مسابقات «مستر المپیا» دومین مسابقات مهم در عرصه این رشته ورزشی به شمار می‌رود.

هادی چوپان، زاده ۱۳۶۶ در سپیدان استان فارس و عضو پیشین تیم ملی بدنسازی ایران، سال گذشته در مستر المپیا به مقام دومی رسید اما نارضایتی خود را از رای داوران نشان داد.

به‌روز شده

اسرائیل چارچوب توافق مربوط به آتش‌بس را «پذیرفته است»

تصویری از نخستین کمک‌های هوایی آمریکا به ساکنان غزه
تصویری از نخستین کمک‌های هوایی آمریکا به ساکنان غزه

خبرگزاری‌های بین‌المللی به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داده‌اند که اسرائیل چارچوب توافق پیشنهادی درباره آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها را پذیرفته و اکنون نوبت حماس است.

به گزارش خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس، یک مقام ارشد دولت جو بایدن شامگاه شنبه ۱۲ اسفند به خبرنگاران گفت که اسرائیلی‌ها چارچوب پیشنهادی آتش‌بس شش هفته‌ای در غزه را «به طور کلی پذیرفته‌اند».

این مقام ارشد آمریکا که خواست نامش فاش نشود گفت: «در حال حاضر توپ در زمین حماس است و ما تا جایی که ممکن است به تلاش خود ادامه می دهیم».

همچنین به گزارش سی‌ان‌ان، این مقام آمریکایی افزود با اینکه اسرائیل «کم و بیش این توافق پیشنهادی را پذیرفته» اما حماس با مصادیق «آسیب‌پذیرترین گروگان‌ها» موافقت نکرده است.

بر اساس پیش‌نویس توافقی که کشورهای میانجی به دو طرف پیشنهاد کرده‌اند، در مرحله اول شش هفته آتش‌بس برقرار می‌شود و طی این مدت «آسیب‌پذیرترین گروگان‌ها» از جمله زنان، سالمندان و مجروحان و همچنین شماری از زندانیان فلسطینی آزاد می‌شوند و ارسال کمک‌های امدادی به غزه افزایش می‌یابد.

گروه حماس از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا تروریستی شناخته می‌شود.

منابع خبری فلسطینی نیز خبر دادند که هیئت حماس به ریاست خلیل الحیه، معاون رئیس دفتر سیاسی این گروه، روز یکشنبه برای مذاکرات غیرمستقیم با هیئت اسرائیلی از طریق میانجی‌گران مصری و قطری وارد قاهره شده است.

این منابع افزودند هیئت حماس پاسخ کادر رهبری خود را به پیشنهادِ تنظیم‌شده در جریان مذاکرات اخیرِ پاریس ارائه خواهد کرد.

روزنامه الشرق الاوسط به نقل از یک منبع وابسته به حماس نوشت «پاسخ رهبری حماس» حاکی از «نوعی نرمش» است اما «عملکرد اسرائیل» پاسخ نهایی را تعیین خواهد کرد.

همچنین روزنامه قطری العربی الجدیده یکشنبه نوشت حماس فهرست گروگان‌هایی را که در صورت تنظیم توافق جدید آزاد خواهد کرد، در این مرحله در اختیار اسرائیل قرار نخواهد داد «تا زمانی که رنج مردم غزه به میزان محسوسی کاهش نیابد و نشانه‌هایی از آغاز آتش‌بس جامع دیده نشود».

نخست‌وزیر اسرائیل در نشست خبری پنجشنبه شب خود گفته بود او خواهان دریافت فهرست گروگان‌هایی است که آزاد خواهند شد و بدون آن، پیشرفت مذاکرات دشوار خواهد بود.

وقفه قبلی در جنگ غزه اواخر نوامبر تنها به مدت یک هفته برقرار بود و طی آن اندکی بیش از یکصد گروگان در ازای آزادی صدها زندانی فلسطینی آزاد شدند.

در همین حال رسانه‌ها گزارش داده‌اند که نمایندگان کشورهای میانجی روز یکشنبه نشست دیگری در قاهره برگزار کنند.

پیش از این رئیس سی‌آی‌ای، نخست وزیر قطر، رئیس سرویس اطلاعات مصر به همراه رئیس موساد نشست‌هایی در قاهره و پاریس برگزار کرده بودند.

به گزارش رویترز، دو منبع امنیتی مصر گفتند هیئت‌های اسرائیل و حماس روز یکشنبه در قاهره خواهند بود، اما یک منبع دیگر گفت اسرائیل تا زمانی که فهرست کامل گروگان‌های زنده را دریافت نکند هیأتی به قاهره اعزام نخواهد کرد.

در روزهای اخیر جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، چند بار درباره نزدیک بودن توافق تا پیش از ماه رمضان اظهار امیدواری کرده است.

ماه رمضان از حدود بیستم اسفند آغاز می‌شود.

حمله به «ده‌ها هدف» در اطراف خان‌یونس

همزمان، منابع حماس در غزه گفتند ارتش اسرائیل پس از «محاصره» شهرک حمد، در اطراف خان یونس، از بامداد یکشنبه حمله به «ده‌ها هدف» در این شهرک را آغاز کرده است.

شهرک حمد با هزینه امیر پیشین قطر ساخته شده و از نقاط تازه احداث شده در باریکه غزه بود.

بیانیه شورای امنیت سازمان ملل

اعضای شورای امنیت سازمان ملل با اشاره به حادثه روز پنجشنبه که به جان باختن بیش از یکصد نفر در غزه منجر شد، در بیانیه‌ای بر دسترسی غیرنظامیان به کمک‌های امدادی تاکید کردند.

به نوشته این بیانیه که شامگاه شنبه منتشر شد، «اعضای شورا نگرانی عمیق خود را نسبت به گزارش‌هایی ابراز می‌کنند که نشان می‌دهد در حادثه‌ای که در آن نیروهای اسرائیلی در تجمع بزرگی در اطراف کاروان کمک‌های بشردوستانه حضور داشتند بیش از یکصد نفر جان خود را از دست دادند».

این بیانیه با اشاره به اینکه «اعضای شورا توجه دارند که تحقیقات اسرائیل در حال انجام است»، از همه طرف‌ها خواسته است که از محروم کردن غیرنظامیان نوار غزه از کمک‌های بشردوستانه خودداری کنند.

روز پنجشنبه در پی هجوم جمعیت به کاروان کمک‌های امدادی در جنوب غربی شهر غزه شماری جان باختند.

گروه افراطی حماس مدعی شده است که شلیک نیروهای اسرائیلی به جمعیت دست‌کم ۱۱۵ کشته برجای گذاشت؛ اسرائیل با رد این ادعا گفته است دلیل مرگ اکثر جانباختگان ماندن زیر دست و پا یا کامیون‌ها بوده است.

اسرائیل گفته است در مورد این حادثه مرگبار تحقیق می‌کند.

بیانیه جدید شورای امنیت سازمان ملل کمتر از دو روز پس از آن منتشر شد که ایالات متحده با پیش‌نویس بیانیه قبلی در این باره که اسرائیل را مقصر دانسته بود مخالفت کرد.

تشدید اختلافات داخلی اسرائیل پس از دعوت کاخ سفید از بنی گانتس

در حالی که جنگ ارتش اسرائیل و گروه افراطی حماس این هفته ماه پنجم خود را پشت سر می‌گذارد، اختلافات در صحنه سیاست اسرائیل تشدید شده و اتحادی که در نخستین ماه‌های جنگ میان جناح‌های سیاسی این کشور ایجاد شده بود، دستخوش شکاف شده است.

رادیوی ارتش اسرائیل یکشنبه گزارش داد بنیامین نتانیاهو با ناخشنودی از دعوت کاخ سفید از بنی گانتس، عضو ارشد کابینه جنگ، به سفارت اسرائیل در واشینگتن دستور داده از هر نوع همکاری با آقای گانتس در سفر این هفته او به آمریکا خودداری کنند.

بنی گانتس برای دیدار با کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، به واشینگتن دعوت شده است.

نظرسنجی‌های اخیر اسرائیل حاکی است در صورت برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی، حزب آقای گانتس بر حزب حاکم لیکود برتری خواهد یافت و بخت او برای کنار زدن آقای نتانیاهو از نخست‌وزیری بیشتر است.

کاخ سفید در شرایطی بنی گانتس را به دیدار رسمی دعوت کرده که اختلافات دولت جو بایدن با بنیامین نتانیاهو بر سر آینده غزه پس از جنگ، تشدید شده است.

در این میان، آویگدور لیبرمن، رهبر یکی از احزاب جناح اپوزیسیون اسرائیل، یکشنبه گفت پس از پنج ماه حمایت از عملکرد دولت در جنگ، حزب او، «اسرائیل خانه ما»، این هفته پیشنهاد رأی عدم اعتماد به دولت را ارائه خواهد کرد زیرا برگزاری انتخابات زودهنگام «یک ضرورت» است.

آقای نتانیاهو در نشست خبری اخیر خود گفته بود «انتخابات زودهنگام به مفهوم پیروزی حماس در جنگ خواهد بود».

هزاران اسرائیلی شنبه شب در تل‌آویو و شمار دیگری از شهرهای این کشور علیه دولت بنیامین نتانیاهو تظاهرات کرده و برکناری او را خواستار شدند. تظاهرات مخالفت با دولت پس از حدود ۵ ماه وقفه از سرگرفته شده است.

جشنواره فیلم بلگراد «جایزه ویکتور» را به اصغر فرهادی اهدا کرد

گزارش‌ها حاکی است که جشنواره فیلم بلگراد «جایزه ویکتور» را به اصغر فرهادی، کارگردان و فیلمنامه نویس ایرانی، اهدا کرده است.

صفحه رسمی اصغر فرهادی با انتشار ویدئویی از این مراسم، از استقبال « گسترده تماشاگران، فیلمسازان و علاقه‌‌مندان به‌ سینمای فرهادی» در این مراسم خبر داد.

آقای فرهادی در این مراسم،‌ دریافت این جایزه را «خاطره انگیز» توصیف کرد و گفت از دریافت این «جایزه مهم» افتخار می‌کند.

«جایزه ویکتور» پیش از این به گوستا گاوراس، کارگردان یونانی‌الاصلِ فرانسوی، الکساندر سوخورف، فیلم‌ساز روس، کارلوس سائورا،جان مالکویچ، امیر کوستاریتسا، و ریچارد دریفوس تعلق گرفت.

طبق این گزارش، در مراسمی دیگر جایزه سینماتک کشور صربستان نیز به آقای فرهادی اهدا شده است.

جشنواره فیلم بلگراد ۲۰۲۴ از ۲۳ فوریه تا ۳ مارس (۱۳ اسفند) برگزار می‌شود.

اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۱ جایزه اسکار را برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» و در سال ۲۰۱۷ دومین اسکار را برای فیلم «فروشنده» دریافت کرد.

فیلم دیگر او به نام «قهرمان» در سال ۲۰۲۱ نامزد دریافت سومین اسکار شد و جایزه هیئت داوران جشنواره کن را دریافت کرد.

اصغر فرهادی پیشتر در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای اعلام کرد که دیگر نمی‌خواهد در سینمای خود موهای زنان را به‌طور «سیستماتیک» بپوشاند.

نخستین کمک‌های هوایی آمریکا به ساکنان غزه

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام٬ روز شنبه ۱۲ اسفند اعلام کرد که با سه هواپیمای نظامی اولین کمک شامل بیش از ۳۸ هزار وعده غذایی را از طریق آسمان به غزه انجام داده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، روز جمعه با اشاره به اینکه جریان ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه کافی نیست اعلام کرد که ایالات متحده کمک‌هایی از طریق هوا به غزه انجام خواهد داد.

سنتکام می‌گوید این عملیات در هماهنگی با نیروی هوایی سلطنتی اردن در روز شنبه بین ساعت سه تا پنج بعد از ظهر(به وقت غزه) صورت گرفت.

طبق این بیانیه٬ «هواپیماهای سی-۱۳۰ آمریکا بیش از ۳۸ هزار وعده غذایی را در امتداد خط ساحلی غزه رها کردند که امکان دسترسی غیرنظامیان به کمک‌های حیاتی را فراهم می‌کند.»

سنتکام اضافه کرد: «ما در حال انجام برنامه‌ریزی برای ماموریت‌های آتی ارسال کمک‌های بشردوستانه هوایی هستیم. این کمک‌رسانی هوایی بخشی از تلاش مستمر برای رساندن کمک‌های بیشتر به غزه، از جمله گسترش روند کمک‌ ها از طریق کریدورها و مسیرهای زمینی است.»

دفتر سازمان ملل برای هماهنگی کمک‌های بشردوستانه می‌گوید دست‌کم ۵۷۶ هزار تن از مردم نوار غزه، یعنی یک چهارم کل جمعیت آن، تنها یک قدم با «قحطی» فاصله دارند.

فاجعه انسانی در غزه، به‌ویژه در مناطق شمالی آن بعد از حدود پنج ماه اجرای عملیات زمینی و هوایی توسط ارتش اسرائیل که بیشتر زیرساخت‌های این باریکه را نابود کرده است، مردم غزه را به قحطی کشانده است.

در حالی که مردم غزه به خوردن غذای حیوانات و کاکتوس برای زنده ماندن روی آورده‌اند و کادر درمانی می‌گویند کودکان در بیمارستان‌ها از سوءتغذیه و نبود آب جان خود را از دست می‌دهند، سازمان ملل گفته است با «موانع سنگین» برای کمک‌رسانی مواجه است.

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG