لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۵۸

رهبر کودتای سودان: نخست وزیر به خاطر حفظ امنیتش تحت بازداشت است


ژنرال عبدالفتاح البرهان می‌گوید ارتش ناگزیر شد برای پیشگیری از تشدید بحران سیاسی در کشور و احتمال وقوع جنگ داخلی وارد عمل شود

ژنرال عبدالفتاح البرهان، رهبر نظامی سودان که با کودتای روز دوشنبه قدرت را به دست گرفته است روز سه‌شنبه چهارم آبان گفت عبدالله حمدوک، نخست وزیر و رییس دولت انتقالی که توسط نظامیان برکنار شده به خاطر حفظ امنیت خودش تحت بازداشت خانگی قرار دارد.

ژنرال البرهان در عین حال هشدار داد، سایر اعضای غیرنظامی دولت انتقالی که بازداشت شده‌اند ممکن است محاکمه شوند.

کودتای سودان از سوی اکثر کشورهای غربی و سازمان ملل محکوم شده و تظاهرات طرفداران دمکراسی و درگیری با نیروهای امنیتی و ارتش در خارطوم و سایر شهرها ادامه دارد.

ژنرال عبدالفتاح البرهان در دومین سخنرانی علنی خود از زمان وقوع کودتا گفت ارتش ناگزیر شد برای پیشگیری از تشدید بحران سیاسی در کشور و احتمال وقوع جنگ داخلی وارد عمل شود.

کودتای نظامی درست یک ماه قبل از مهلت تعیین شده برای واگذاری کامل اداره امور کشور به دولت غیرنظامی روی داد که می‌توانست نفوذ و دخالت ارتش سودان را محدود کند.

رهبر نظامی سودان ادعا کرد برخی از مقامات غیرنظامی در شورای حکومتی مشترک که از زمان سقوط عمر البشیر اداره کشور را برعهده گرفته بود قصد تحریک مردم به خشونت را داشتند. او افزود که این افراد محاکمه خواهند شد و در صورت اثبات بی‌گناهی آزاد می‌شوند.

ژنرال البرهان افزود که عبدالله حمدوک در منزل خود او تحت بازداشت است و ممکن است امروز یا فردا آزاد شود.

ولی به فاصله کوتاهی پس از سخنرانی تلویزیونی ژنرال البرهان، دفتر نخست وزیر سرنگون‌شده سودان با انتشار بیانیه‌ای در مورد امنیت عبدالله حمدوک و سایر مقامات غیرنظامی بازداشت شده ابراز نگرانی کرد.

این بیانیه فرماندهان ارتش سودان را به همکاری با گروه‌های اسلام‌گرا که همواره خواهان کودتای ارتش بوده‌اند و سیاستمداران وابسته به حزب عمر البشیر که در سال ۲۰۱۹ منحل شد، متهم کرد.

مریم المهدی، وزیر خارجه دولت غیرنظامی روز سه‌شنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «ما کماکان دولت مشروع سودان هستیم. با اقدات غیرقانونی نظیر کودتا مخالفیم و به مقاومت صلح‌آمیز و نافرمانی مدنی ادامه خواهیم داد.»

تعدادی از دیپلمات‌های ارشد سودان از جمله سفرای این کشور در فرانسه، بلژیک و سوئیس و نماینده دائمی آن در سازمان ملل حمایت خود را از دولت غیرنظامی و مخالفت با کودتاگران را اعلام کرده‌اند.

در اعتراضات روز گذشته به کودتا چندين نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شده‌اند. گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند نیروهای ارتش و شبه نظامیان که معمولا برای سرکوب مردم اعزام می‌شوند با گلوله‌های جنگی به سوی معترضان شلیک می‌کنند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ ش.ر/س.ن
XS
SM
MD
LG