لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۴۴

اتحادیه آفریقا «بدرفتاری» با آفریقایی‌‌تبارها در جنگ اوکراین را محکوم کرد


نمایی از فیلمی که نشان می‌دهد به آفریقایی‌ها اجازه سوار شدن به قطار برای خروج از اوکراین داده نمی‌شود

اتحادیه آفریقا در بیانیه‌ای رسمی «بدرفتاری‌های» گزارش‌شده نسبت به آفریقایی‌هایی را که سعی در ترک اوکراین دارند محکوم کرد.

در این بیانیه که دو روز پیش در حساب توییتری اتحادیه آفریقا منتشر شده آمده است: «همه مردم حق دارند هنگام درگیری از مرزهای بین‌المللی عبور کنند، و به همین دلیل، باید از حقوق یکسانی برای عبور از درگیری در اوکراین، صرف‌ نظر از ملیت یا هویت نژادی‌شان، برخوردار شوند.»

اتحادیه آفریقا گزارش‌ها مبنی بر برخورد «نامناسب» با آفریقایی‌ها هنگام تلاش برای ترک اوکراین پس از تجاوز نظامی روسیه به خاک این کشور را «به‌طور تکان‌دهنده‌ای نژادپرستانه و ناقض قوانین بین‌المللی» عنوان کرد.


این بیانیه از همه کشورها خواسته با احترام به قوانین بین‌المللی، نسبت به «همه افرادی که از جنگ فرار می‌کنند، فارغ از هویت نژادی، همدلی و حمایت یکسان نشان دهند.»

این بیانیه پس از آن صادر می‌شود که در شبکه‌های اجتماعی، ویدئوهایی منتشر شد مبنی بر این که در اجازه به افرادی که از جنگ فرار می‌کنند، اولویت به شهروندان اوکراینی داده می‌شود.

افرادی که مورد «تبعیض» قرار می‌گیرند، علاوه بر آفریقایی‌ها، هندی‌تبارها و آسیایی‌تبارها نیز گزارش شده‌اند که پس از خروج از اوکراین گفته‌اند یا به آنها بلیت خروج از اوکراین فروخته نشده یا به عقب صف‌های طولانی فرستاده شده‌اند.

شبکه‌ بی‌بی‌سی‌فارسی نیز می‌گوید ویدئویی به دست آورده که نشان می‌دهد ماموران مرزی برای صدور اجازه خروج به دانشجویان ایرانی، آنها را «مجبور کرده‌اند آشغال جمع کنند».

با این حال گفته می‌شود بسیاری از این دانشجویان و خارجیانی که مورد تبعیض قرار گرفته‌اند، به دلیل این که امید دارند بعد از پایان بحران، دوباره برای کار و تحصیل به اوکراین بازگردند، از ارائه مصاحبه تصویری به رسانه‌ها خودداری می‌کنند.

پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بیش از ۶۰۰ هزار نفر از شهروندان این کشور و خارجی‌هایی که در اوکراین سکونت داشتند، خود را به کشورهای همسایه رسانده‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG