لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۸:۳۳

توصیه دولت سوئیس به شرکت‌های این کشور برای ادامه روابط تجاری با ایران


دولت سوئیس به شرکت‌های خود توصیه کرد که علی‌رغم بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به فعالیت تجاری خود با این کشور ادامه دهند.

این درخواست پس از آن بیان می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در پیامی در صفحه توئیتر خود با اشاره به بازگشت رسمی تحریم‌های ایران تصریح کرد که «هر کس با ایران دادوستد کند، با ایالات متحده معامله‌ای نخواهد داشت».

دولت سوییس با ابراز تاسف از «وضعیت رو به وخامت» ناشی از بازگشت تحریم‌ها در ایران از سوی آمریکا، اذعان کرده که با این حال مجازات‌ آمریکا ممکن است دامن شرکت‌های سوئیسی دارای روابط اقتصادی با ایران را نیز بگیرد.

فابیان ماینفیش، مسئول دبیرخانه اقتصادی وزارت امور خارجه سوییس، گفته که اما تحریم‌های آمریکا بر «وضعیت حقوقی» در این کشور در رابطه با ایران تاثیر نخواهد گذاشت.

وی گفته که سوییس از وضع رو به وخامت مرتبط با تحریم‌های آمریکا علیه ایران متاسف است.

این مقام رسمی افزوده که دولت فدرال سوییس از منافع اقتصادی این کشور دفاع می‌کند، اما قادر به تحت فشار گذاشتن شرکت‌ها در این زمینه نیست.

ماینفیش با این حال به شرکت‌های سوییسی توصیه کرده که روابط تجاری خود با ایران را ادامه دهند و سعی کنند درباره شرایط جدید، اطلاعات خود را به روز نگهدارند.

تحریم‌های دور اول آمریکا علیه ایران با وجود درخواست متحدان این کشور برای تعویق آنها، از روز سه‌شنبه هفته جاری اجرایی شده و دسترسی ایران به دلار، تجارت فلزات، زغال سنگ، نرم افزار صنعتی و صنایع خودرو را مورد هدف قرار داده است

آمریکا اعلام کرده در مرحله بعدی تحریم‌ها که روز ۱۳ آبان آغاز می‌شود، صنعت نفت ایران را هدف قرار خواهد داد و در حال حاضر تلاش می‌کند واردات نفت ایران از سوی متحدان خود را به صفر برساند.

کشورهای اروپایی بارها از ایران خواسته‌اند علیرغم خروج آمریکا از برجام، به مفاد این توافقنامه پایبند بماند و قول داده‌اند تلاش می‌کنند ضمن کم‌ کردن اثرات تحریم‌های آمریکا، شرکت‌های خود را به ادامه روابط تجاری با ایران تشویق کنند.

این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های مطرح اروپایی از ایران خارج شده‌اند و اعلام کرده‌اند که حاضر به پذیرش ریسک معامله با ایران و روبرو شدن با مجازات‌های احتمالی آمریکا نیستند.

با این حال شرکت سوئیسی نستله که در ایران غذای کودک و آب معدنی تولید می‌کند، به تازگی اعلام کرده که تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، هیچ تاثیر مستقیمی بر فعالیت‌های این شرکت نخواهد گذاشت

فدریکا موگرینی، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تازگی اعلام کرده که این نهاد شرکت‌ها و تجار را به افزایش مبادلات با ایران تشویق کرده و این کار را برای حفظ توافق اتمی، امنیت بین‌المللی و پیمان‌نامه منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای ضروری می‌داند.

منبع: خبرگزاری رویترز؛ ب.ب/س.ن
منابع: رویترز و رادیو فردا؛ ب.ب/
XS
SM
MD
LG