لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۱۳

مقامات تاجیکستان پوشش حجاب اسلامی را «بیگانه» و «خطرناک» می‌دانند


پوشش اسلامی(سمت چپ) که مقامات تاجیکستان «بیگانه» می دانند،روسری سنتی زنان تاجیک

پوشش حجاب اسلامی زنان در تاجیکستان دیر زمانی است که به مساله ای بحث برانگیز در این کشور تبدیل شده است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی،مقام های تاجیک از این پوشش با عنوان پوششی«بیگانه» و «خطرناک» نام برده اند. آن ها قصد دارند جلوی گسترش استفاده از پوشش اسلامی را در میان زنان تاجیک بگیرند.

بر اساس لایحه مراسم و آیین های ملی تاجیکستان که به تصویب مجلس نمایندگان این کشور رسیده است، بر تن داشتن حجاب اسلامی بی اعتنایی به وظایف شهروندی و زیر پاگذاشتن ارزش ها و شعائر ملی کشور به شمار می آید.

در بندی از این لایحه که روز اول شهریور ماه به تصویب مجلس تاجیکستان رسید، آمده است:«مردم باید آگاه شوند که لباسی که بر تن دارند می تواند موجب آزار جامعه شود.»

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00
لینک مستقیم

انتظار می‎رود این لایحه از سوی سنای تاجکستان نیز تصویب شده و برای امضا به رئیس جمهور امام علی رحمان فرستاده شود.

حلالبی قربان‌زاده رئیس کمیته امور اجتماعی پارلمان تاجکستان به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت«این قانون برنامه حکومت را حمایت می‎کند. مقامات این برنامه را ترویج فرهنگ، لباس‎ها و سنت‎های تاجکستان خوانده‎اند.»

وارد شدن به اداره ها و اماکن دولتی در تاجیکستان با پوشش اسلامی قدغن است. مقام های دولتی قانون تازه را گامی در راستای مبارزه با آنچه افراط گرایی اسلامی می نامند اما مخالفان این قانون معتقدند که قانون جدید با حقوق اساسی افراد در تضاد قرار دارد.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا هم به تازگی از وضعیت آزادی های مذهبی در تاجیکستان انتقاد کرد، در گزارش وزارت خارجه آمریکا به برخوردهای صورت گرفته با زنان محجبه در سال جاری میلادی اشاره و عنوان شده است که آن ها از سوی ماموران دولتی مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG