لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۳

پنتاگون: ائتلاف برای مقابله با تهدید نیروهایش در سوریه درنگ نخواهد کرد


تک‌تیرانداز «نیروهای دمکراتیک سوریه»، شبه‌نظامیان مورد حمایت آمریکا، در رقه

شبکه خبری سی‌ان‌ان به‌نقل از مقام‌های ارتش آمریکا از جمع‌شدن دوباره نیروهای حامی بشار اسد در نزدیکی نیروهای مورد حمایت ائتلاف در کرانه رود فرات خبر داده‌است؛ یک سخنگوی پنتاگون نیز گفته، ائتلاف برای مقابله با تهدید احتمالی، تردیدی به خود راه نخواهد داد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از سه مقام نظامی آمریکا می‌گوید حامیان بشار اسد در همان محلی در حال جمع‌شدن هستند که پیش‌تر نیز صحنه حمله و درگیری با نیروهای دمکراتیک سوریه، بوده‌است.

گروه موسوم به نیروهای دمکراتیک سوریه، که عمدتا از شبه‌نظامیان کـرد تشکیل شده، از حمایت ائتلاف بهره‌مند هستند و شماری از مستشاران آمریکایی نیز در استان دیرالزور، در کنار آن‌ها حضور دارند.

ائتلاف به رهبری ایالات متحده در میانه بهمن‌ماه اعلام کرده بود در واکنش به «حمله غیرمنتظره‌ای» از سوی «نیروهای حامی حکومت سوریه» به مراکز «نیروهای دمکراتیک سوریه»، در دیرالزور، اقدام به انجام شـش مورد حمله هوایی علیه نیروهای حامی بشار اسد کرده‌است.

درگیری بهمن ماه در هشت‌ کیلومتری شرق منطقه حائل نظامی در کرانه رود فرات، در استان دیرالزور، رخ داده بود. گفته شده در این حمله ده‌ها نفر از جمله شماری نامشخص از جنگجویان مزدبگیر روسیه که برای حمایت از بشار اسد به سوریه رفته‌اند، کشته شده‌اند.

یک مقام ارتش آمریکا به سی‌ان‌ان گفته ائتلاف موضوع جمع‌شدن نیروهای حامی اسد در منطقه را، از طریق کانال ارتباطی ویژه، با ارتش روسیه در میان گذاشته‌است.

همزمان سرگرد آدریان رانکین-گالووی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، نیز به این شبکه خبری گفته «هرچند ما به‌دنبال درگیری با نیروهای حامی حکومت [مرکزی سوریه] نیستیم، همان‌طور که پیش‌تر نیز بارها تاکید کرده‌ایم، اما نیروهای ائتلاف برای حفاظت از خود در برابر تهدیدها، هیچ درنگی نخواهد کرد».

بنا بر گزارش‌ها، احتمالا «حمله» نیروهای اسد در بهمن‌ماه به نیروهای دمکراتیک برای دست‌یافتن به برخی مراکز و چاه‌های نفت در دیرالزور بوده‌است. مناطقی که پیش‌تر در کنترل داعش قرار داشت و اکنون در منطقه زیر نظر «نیروهای دمکراتیک سوریه» قرار دارد.

با استفاده از گزارش‌های سی‌ان‌ان و رویترز|ت.ت|خ.ک|

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG