لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۵۵

وزير نفت سوريه آمريکا را مسئول کمبود شديد سوخت در اين کشور معرفی کرد


ميادين نفتی شرق سوريه در اختیار نیروهای آمریکایی و کرد است

بسام تومه، وزير نفت سوريه ادعا کرد که دليل بحران شديد سوخت در اين کشور تحريم‌های غرب و تصرف ميادين نفتی مهم سوريه در شرق آن کشور توسط نيروهای آمريکايی و گروه‌های کرد سوری است.

او در مصاحبه‌ای با تلوزيون دولتی سوريه که غروب چهارشنبه ۲۶ شهريور پخش شد گفت انتقال نفت به اين دلايل به تاخير افتاده و «ما سعی می کنيم از ذخاير خود به نحو معقولی استفاده کنيم».

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، تحريم‌های آمريکا عليه ايران بحران انرژی در سوريه را تشديد کرده است. ايران يکی از متحدان اصلی رژيم بشار اسد و در طول جنگ داخلی ۹ ساله سوريه تامين کننده اصلی نفت خام مورد نياز دمشق بوده است.

علاوه بر اين، همزمان با تشديد بحران مالی و اقتصادی لبنان در ماه‌های اخير دولت اين کشور کنترل بر قاچاق نفت به سوريه را افزايش داده است.

تحريم‌های آمريکا عليه حکومت سوريه در ماه ژوئن امسال تشديد شد و اکنون هر فرد و يا شرکتی که با رژيم بشار اسد معامله کند مشمول این تحریم‌ها خواهد شد. دولت آمريکا تهديد کرده که هر فرد و يا موسسه‌ای در هر يک از کشورهای جهان که با حکومت سوريه معامله کند مورد تحريم اقتصادی قرار خواهد گرفت.

وزير نفت سوريه گفت: «به دليل تحريم‌های آمريکا ما قادر نيستيم نقت مورد نياز کشور را وارد کنيم.»

در مناطق تحت کنترل حکومت سوريه مردم برای خريد بنزين ناگزيرند ساعت‌ها صف بکشند. بهای ۲۰ ليتر بنزين که طبق نرخ دولتی ۵ هزار پوند سوريه (معادل ۲.۳ دلار) است در بازار سياه پنج برابر و حدود ۱۱ دلار است. درآمد متوسط اکثر مردم سوريه زير ۱۰۰ دلار در ماه است و قدرت خريد بنزين در بازار سياه را ندارند.

حکومت سوريه کنترل دو پالايشگاه کشور را در دست دارد ولی يکی از آنها در حال تعمير و بازسازی است. وزير نفت سوريه اظهار اميدواری کرد که با پايان تعمير اين پالايشگاه در روزهای آينده ميزان توليد سوخت در کشور حدود ۲۵ درصد افزايش يابد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG