لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۵۲

سقوط بورس کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس؛ اوج‌گیری بورس تهران


ارزش سهام بیش از ۱۰۰ شرکت عربستان، خصوصا بانک‌ها و موسسات مالی، روز یکشنبه حدود ۱۰ درصد کاهش یافت

شاخص بازارهای بورس کشورهای حاشیه خلیج فارس، خصوصا عربستان روز یکشنبه به شدت سقوط کرد، اما بورس تهران با افزایش چشمگیر شاخص همراه شد.

وزیر اقتصاد عربستان روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت اعلام کرد که به خاطر افت قیمت نفت، دولت می‌خواهد هزینه‌های بودجه را به شدت کاهش دهد. در پی این اظهارات، شاخص بورس عربستان، تداول، حدود ۷.۴ درصد سقوط کرد.

ارزش سهام بیش از ۱۰۰ شرکت عربستان، خصوصا بانک‌ها و موسسات مالی، حدود ۱۰ درصد کاهش یافت، اما ارزش سهام شرکت ملی نفت، آرامکو، به خاطر افزایش نسبی قیمت نفت، ۵.۲ درصد رشد داشت.

بر اساس برآورد صندوق بین‌المللی پول، دولت عربستان برای مواجه نشدن با کسری بودجه، نیاز دارد قیمت نفت در سال جاری میلادی حدود ۷۶ دلار باشد، اما قیمت نفت برنت اکنون حدود ۲۷ دلار است.

این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی کرده است عربستان در سال ۲۰۲۰ با کسری بودجه‌ای معادل ۱۲.۶ درصد کل تولید ناخالص داخلی کشور مواجه شود. بدین ترتیب انتظار می‌رود کسری بودجه عربستان بیش از ۸۴ میلیارد دلار باشد.

محمد عبدالله الجدعان وزیر اقتصاد عربستان روز یکشنبه به شبکه العربیه گفت، این کشور طی دهه‌های گذشته چنین بحران شدید اقتصادی را تجربه نکرده بود و مخارج دولت عربستان باید «به شدت کاهش یابد».

او دقیقا نگفت هزینه‌های بودجه چه میزان کاهش خواهد یافت اما خبرگزاری بلومبرگ از قول کارشناسان نوشته که هزینه‌های بودجه احتمالا ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یابد.

آقای جدعان همچنین گفته است دولت عربستان برای مواجهه با تبعات اقتصادی شیوع کرونا ۱۸۰ میلیارد ریال (معادل حدود ۴۸ میلیارد دلار) بودجه تخصیص داده است.

انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی عربستان در سال جاری ۲.۳ درصد کاهش یابد.

شاخص بورس ابوظبی نیز روز یکشنبه با افتی حدود سه درصد روبرو شد. بورس کویت حدود دو درصد و بورس عمان و قطر هم هر کدام حدود یک درصد افت داشتند.

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید دولت‌های امارات، کویت، قطر و عمان برای مواجه نشدن با کسری بودجه نیاز دارند قیمت نفت در بازارهای بین‌المللی به ترتیب ۶۹ دلار، ۶۱ دلار، ۴۰ دلار و ۸۷ دلار باشد.

این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی کرده است همه کشورهای حاشیه خلیج فارس با رشد منفی اقتصادی مواجه شوند و افت تولید ناخالص داخلی ایران از همه این کشورها بیشتر باشد.

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید ایران برای جلوگیری از کسری بودجه نیاز دارد قیمت نفت در بازارهای جهانی نزدیک ۴۰۰ دلار باشد؛ وگرنه با کسری ۴۳ میلیارد دلاری بودجه کل کشور مواجه خواهد شد.

همچنین انتظار می‌رود اقتصاد ایران امسال رشد منفی شش درصدی را تجربه کند.

با این حال، به رغم افت بورس‌های کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، شاخص بورس تهران روز یکشنبه با رشدی ۴.۲۵ درصدی به ۹۶۵ هزار و ۴۰۳ واحد اوج گرفت.

شاخص بورس تهران از ابتدای سال جاری خورشیدی، به رغم شیوع کرونا و افت درآمدهای نفتی رشدی ۹۰ درصدی را تجربه کرده است و باعث شگفتی و هشدار کارشناسان نسبت به وجود حباب در بورس شده است.

این در حالی است که بازارهای بین‌المللی بورس به شدت دچار افت شاخص شده‌اند. گزارش‌ها حاکی است که بازارهای بین‌المللی سهام از زمان شیوع کرونا تاکنون حدود ۱۶ تریلیون دلار زیان کرده‌اند.

با استفاده از گزارش بورس‌های حاشیه خلیج فارس، صندوق بین‌المللی پول، العربیه و بلومبرگ/ ف.ق/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG