لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۱۵

هشدار زالی: امکان بازگشت بیماری در صورت کاهش محدودیت‌های شهری


پرستاران بیمارستان مسیح دانشوری تهران در حال انتقال یک بیمار مبتلا به کرونا

حسن روحانی، رئیس‌ جمهور ایران، روز چهارشنبه، ۱۳ فروردین، در جلسه هیئت دولت گفت روند شیوع ویروس کرونا «در همه استان‌ها بدون استثنا از دیروز سیر نزولی داشته است»، اما علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، هشدار داد که در صورت پایان دادن به محدودیت‌های شهری امکان بازگشت بیماری هست.

آقای زالی می‌گوید که «فرودهای آماری کرونا نباید ما را فریب بدهد» و برخی پزشکان هم سخنان روحانی را نتیجه اطلاعات غلط ارزیابی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، روز چهارشنبه، با اشاره به مسئولیت‌پذیری شهروندان به‌خصوص در روز سیزده‌به‌در و فرود آماری در نتیجه این مقررات و تعطیلات نوروزی، نسبت به بازگشت تکانه‌های بعدی در صورت «کم کردن مداخلات شهری» هشدار داد.

گزارش‌ها از ایران حاکی است که در روزهای گذشته که هر سال در این زمان شاهد افزایش رفت‌وآمد شهروندان و مسافران نوروزی بوده است، اغلب اماکن عمومی، تفرج‌گاه‌ها، بوستان‌ها و خیابان‌ها خلوت بوده است.

رئیس‌ جمهور ایران روز چهارشنبه همچنین گفت دولت ترجیح داده است به‌ جای «مدل چینی قرنطینه» از روش ملایم‌تری برای فاصله‌گیری فیزیکی استفاده کند.

آقای روحانی همچنین در سخنرانی‌های اخیر خود با ارائه برخی آمار و ارقام ادعا کرد که وضعیت کشور در مورد کرونا نسبت به گذشته بهتر است، اما این اظهارات او انتقاد برخی کارشناسان پزشکی را در پی داشت.

جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به آقای روحانی، در روز ۱۳ فروردین، سخنان او را نتیجه «ارائه اطلاعات غلط یا ارائه تحلیل اشتباه از آمار» توصیف کردند.

این پزشکان در این نامه با اشاره به تلفات اپیدمی کرونا در قرنطینه از نوع چینی که ۲/۵ نفر به ازاء هر یک میلیون نفر است، افزودند «در ایران تا این لحظه ۳۸ وجود نازنین به ازاء هر یک میلیون نفر یعنی بیش از ۱۵ برابر» قربانی شده‌اند.

در این نامه همچنین برخی تصمیم‌گیری‌های اقتصادی دولت و بی‌تصمیمی در برخی موارد دیگر مورد انتقاد گرفته و آمده است: «شاید ناچار باشیم به‌جای غره شدن به این‌ که اروپایی‌ها با ما تماس ویدئویی داشتند و اعجاز آماری ما را جویا بودند، لازم شود ما با کره‌ای‌ها تماس بگیریم و از اعجاز آنان پرس‌وجو کنیم.»

سید ابوالقاسم موسوی، رحمت‌اله حافظی، سید موید علویان، علی مهرابی توانا، شاهرخ خوش‌سیرت، فرزین سرکارات، ناهید خداکرمی و مجید حسن قمی پزشکان و استادانی هستند که این نامه را امضا کرده‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG