لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۹

آغاز نشست مخالفان بشار اسد در ریاض


هیات نمایندگان مخالفان دولت سوریه در نشستی که چندی پیش با استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه داشتند

همزمان با نشست سران ایران، روسیه و ترکیه در سوچی روسیه، نشست مخالفان سوری نیز برای انتخاب هیات مذاکره‌کننده ژنو در ریاض آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این نشست به منظور متحد کردن گروه‌های مخالف دولت بشار اسد برای اتخاذ موضع واحد در مذاکرات آتی صلح سوریه است که از طرف سازمان ملل حمایت می‌شود.

این گزارش می‌افزاید که عربستان از گروه «کمیته عالی مذاکرات» حمایت می‌کند که رئیس آن ریاض حجاب، نخست وزیر سابق سوریه، روز دوشنبه بدون هیچ توضیحی از رهبری این گروه استعفا کرد.

برخی از نمایندگان مخالف دولت سوریه به رویترز گفته‌اند که استعفا و عدم حضور آقای حجاب در نشست مخالفان بشار اسد مربوط به موضع سختگیرانه و اصرار وی برای کنار گذاشتن اسد از آینده سوریه بود.

این نشست یک روز بعد از سفر بشار اسد به روسیه انجام می‌شود. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز اخیرا گفت‌وگو و دیدارهایی با همتای آمریکایی خود و رؤسای برخی کشورهای خاورمیانه داشت. از سویی دیدار پوتین با رؤسای جمهوری ایران و ترکیه هم امروز، چهارشنبه، در سوچی برگزار می‌شود. روز گذشته فرماندهان نظامی سه کشور دیدار داشتند.

مذاکرات ژنو قرار است هفتم آذرماه با نظارت سازمان ملل و مشارکت استفان دی مستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه برگزار شود. رویترز از قول دی مستورا گزارش داده است که مخالفان اسد در ریاض مذاکرات فشرده‌ای برای رسیدن به خط مشی واحد در مذاکرات آتی صلح دارند.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان ابراز امیدواری کرده که مخالفان بتوانند هیاتی را انتخاب کنند که نماینده همه گروه‌های سوری باشد. به گفته وی تنها راه ممکن برای رسیدن به صلح توافقی است که منعکس کننده خواسته‌های مردم سوریه باشد.

بر اساس این گزارش٬ هیات پیشین مخالفان سوری که با عنوان «هیات عالی مذاکرات سوریه» تشکیل شده بود و در دوره‌های قبلی مذاکرات ژنو اصلی‌ترین نماینده مخالفان در مذاکرات سوریه محسوب می‌شد، عملا منحل شده است.

علت آن نیز انتقادهای داخلی و خارجی مبنی بر اینکه این هیات نتوانسته صدای همه گروه‌های مخالف سوری باشد، اعلام شده است.

در این نشست، حدود ۱۴۰ نفر از شخصیت‌هایی که نماینده تشکل‌های مخالفان سوری هستند، شرکت دارند.

وب‌سایت العربیه نیز نوشته که انتظار می‌رود این نشست منجر به اتخاذ موضع متحد گروه‌های مخالف سوری درباره قانون اساسی و سرنوشت اسد شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG