لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۸

کنفرانس استراتژی رشد و توسعه برای آینده ایران


کنفرانس «استراتژی رشد و توسعه برای آینده ایران» در ویرجینیای امریکا

در ویرجینیای آمریکا، کنفرانسی با عنوان «استراتژی رشد و توسعه برای آینده ایران» نشست چهار روزه خود را که از روز جمعه دوم ماه مارس، یازدهم اسفند ماه آغاز شده بود، عصر روز یکشنبه به کار خود پایان داد.

در این کنفرانس بیش از بیست تن از کارشناسان، مدیران و نخبگان رشته‌های گوناگون، استادان دانشگاه‌ها و جامعه شناسان ایرانی شرکت داشتند و شاهزاده رضا پهلوی با شرکت در نخستین و آخرین اجلاس آن، طی سخنانی با تاکید بر اهمیت چنین نشست هایی، از ضرورت تشکیل اندیشکده‌ها و اتاق‌های فکر برای بهره گیری از تولیدات فکری نخبگان و کارشناسان ایرانی سخن گفت.

شاهزاده رضا پهلوی اهمیت دو نکته را یادآور شد و گفت یکی از رموز موفقیت چنین نهادهای فکری مشارکت اندیشمندان، استادان و کارشناسان درون کشور است و دیگر اینکه، حاصل اندیشه‌های کارشناسان نه سیاستگزاری بلکه ارایه راهکارهای علمی و عملی برای حل مسایل مبتلابه کشور است و این برعهده سیاستگزاران و دولتمردان است که این راهکارها را با توجه به اولویتها خواهد بود.

نصرت واحدی کارشناس انرژی هسته‌ای و استاد پیشین دانشگاه مونیخ، از مبتکران و برگزارکنندگان این نشست می گوید: هدف این نخستین کنفرانس، برنامه ریزی برای آینده ایران است.

بحث‌های سخنرانان این نشست ها، به سه بخش برنامه‌های فوری کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت اختصاص داشت و البته اولویت به برنامه هایی داده شده بود که بیدرنگ و با مشارکت عمومی به اجرا گذاشته خواهد شد. بخش مهمی از این برنامه کوتاه مدت نیز به ایجاد فوری اشتغال متمرکز خواهد بود تا از نیروی انسانی جوان و توانایی که در حال حاضر از گردونه فعالیت تولید و سازندگی خارج است، در حد امکان و مقدور استفاده شود.

علاوه براین، چندتن از شرکت کنندگان، هریک، پروژه‌های کوچک و مفیدی برای ارایه خدمات به جامعه شهری و روستایی ارایه دادند که با کمترین هزینه

در کوتاهترین مدت قابل اجراست.

در حاشیه بحث‌های تخصصی، رایزنی هایی نیز در عرصه سیستم سیاسی آینده ایران انجام گرفت. در این زمینه، صحبت برسر سیستم سیاسی، پیرامون پنج عنصر اقتصادی، حقوقی، علمی، دینی و تربیتی متمرکز بود با این توضیح که تمام سیستم‌های اجتماعی نه تنها خود ناظر برخود هستند بلکه با نظارت، شرح احوال خود را می نویسد که در سیستم سیاسی، به آن قانون اساسی می گویند. از همه مهمتر، در این سیستم سیاسی است که امروز به دمکراسی معنا و مفهوم دیگری می دهد و مساله مرکزیت قدرت را حل می کند.

در نخستین کنفرانس استراتژی رشد و توسعه برای آینده ایران چند تن از کارشناسان مقیم اروپا و کانادا از طریق اسکایپ در بحث‌ها شرکت کردند و طرح‌های خود را ارایه دادند.

نشست بعدی این کارشناسان تابستان آینده خواهد بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG