لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۲۱

خبرخوان

تذکر دوباره شورای شهر تهران به شهردار در مورد بوی نامطبوع پایتخت

آرش حسینی میلانی، رئیس کمیته محیط‌ زیست شورای شهر تهران با تذکر دوباره درباره منشا بوی نامطبوع در پایتخت از پیروز حناچی، شهردار تهران، خواست که یکی از معاونت‌های این مجموعه به عنوان متولی اصلی پیگیری موضوع مشخص شود.

هر سال با آغاز فصل سرما بوی نامطبوعی شهر تهران را فرامی‌گیرد.

اولین بار ۱۲ دی‌ماه سال ۱۳۹۷، خبرگزاری‌های ایران از انتشار «بوی نامطبوعی» در بخش وسیعی از شهر تهران خبر دادند.

از نخستین‌ ساعات انتشار این خبر گمانه‌های متعددی از «ترکیدگی شبکه فاضلاب» تا «فعالیت‌های آتشفشان دماوند» و «فوران فاضلاب ۵۰ ساله ساختمان پلاسکو» درباره خاستگاه آن منتشر شد.

اسفند ماه همان سال و یک هفته پس از گزارشی از وجود «کانون‌های بوی بد» در مسیر فرودگاه امام خمینی به آرامگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی، خبرگزاری ایسنا از دستور مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای در این باره خبر داد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همان موقع با اشاره به «گله‌مند» بودن رهبر و رئیس جمهور «از بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام» خبر داد و گفت که رهبر جمهوری اسلامی «دستور داده‌اند تا پایان دولت دوازدهم این مسئله رفع شود».

در سومین سال انتشار این بو و در آخرین سال از عمر دولت دوازدهم هنوز منشا این بو و راهکارهای رفع آن مشخص نشده است.

به گزارش ایسنا، آرش حسینی میلانی، عضو شورای شهر تهران امروز یک‌شنبه، نهم آذر ماه در جلسه امروز این شورا ضمن تذکر به شهرداری تهران گفت: «انتشار بوی نامطبوع در شهر تهران حاکی از یک معضل محیط‌ زیستی نوپدید در شهر تهران است که می‌توان آن را به اژدهایی چندسر تشبیه کرد که هر سال، سر جدیدی به آن اضافه می‌شود.»

به گفته آقای حسینی میلانی در خصوص منشا این بو تاکنون از فاضلاب، گاز مرکاپتان، مرکز دفع پسماند آرادکوه و مازوت‌سوزی صنایع سخن گفته شده است.

این عضو شورای شهر تهران در حالی که یکی از عوامل موثر در انتشار این بو را فاضلاب و کانال‌های سطحی در شهر عنوان کرد از شرکت آب و فاضلاب استان تهران خواست که در اسرع وقت برنامه اجرایی خود را برای رفع مشکل گسستگی حدود ۴۰۰ نقطه در شبکه فاضلاب تهیه و به شورای شهر ارسال کند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اوج‌گیری آمار خانه‌هایی که ایرانی‌ها در ترکیه خریداری کرده‌اند

آنتالیا

آمارهای رسمی ترکیه نشان می‌دهد که ایرانی‌ها در سال گذشته میلادی نزدیک هفت هزار و دویست واحد مسکن از ترکیه خریداری کرده‌اند که نسبت به سال قبل آن نزدیک یک سوم رشد داشته است.

به گزارش مرکز آمار ترکیه، خرید خانه توسط ایرانی‌ها از این کشور نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود دو برابر و نسبت به سال ۲۰۱۷ و پیش از آن تقریبا ۱۰ برابر شده است.

حدود ۴۱ هزار واحد مسکن در ترکیه طی سال ۲۰۲۰ به خارجی‌ها فروخته شده که شهروندان ایرانی در مقام اول قرار داشته و در ردیف‌های بعدی شهروندان عراق، روسیه، افغانستان، آذربایجان، آلمان، کویت، یمن و بریتانیا قرار دارند.

کل فروش مسکن ترکیه به خارجی‌ها در سال گذشته حدود ۱۳ درصد افت داشته، اما این کشور در نظر دارد سال آینده بیش از ۵۰ هزار مسکن واحد به خارجی‌ها بفروشد.

استانبول، آنتالیا و آنکارا بیشترین سهم از فروش مسکن به خارجی‌ها را در سال گذشته داشته‌اند.

همچنین کل معاملات مسکن ترکیه در سال ۲۰۲۰ به حدود ۱.۵ میلیون واحد رسیده که نسبت به سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

دفاع نماینده مجلس ایران از حضور مقامات جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی به‌رغم فیلترینگ

محمدتقی نقدعلی،‌ نماینده مجلس ایران

محمدتقی نقدعلی، نماینده مجلس ایران در توجیه حضور مقامات جمهوری اسلامی در توئیتر با وجود فیلتر آن، شبکه اجتماعی را به «رمز کارت بانکی» تشبیه کرد که شهروندان به مثابه کودکان خردسال نحوه استفاده درست از آن را نمی‌دانند ولی «بزرگ‌ترهای خانواده که همان مسئولان نظام هستند با آن کارت بانکی امور معیشتی خانواده را مدیریت می‌کنند».

این اظهارات در حالی از سوی این نماینده مجلس ایران مطرح می شود که با وجود فیلتر شبکه‌های اجتماعی چون توئیتر و اینستاگرام بسیاری از مسئولان جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در این شبکه‌ها دارای حساب کاربری هستند و در آن‌ها به بیان مواضع خود درباره موضوع‌های روز ایران و جهان می‌پردازند.

آقای نقدعلی روز جمعه ۲۶ دی ماه در گفت‌وگویی با وبسایت وبسایت انتخاب همچنین از حضور مقامات سابق جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی نیز دفاع کرد و اظهار داشت: «ورود مسئولان به شبکه‌های اجتماعی در راستای اهداف نظام است و اگر در این بین افرادی هستند که امروز مسئولیتی ندارند ولی در شبکه‌ها اجتماعی فعالیت می‌کنند به دلیل آن است که وابسته به نظام مدیریت جامعه هستند.»

ایران همچنین پیام‌رسان تلگرام و شبکه اجتماعی توئیتر و قبل از آنها فیس‌بوک را فیلتر کرده است.

شماری از نمایندگان مجلس ایران اوایل شهریور ماه امسال طرحی را با عنوان «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» به هیات رئیسه مجلس ارائه کردند که بر جایگزینی پیام‌رسان‌های «تولید داخلی» با پیام‌رسان‌های اجتماعی خارجی تاکید داشت.

این طرح حاوی احکام مجازات نقدی و حبس علیه کسانی است که بدون مجوز اقدام به ارائه پیام‌رسان اجتماعی می‌کنند یا به تکثیر و توزیع وی‌پی‌ان و فیلترشکن مبادرت می‌ورزند.

اسفند سال گذشته سازمان گزارشگران بدون مرز گزارشی به مناسبت «روز جهانی مبارزه با سانسور سایبری» منتشر کرد که در آن نام شورای عالی فضای مجازی در ایران جزو ۲۰ نهاد دولتی و غیر دولتی مطرح شد که بدترین کارنامه را در سرکوب سایبری دارند.

«خانه آزادی» (فریدام هاوس) هم در گزارش سالانه خود درباره آزادی اینترنت در جهان که ۲۳ مهر منتشر شد، بار دیگر از ایران به‌عنوان یکی از بدترین کشورها با کمترین آزادی اینترنت نام برد.

این نهاد مدنی آمریکایی در گزارش خود به سرکوب معترضان در آبان ۹۸ در ایران اشاره کرده و گفته است دولت جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراض‌ها، دسترسی شهروندان خود به اینترنت را قطع کرد.

روسیه در آستانه خروج از معاهده «آسمان‌های باز»

معاهده «آسمان‌های باز» که ۳۵ کشور عضو آن هستند به هواپیماهای جاسوسی و تجسسی کشورهای عضو اجازه می‌دهد که در حریم هوایی سایر اعضا پرواز کنند.

دولت روسیه احتمالا در روزهای آینده خروج خود از معاهده «آسمان‌های باز» را اعلام خواهد کرد.

روزنامه روسی کومرسانت روز جمعه، ۲۶ دی‌ماه، به نقل از منابع رسمی نوشت که دولت روسیه قصد دارد در طول شش ماه آینده از این معاهده خارج شود، مگر این که اعضای این پیمان رویکرد خود را تغییر دهند.

دولت آمریکا روز اول خرداد امسال اعلام کرد که در یک دوره زمانی شش ماهه از معاهده «آسمان‌های باز» خارج خواهد شد.

معاهده «آسمان‌های باز» که ابتدا توسط دوايت آیزنهاور، رئیس‌ جمهوری پیشین آمریکا، در سال ۱۹۵۵ پیشنهاد شد بالاخره در سال ۱۹۹۲ امضا شد و از سال ۲۰۰۲ به اجرا درآمد.

یکی از اهداف اصلی این معاهده، اجازه دادن به پروازهای تجسسی هر یک از کشورهای عضو در حریم هوایی اعضای دیگر با هدف ایجاد اعتماد است.

دولت آمریکا معتقد است که روسیه بارها مفاد این معاهده را نقض کرده است.

دولت روسیه اتهامات آمریکا را رد کرده و می‌گوید با وجود این که دولت آمریکا از این معاهده خارج شده، ولی می‌تواند به اطلاعات سایر متحدان خود که در معاهده باقی‌ مانده‌اند، دسترسی داشته باشد و به همین جهت مسکو تصمیم گرفته است که از این معاهده خارج شود.

مقام‌های روسیه می‌گویند در طول ماه‌های گذشته تلاش کرده‌اند تا اطمینان کسب کنند که کشورهای عضو اطلاعات را در اختیار آمریکا قرار نمی‌دهند ولی این کشورها «تضمین» نداده‌اند.

اعلام احتمال خروج روسیه از معاهده «آسمان‌های باز» در حالی مطرح می‌شود که جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به بازگشت آمریکا به این معاهده اشتیاق نشان داده است ولی کماکان مشخص نیست که چه زمانی تصمیم بازگشت آمریکا اتخاذ و اعلام خواهد شد.

پیش از خروج دولت ترامپ از معاهده «آسمان‌های باز»، اعضای ناتو و کشورهایی نظیر اوکراین از آمریکا خواسته بودند از این معاهده خارج نشود، ولی مقام‌های دولت ترامپ اعلام کردند که پس از یک بررسی شش ماهه، به این نتیجه رسیده‌اند که «روسیه به شکلی این معاهده را نقض و اجرا می‌کند که تهدید جدی برای امنیت آمریکا و متحدان آن است».

مقامات آمریکایی از جمله موارد نقض این معاهده از سوی روسیه، به جلوگیری از پرواز هواپیماهای آمریکایی بر فراز گرجستان و ناحیه کالینینگراد روسیه اشاره کرده‌اند.

«کشف ۵۰۰» کامپیوتر استخراج بیت‌کوین در شهر ری

فرماندار ری روز جمعه از «کشف ۵۰۰ ماینر» بیت‌کوین در این شهرستان خبر داد. در روزهای گذشته آمارهای مشابهی در مورد جمع‌آوری این ماینرها از سایر شهرهای ایران منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری برنا، حسین توکلی کجانی روز جمعه، ۲۶ دی‌ماه، گفت که از مجموع ماینرهای [کامپیوترها] کشف‌شده، ۱۵۰ دستگاه در کارگاهی در فشافویه شناسایی شده که دارای مجوز مرغداری بود.

در روزهای گذشته اخباری در خصوص جمع‌آوری تعداد قابل توجهی ماینِر استخراج بیت‌کوین در استان‌های قم، فارس، سیستان و بلوچستان و چند شهر دیگر هم منتشر شده بود.

در پی قطع گسترده برق در چند کلان‌شهر ایران در هفته گذشته، مدیرعامل شهرک‌های صنعتی تهران روز سه‌شنبه استخراج رمزارز و به‌ویژه بیت‌کوین را دلیل قطع برق عنوان کرد.

به دنبال آن معاون هماهنگی توزیع شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران روز پنج‌شنبه، ۲۵ دی‌ماه، اعلام کرد که در قالب «سومین دور رزمایش فراگیر و سراسری تعدیل روشنایی معابر»، مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز‌ها جمع‌آوری خواهند شد.

در همین حال چینی‌ها با ایجاد و گسترش مزرعه استخراج رمزارز در رفسنجان با مجوز به این فعالیت که به مصرف بالای برق نیاز دارد مشغول هستند.

«انجمن بلاک‌چِین ایران» پیشتر در گزارشی از همکاری گروه توسعه سرمایه‌گذاری ایران و چین طی یک سال گذشته در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در ارتباط با استخراج رمزارز خبر داده بود.

محمدرضا شرفی، رئیس این انجمن، با بیان این که واحدهای استخراج‌کننده رمزارزها در مناطق آزاد و ویژه کشور عوایدی هم برای کشور ندارند،‌ گفته بود که این واحدها از معافیت‌های مالیاتی از جمله مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر درآمد و عوارض واردات دستگاه هم برخوردارند.

بیت‌کوین پرطرفدارترین پول دیجیتال است و استخراج (ماینینگ) آن توسط کامپیوترهای خاصی انجام می‌شود که مصرف برق آنها بسیار بالا است.

کرونا در ایران؛ افزایش تعداد شهرهای قرمز در مازندران

سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز جمعه، ۲۶ دی‌ماه، ضمن خبر دادن از تداوم آمار دو رقمی جان‌باختگان کرونا در کشور گفت که تعداد شهرهای قرمز در حال افزایش است.

به گفته سیما سادات لاری، در یک شبانه‌روز گذشته ۸۳ نفر دیگر بر اثر کرونا جان باختند و شش‌ هزار و ۴۸۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در ایران شناسایی شدند.

به گفته مقامات وزارت بهداشت ایران، بیشتر آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا به استان مازندران تعلق دارد و تعداد شهرهای قرمز این استان در حال افزایش است.

بنا به گفته خانم لاری، از روز گذشته تاکنون وضعیت پنج شهر دیگر این استان قرمز شده و به ۱۰ مورد رسیده است.

به این ترتیب در حال حاضر از مجموع ۲۲ شهرستان استان مازندران وضعیت ۱۰ شهر قرمز و ۱۲ شهرستان باقی‌مانده نارنجی است.

در روزهای گذشته مقامات وزارت بهداشت ایران درباره وضعیت استان‌های گیلان و گلستان هم هشدار داده بودند.

افزایش آمار کرونا در استان‌های شمالی ایران در حالی ادامه دارد که در روزهای گذشته برخی مقامات وزارت بهداشت ایران از احتمال موج چهارم کرونا در بهمن در سراسر کشور خبر داد‌ه‌اند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت ایران در روز جمعه تعداد کل جان‌باختگان کووید ۱۹ در ایران به ۵۶ هزار و ۶۲۱ نفر و تعداد کل مبتلایان به یک میلیون و ۳۱۸ هزار و ۲۹۵ نفر رسیده است.

همچنین چهار هزار و ۴۱۵ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

آمار رسمی مبتلایان به کرونا و جان‌باختگان همواره با تردید جدی کارشناسان و شماری از مدیران بهداشتی در ایران مواجه بوده و مدیران سازمان نظام پزشکی، آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی اعلام شده توسط وزارت بهداشت برآورد کرده‌اند.

کرونا باعث محرومیت پنج میلیون دانش‌آموز ایرانی از تحصیل شده است

معلم مدرسه‌ای در کلاس درس به دانش‌آموزانی که در خانه هستند، آموزش آنلاین می‌دهد

جواد حسینی، معاون وزیر آموزش و پرورش ایران، گفت به علت شیوع کرونا، پنج میلیون نفر از دانش‌آموزان ایرانی «از تحصیل محروم شده و بازمانده‌اند».

او این وضعیت را «بی‌عدالتی آموزشی‌» توصیف کرده و گفت که دولت طرحی با شعار «هر دانش‌آموز، یک تبلت» آماده کرده است تا این مشکل را حل کند.

دانش‌آموزان ایرانی در سال تحصیلی جدید به دلیل شیوع کرونا برنامه‌های درسی خود را از طریق اپلیکیشن شاد در خانه دنبال می‌کنند.

شبکه «شاد» را دولت ایران پس از شیوع ویروس کرونا در ایران و تعطیلی مدارس با هدف آموزش از راه دور راه‌اندازی کرد.

اما، به گفته مقام‌های آموزش و پرورش، عدم دسترسی این گروه از دانش‌آموزان به اینترنت و ابزارهای هوشمند برای شرکت در کلاس‌های مجازی عنوان کرده‌اند، باعث بروز این معضل شده است.

علاوه بر این، در مناطق «کم‌برخوردار»، در برخی خانواده‌ها دو یا سه فرزند خانواده از یک گوشی یا تبلت برای شرکت در کلاس‌‌های مجازی استفاده می‌کنند و مسئولان آموزش و پرورش می‌گویند در صورت همزمانی امتحانات آنها، این دانش‌آموزان با مشکل مواجه خواهند شد.

پیشتر معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ایران گفته بود که ۸۹ هزار دانش‌آموز اول ابتدایی در سال جاری از تحصیل بازمانده‌اند.

آرش جوهری، فعال کارگری، به ۱۶ سال حبس محکوم شد

آرش جوهری، فعال کارگری

آرش جوهری، فعال کارگری، به اتهام «اجتماع»، «اداره کردن دسته‌جات غیرقانونی» و «تبلیغ علیه نظام» به ۱۶ سال حبس محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در روز جمعه، ۲۶ دی‌ماه، آقای جوهری به «اتهام اداره کردن دسته‌جات غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور» به ۱۰ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

آقای جوهری روز ۱۵ مهرماه امسال توسط ماموران اطلاعات سپاه در تهران بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد در بند دو الف زندان اوین منتقل شد و هم اکنون در بند عمومی زندان اوین به‌ سر می‌برد.

آرش جوهری پس از حدود ۲ ماه با پایان مراحل بازجویی به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. گفته می‌شود که خانواده این فعال کارگری در این مدت از سرنوشت و محل نگهداری او بی‌خبر بوده‌اند.

این حکم توسط دادگاه انقلاب تهران صادر شده و در صورت تایید در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات یعنی ۱۰ سال حبس تعزیری از بابت اتهام «اداره کردن دسته‌جات غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت» برای این فعال کارگری قابل اجرا خواهد بود.

دولت نروژ پرونده مرگ ۲۳ سالمندی را که واکسن کرونا زده بودند بررسی می‌کند

 اپ ردیابی کرونا در نروژ

آژانس دارویی نروژ گزارش داده است که متخصصان این کشور در حال بررسی پرونده فوت ۲۳ نفر از سالمندانی هستند که که واکسن کرونای فایزر را تزریق کرده‌ بودند.

هنوز گزارشی درباره این که مرگ این افراد ناشی از تزریق واکسن بوده یا دلایل دیگری داشته منتشر نشده، ولی آژانس دارویی نروژ تاکید کرده است که عوارض جانبی تزریق واکسن کرونا ممکن است به «جدی‌تر شدن سیر بیماری» در برخی سالمندان شود.

این آژانس اعلام کرده است که متخصصان در حال بررسی پرونده تک‌تک این افراد که در خانه‌های سالمندان ساکن بوده‌اند، هستند.

نروژ جزو اولین کشورهایی بود که واکسیناسیون گروه‌های پرخطر از جمله خانه‌های سالمندان در اسلو، پایتخت این کشور، را با استفاده از واکسن فایزر شروع کرد، ولی دولت اعلام کرده است که زدن واکسن کرونا برای مردم نروژ اجباری نخواهد بود.

ناسا سال ۲۰۲۰ را «گرم‌ترین سال ثبت‌شده» نام نهاد

جاده ورودی به «دره مرگ» در ایالت کالیفرنیا

سازمان هوافضای ایالات متحده، ناسا، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که سال گذشته میلادی،‌ ۲۰۲۰، «گرم‌ترین سال» ثبت‌شده در تاریخ بشر بوده است.

دانشمندان پیشتر سال ۲۰۱۶ را گرم‌ترین سال نام نهاده بودند، اما اکنون می‌گویند که سال ۲۰۲۰ با یک‌دهم درجه بیشتر رکورد گرم‌ترین سال در تاریخ بشر را شکسته است.

طبق داده‌ها و یافته‌های دانشمندان، هفت سالی که تاکنون به عنوان گرم‌ترین‌ها نام گرفته‌اند همه از سال ۲۰۱۴ و ده سالی که گرم‌ترین نام گرفته‌اند همه از ۱۵ سال گذشته به این سو ثبت شده‌اند.

این دانشمندان دلیل این امر را افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو عنوان می‌کنند و معتقدند تا زمانی که بشر راه حلی پایدار برای آن اتخاذ نکرده این افزایش دمای سالانه نیز ادامه خواهد یافت.

سال گذشته بخش تحقیقات ناسا اعلام کرد دهه میلادی که اخیرا به پایان رسید گرم‌ترین دهه ثبت شده در کره زمین و سال ۲۰۱۹ گرم‌ترین سال بوده است.

دمای متوسط کره زمین در دهه ۲۰۱۰ میلادی حدود ۱۴.۷ درجه بود که ۱.۴ درجه از متوسط دمای زمین در قرن بیستم و حدود یک سوم درجه از دهه قبلی بالاتر است. طبق پژوهش‌های اداره هواشناسی آمریکا دمای دهه قبل بالاترین درجه حرارت ثبت شده در کره زمین است.

حمله اسلام‌گرایان افراطی در کنگو منجر به مرگ ۴۶ غیرنظامی شد

مقام‌های دولت کنگو می‌گویند در جریان حمله‌ اسلام‌گرایان افراطی به روستایی در شرق این کشور، دست‌کم ۴۶ غیرنظامی کشته شده‌اند.

به گفته یک مقام محلی، گروه ائتلاف نیروهای دموکراتیک که در کشور اوگاندا مستقر است نیز در این یورش نقش مهمی داشته است.

مشخص نیست که بین این گروه و اسلام‌گرایان افراطی که عضو داعش هستند، ارتباط سازمانی وجود دارد یا نه، ولی بر اساس گزارش‌های سازمان ملل، گروه ائتلاف نیروهای دموکراتیک در دو سال گذشته، بیش از هزار نفر را در حملات متعدد کشته است.

گروه داعش در طول سال‌های اخیر مسئولیت برخی حملاتی را که توسط گروه ائتلاف نیروهای دموکراتیک انجام شده بر عهده گرفته است.

این گروه‌ها که بر اساس برخی گزارش‌ها تعداد آنها به ۱۰۰ گروه شبه‌نظامی می‌رسد، به طور عمده در مناطق شرقی کنگو فعالیت دارند و در طول دو دهه گذشته، در جریان درگیری بین آنها و نیروهای دولتی و همچنین حملات این گروه به مناطق غیرنظامی هزاران نفر کشته شده‌اند.

منبع: رویترز و الجزیره/ ر. ح./ ف. دو.

زلزله در یک جزیره اندونزی دست‌کم ۳۴ کشته بر جای گذاشت

یک بیمارستان با خاک یکسان شده است

وقوع زلزله‌ای با درجه ۶.۲ در جزیره سولاوِسی در شرق بورنئو، در کشور اندونزی، دست‌کم ۳۴ کشته بر جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، زمین‌لرزه‌ای که بامداد جمعه رخ داد و باعث وحشت فراوان ساکنان جزیره شد یک بیمارستان را با خاک یکسان کرده و به چندین ساختمان دیگر به‌شدت آسیب زده است.

ده‌ها بیمار و کارکنان بیمارستان زیر آوار محبوس شده‌اند و امدادگران در تلاش برای یافتن آنها هستند.

زلزله بامداد جمعه صدها زخمی و مجروح نیز بر جای گذاشته است.

جزیره سولاوسی دو سال و نیم پیش نیز زلزله‌ای شدید را تجربه کرد که یک سونامی نیز در پی داشت، از همین رو گزارش‌ها حکایت از فرار مردم از شهرها بلافاصله پس از وقوع زلزله شب گذشته دارد.

سازمان هواشناسی اندونزی هشدار داده است که ساکنان محل از نزدیک شدن به ساحل خودداری کنند تا طعمه سونامی احتمالی نشوند.

پیام‌رسان سیگنال به «دستور کمیته فیلترینگ» از فروشگاه‌های آنلاین در ایران حذف شد

کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران می‌گویند که پیام رسان «سیگنال» که به تازگی مورد از سوی کاربران مورد استقبال قرار گرفته به دستور «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» از فروشگا‌‌ه‌های آنلاین در ایران حذف شده است.

گفته می شود، به دنبال حذف پیام‌رسان سیگنال از مارکت‌های ایران از جمله کافه بازار و مایکت، کاربران ایرانی به هنگام تلاش برای دانلود آن با پیامی با این متن «این اپلیکیشن به دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از حالت انتشار خارج شده است»، مواجه می‌شوند.

هنوز «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» به طور رسمی این خبر واکنشی نشان نداده است.

«کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» از شش عضو دولتی (وزیر یا نماینده وزیر) به‌ اضافه نمایندگانی از سازمان تبلیغات اسلامی، صداوسیما، نیروی انتظامی و مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و ریاست آن با دادستان کل ایران است.

این کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در سال ۱۳۸۸ و پس تایید مصوبه «جرایم رایانه‌ای» در مجلس ایران توسط شورای نگهبان شروع به کار کرده است.

مقامات قضایی و دولتی دلیل فیلترینگ گسترده را جلوگیری از دسترسی مردم به وب‌سایت‌ها و شبکه‌های «غیراخلاقی و مستهجن» و «مخالف نظام» عنوان می‌کنند، با این حال شمار قابل‌ توجهی از این مقامات خود در شبکه‌های فیلترشده حساب دارند و از آنها برای بیان مواضع خود استفاده می‌کنند.

برخی از وب‌سایت‌ها و اپلیکشین‌های فیلترشده نیز صرفاً کارکرد فنی دارند که دسترسی مردم به آنها مسدود شده است.

در همین حال، نشریه آمریکایی «بیزنس اینسایدر» روز گذشته گزارش داد٬ پس از آن که پیام رسان واتس‌اپ اعلام کرد تغییرات جدید در خط مشی خود در قبال حریم خصوصی کاربران انجام خواهد داد و داده‌های شخصی کاربرانش را با فیس بوک به اشتراک خواهد گذاشت، رقبای این پیام رسان با رشد بی سابقه کاربران جدید مواجه شده‌اند.

قرار است تغییرات در خط مشی واتس آپ از شش فوریه انجام شود.

طبق این گزارش در هفته گذشته، پیام رسان سیگنال ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار بار دانلود شد که نسبت به هفته گذشته رشد ۴۲۰۰ درصدی داشته است.

پیام رسان تلگرام ، نیز ۹ میلیون بار دانلود شده که نسبت به هفته گذشته ۹۱ درصد افزایش داشته است.

«بیزنس اینسایدر » می‌گوید، کشور هند بیشترین میزان دانلود هر دو پیام رسان را داشته است.

نشست مجلس خبرگان رهبری پس از یک سال وقفه در بهمن ماه برگزار می‌شود

احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه خبرگان، امام جمعه موقت تهران

سخنگوی مجلس خبرگان رهبری روز پنجشنبه گفته است که هشتمین اجلاس رسمی پنجمین دوره این مجلس پس از یک سال وقفه در ١۴ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود.

احمد خاتمی گفته است با توجه «به بهبود نسبی شرایط بیماری کرونا» نشست یک روزه مجلس خبرگان برگزار خواهد شد.

مجلس خبرگان رهبری معمولا دو نشست در هر سال برگزار می‌کند. نشست قبلی مجلس خبرگان مربوط به شهریور سال ۱۳۹۸ است و قرار بود که هشتمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری«دوره پنجم» در تاریخ های ۱۴،۱۳ و ۱۵ اسفندماه سال ۱۳۹۸ برگزار شود. اما این اجلاس دوبار به تعویق افتاد.

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی «تعیین رهبر» از وظایف مجلس خبرگان است. از دیگر وظایف این مجلس نیز نظارت بر فعالیت‌های رهبر و یا «برکناری»او -در صورتی‌که «از انجام وظایف قانونی خود ناتوان» یا «فاقد شرایط» باشد- است.

با این حال این مجلس تاکنون گزارشی در خصوص عملکرد رهبر جمهوری اسلامی ارائه نکرده‌است. در مقابل، این نهاد و اعضای آن بارها به مسائل سیاسی، اقتصادی یا مسائل مربوط به توافق اتمی پرداخته، درباره مسائل سیاست‌ داخلی و خارجی دولت ایران، ابراز نظر کرده‌اند.

دادگاه امیر چمنی، فعال مدنی ساکن تبریز برگزار شد

امیر چمنی فعال مدنی ساکن تبریز با انتشار توئیتی از برگزاری دادگاهش با شکایت «سازمان اطلاعات سپاه عاشورا» خبر داد.

وی رووز پنج‌شنبه ۲۵ دی‌ماه در توییتر نوشت: «دیروز صبح از بابت اتهام فعالیت تبلیغی نظام، با شکایت سازمان اطلاعات سپاه عاشورا و کیفرخواست دادستان تبریز، در شعبهٔ دوم دادگاه انقلاب تبریز محاکمه شدم.»

وی همچنین گفت به دیگر اتهام این پرونده، با عنوان «نشر اکاذیب جهت تشویش اذهان عمومی»، پیش‌تر در شعبهٔ ۱۱۲ کیفری ۲ تبریز رسیدگی شده بود.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشری ایران، هرانا، نیز پنج‌شنبه با اشاره به برگزاری دادگاه آقای چمنی گزارش داد که وی ۱۴ فروردین امسال بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه تبریز منتقل شده بود و در نهایت روز ۳۰ اردیبهشت با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

امیر چمنی به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی باز هم سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

او در تاریخ ۱۱ شهریور سال ۱۳۹۷ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل‌بر به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام» به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم شد و ۲۶ آذرماه ۹۷ راهی زندان شده بود.

آقای چمنی که دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته حقوق است، قبل از آن نیز به زندان و شلاق محکوم شده بود.

یکی از مدیران دیجی‌کالا هنگام خروج از ایران دستگیر شد

عکسی که باشگاه خبرنگاران جوان از لحظه دستگیری عماد ادوارد شرقی، معاون بین‌الملل هدلینگ سرآوا منتشر کرده است

باشگاه خبرنگاران روز پنج شنبه، ۲۵ دی ماه از دستگیری عماد ادوارد شرقی، معاون بین‌الملل هدلینگ سرآوا دارنده برندهایی چون دیجی‌کالا و علی بابا هنگام «خروج غیر قانونی» از کشور خبر داد.

در گزارشی که از دستگیری آقای ادوارد شرقی در سایت این خبرگزاری منتشر شده، او در حال بازداشت در یک فرودگاه مشاهده می‌شود.

بر اساس این گزارش، او پیش از این به اتهام «جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات نظامی» به ۱۰ سال حبس محکوم و با قرار وثیقه آزاد شده بود و قبل از برگزاری دادگاه تجدید نظر «قصد فرار از ایران داشته است».

این اولین بار است که نام این مدیر هلدینگ سرآوا و اتهامات مطرح‌شده علیه او رسانه‌ای شده است.

گفته شده که او پیشتر مسئولیت تعامل با شرکا و سرمایه‌گذاران خارجی هولدینگ سرآوا را بر عهده داشته است.

دستگیری آقای ادوارد شرقی در حالی صورت می‌گیرد که سعید رحمانی، مدیرعامل سابق هدلینگ سرآوا شهریور سال ۹۸ از این مقام استعفا داد و ایران را ترک کرد.

دلایل خروج او از ایران هیچ‌گاه اعلام نشد و فقط برخی فعالان حوزه استارتاپ، علت مهاجرت او را «فشارهای داخلی» عنوان کردند.

باشگاه خبرنگاران جوان در گزارش خود از مهاجرت آقای رحمانی با عنوان « فرار» یاد کرده است.

«جاسوسی» اتهامی است که در سال‌های گذشته مقامات جمهوری اسلامی بارها به بهانه آن اقدام به بازداشت مخالفان، منتقدان و حتی افرادی کرده که حاضر به همکاری در فعالیت‌های اطلاعاتی نشده‌اند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG