لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۵۷

دادستانی سوئیس پرونده ترور برادر رهبر سازمان مجاهدین خلق را مختومه می‌کند


کاظم رجوی سال ۱۳۶۹ در شهر کوپه سوئیس کشته شد

خبرگزاری فرانسه بر اساس مکاتبات مقامات قضایی سوئیس گزارش داد که دادستانی این کشور قصد دارد پرونده ترور کاظم رجوی، برادر رهبر سازمان مجاهدین خلق، در این کشور را مختومه اعلام کند.

آقای رجوی که چهره‌ای دانشگاهی و عضو سازمان مجاهدین خلق بود سال ۱۳۶۹ در شهر کوپه سوئیس و در اتوموبیل خود به ضرب گلوله کشته شد. سوئیس آن زمان از احتمال دخالت مقامات ایران در این رخداد خبر داد و نام ۱۴ ایرانی را در فهرست مظنونان قرار داد.

این پرونده در ادامه به صدور حکم جلب بین‌المللی علی فلاحیان، وزیر اطلاعات سابق ایران، در سال ۲۰۰۶ به اتهام قتل انجامید. اما با این حال دفتر دادستانی کانتون وو، ناحیه‌ای در غرب سوئیس، در نامه‌ای به تاریخ ۲۹ مه که به وکیل خانواده آقای رجوی تسلیم شده است، اعلام کرد که تحقیقات به زودی متوقف و پرونده بسته خواهد شد.

این نامه که به امضای دادستان آگوستین دایر رسیده است، می‌گوید که پرونده مشمول قانون مرور زمان شده و اگر وکلا هر ملاحظه‌ای در این رابطه دارند تا قبل از روز ۱۷ ژوئن باید آن را به صورت رسمی ثبت کنند.

خبرگزاری فرانسه اضافه می‌کند که با دفتر دادستانی کانتون وو تماس گرفته اما تنها پاسخی که دریافت کرده این است که حداکثر قانون مرور زمان در سوئیس شامل ۳۰ سال می‌شود، به جز موارد استثنایی مانند نسل‌کشی، و بنابراین این پرونده بیش از این نمی‌تواند تمدید شود.

شورای ملی مقاومت ایران نسبت به این تصمیم دادستانی سوئیس به شدت ابراز نارضایتی کرده و آن را محکوم کرده است.

این شورا همچنین خواستار صدور حکم جلب بین‌المللی حسن روحانی و علی خامنه‌ای، رئیس‌جمهور و رهبر جمهوری اسلامی، در این رابطه شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG