لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۱:۰۷

پرواز باکو-نخجوان با «بسته شدن» حریم هوایی ایران، به ارمنستان تغییر مسیر داد


یک بوئینگ ۷۸۷ شرکت خطوط هوایی جمهوری آذربایجان
یک بوئینگ ۷۸۷ شرکت خطوط هوایی جمهوری آذربایجان

شرکت خطوط هوایی جمهوری آذربایجان، آزال، خبر داد که تصمیم دارد از روز چهارشنبه ۱۴ مهر به خاطر بسته شدن حریم هوایی ایران به روی هواپیماهای خود، پروازهای باکو به نخجوان را از مسیر ارمنستان انجام بدهد.

به گزارش خبرگزاری توران جمهوری آذربایجان، شرکت خطوط هوایی جمهوری آذربایجان با انتشار بیانیه‌ای نوشت که «این اقدام آمادگی قاطع جمهوری آذربایجان را برای رفع انسداد ارتباطات ترابری در منطقه و در تطابق با منافع همه کشورهای هم‌مرز نشان می‌دهد.»

خبرگزاری توران روز سه‌شنبه ۱۳ مهر در گزارش خود نوشت که «رژیم تهران حریم هوایی خود را نه تنها برای هوانوردی نظامی آذربایجان بلکه برای هوانوردی غیرنظامی نیز بست و بنابراین، این 'دوستان و برادران شیعیان' تصمیم گرفتند به جمهوری آذربایجان درس بدهند تا مجبور به ترک اصول خود شود.»

جمهوری خودمختار نخجوان بخشی ناپیوسته از جمهوری آذربایجان است که برای رسیدن به آن از خاک اصلی جمهوری آذربایجان، باید یا از خاک ایران یا از خاک ارمنستان عبور کرد.

ترابری هوایی بین خاک اصلی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان سال‌ها است که به دلیل درگیری قره‌باغ متوقف شده بود و در تمام این مدت، پروازها به نخجوان از طریق حریم هوایی ایران انجام می‌شد.

اکنون با وجود ادامه تنش‌های سیاسی بین باکو و ایروان، مقامات آذری در اقدامی بی‌سابقه تصمیم گرفته‌اند به خاطر تنش جدیدی که با جمهوری اسلامی ایران پیش آمده، از مسیر ارمنستان استفاده کنند.

شرکت خطوط هوایی جمهوری آذربایجان در بیانیه تازه خود نوشته است: «توجه داشته باشید که تغییر مسیر پرواز باکو-نخجوان-باکو باعث کاهش زمان پرواز در این مسیر و کاهش مصرف سوخت در طول پرواز می‌شود.»

خبرگزاری توران در عین حال از قول اداره حمل و نقل جاده‌ای جمهوری آذربایجان خبر می‌دهد که اتوبوس‌های مسافربری در مسیر باکو-نخجوان-باکو همچنان از خاک ایران استفاده می‌کنند.

طی روزهای اخیر تنش‌ها میان ایران و جمهوری آذربایجان افزایش یافته و جمهوری اسلامی در مرزهای مناطق آزادشده آذربایجان در درگیری میان این کشور و ارمنستان، اقدام به برگزاری مانور نظامی کرده است.

در حالی که رهبر جمهوری اسلامی و مقامات کشوری و لشکری جمهوری اسلامی به صراحت جمهوری آذربایجان را متهم به «آوردن اسرائیل به مرزهای ایران» کرده‌اند، رئیس‌جمهوری آذربایجان این اتهام را رد کرده است.

الهام علی‌یف، مقام‌های جمهوری اسلامی را متهم کرده که به این کشور «افترا» وارد می‌کنند و باید ادعاهای خود را ثابت کنند.

همزمان، مقامات بلندپایه ارمنستان نیز به ایران سفر کرده یا در خارج از ایران با مقام‌های جمهوری اسلامی دیدار داشته‌اند. در مقابل، ترکیه نیز اقدام به برگزاری رزمایشی با جمهوری آذربایجان کرده است.

روز سه‌شنبه نیز وزارت کشور جمهوری آذربایجان به دلیل آنچه «افزایش شیوع کرونا در مناطقی از باکو» عنوان
کرد، از بسته شدن حسینیه متعلق به نماینده رهبر جمهوری اسلامی در باکو خبر داد.

با آنکه مقام‌های دو کشور کرونا را عامل تعطیلی این حسینیه عنوان کرده‌اند، اما کارشناسان آن را در راستای ادامه تنش میان دو کشور ارزیابی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG