لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۲۱

طالبان با نماینده روسیه در مسکو دیدار کرد


تصویری از هیات نمایندگان طالبان که اواخر بهار امسال جهت مذاکره با سیاستمداران افغانستان روانه مسکو شده بود

پس از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، دستور به توقف مذاکرات با طالبان افغانستان داد، روز جمعه ۲۲ شهریور گزارش‌هایی از حضور هیاتی از دفتر قطر طالبان در مسکو جهت گفت‌وگو با مقامات روسیه منتشر شد.

خبرگزاری روسی تاس اظهارات محمد سهیل شاهین، سهنگوی دفتر طالبان در قطر، را بازتاب داده است که می‌گوید نمایندگان طالبان با ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان، روز جمعه دیدار کرده.

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی نیز با استناد به گفته‌های منابع خبری خود حضور هیات طالبان در مسکو را تایید کرده است.

به گفته محمد سهیل شاهین، مذاکرات طالبان با نماینده ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پیرامون «آخرین تحولات در رابطه با فرایند صلح در افغانستان» بود.

همزمان خبرگزاری افغان اسلامی گزارش داده که سرپرستی هیات طالبان در سفر به مسکو بر عهده شیرمحمد عباس استانکزای بوده است. این گزارش می‌گوید که طالبان پس از جمع‌بندی سفر مسکوی خود، سفر احتمالی به چین را نیز بررسی خواهد کرد.

مسکو پیش از این برای دو دور میزبان مذاکرات میان طالبان و سیاستمداران شاخص افغانستان در سال جاری بوده است. اما نشست روز جمعه در مسکو نخستین مذاکرات بین المللی نمایندگان طالبان پس از تصمیم دونالد ترامپ برای توقف مذاکرات صلح میان آمریکا و این گروه شبه نظامی به شمار می‌آید.

ترامپ پیش از این یک دیدار غیراعلام شده و پنهانی با مذاکره‌کنندگان طالبان در اقامتگاه کمپ دیوید را لغو کرده بود. از سویی زلمی خلیلزاد، نماینده آمریکا در مذاکرات با طالبان، نیز جهت ارائه توضیحات پیرامون این مذاکرات به کنگره ایالات متحده فراخوانده شده است.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ س.ن

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG