لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۵۰

رویترز: یک هیات آمریکایی با مقامات ارشد طالبان در دوحه دیدار می‌کند


مذاکرات با طالبان در دوحه قطر در سال گذشته (عکس از آرشیو)

دو مقام ارشد آمریکایی جمعه ۱۶ مهرماه به خبرگزاری رویترز گفتند که یک هیات آمریکایی قرار است روزهای شنبه و یک شنبه هفته جاری در دوحه، پایتخت قطر، با مقامات ارشد طالبان دیدار و رایزنی کند.

رویترز می‌گوید، این نخستین دیدار آمریکایی‌ها با مقامات ارشد طالبان از زمان خروج نیروهایی آمریکایی از افغانستان و تصرف کابل به دست طالبان است.

این مقام‌ها گفته‌اند، در هیات مذاکره کننده آمریکا، مقام‌هایی از وزارت خارجه، آژانس توسعه جهانی ایالات متحده، و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا حضور خواهند داشت.

طبق این گزارش، قرار است هیات آمریکایی با طالبان در خصوص اجازه خروج امن به اتباع آمریکایی باقیمانده در افغانستان و مساله ربود شدن مارک فریچز، شهروند آمریکایی، مذاکره کنند.

این مقام‌های امریکایی اضافه کردند، یکی دیگر از اولویت‌های مهم این است که طالبان را به تعهد خود پایبند کرد و اجازه ندهند که افغانستان دوباره به کانونی امن برای القاعده یا دیگر افراط‌گرایان تبدیل شود.

این مقام‌ها می‌گویند، یک محور دیگر مذاکرات با گروه طالبان این خواهد که این گروه شرایط برای ارسال کمک‌های انساندوستانه به داخل افغانستان را تسهیل کند، باتوجه به این که به نظر می‌رسد جلوگیری از سقوط اقتصادی در افغانستان غیر ممکن است.

رویترز می‌گوید، زلمای خلیل‌زاد که در سا‌ل‌های اخیر یکی از عناصر کلیدی هیات آمریکایی در مذاکرات با طالبان بوده، در این هیات حضور ندارد.

طبق این گزارش، تام وست، معاون نماینده ویژه امور افغانستان وزارت خارجه و سارا چارلز ، مقام ارشد بشردوستانه آژانس توسعه جهانی آمریکا از اعضای این هیات خواهند بود.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند، مقاماتی از کابینه حکومت طالبان در هیات این گروه در دوحه حضور خواهند داشت.

یک مقام ارشد دولت آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفته است، این دیدار در ادامه تعاملات واقع‌گرایانه با طالبان در خصوص موضوعات مرتبط با منافع ملی صورت می‌گیرد.

این مقام اضافه کرد، این دیدار در راستای به رسمیت شناختن طالبان یا مشروعیت دادن به طالبان از سوی آمریکا نیست. ما همچنان موضع شفافی در این زمینه اعلام کرده‌ایم که هرگونه مشروعیت، به اقدامات طالبان در دراز مدت بستگی دارد.

در همین زمینه، وندی شرمن،قائم مقام وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در اسلام‌آباد با مقام‌های ارشد پاکستان در خصوص وضعیت افغانستان تحت حاکمیت طالبان و همچنین مناسبات بین اسلام آباد و واشینگتن گفت‌وگو کرد.


با استفاده از رویترز
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG