لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۰۹

افت ۲۵۰۰ واحدی شاخص بورس تهران


شاخص کل نسبت به روز شنبه ۱٫۵۶ درصد افت داشته‌است.

آمارهای سایت رسمی بورس تهران نشان می‌دهد که شاخص کل بورس طی روز یکشنبه ۱۴ بهمن ماه بیش از ۲۵۰۰ واحد کاهش یافته و به ۱۵۷ هزار و ۳۵۵ واحد سقوط کرد.

شاخص کل نسبت به روز شنبه ۱٫۵۶ درصد افت داشته‌است.

جزئیات آمارهای بورس تهران نشان می‌دهد که بیشترین تأثیر در افت شاخص بورس و فرابورس را شرکت‌های فولاد، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها از قبیل فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان، شرکت معدنی صنعتی گل گهر، سنگ آهن گهرزمین، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، پتروشیمی تأمین، جم، زاگرس، مارون، پالایشگاه بندرعباس و لاوان باعث شده‌اند.

با اوج‌گیری قیمت دلار در مقابل ریال، شاخص بورس تهران از حدود ۹۵ هزار واحد در ابتدای سال جاری خورشیدی به بالای ۱۹۵ هزار بورس در اوایل پاییز رسید. علت عمده اوج‌گیری شاخص بخاطر این بود که بسیاری از شرکت‌های مؤثر در بورس مانند پتروشیمی‌ها، فولاد و برخی صنایع دیگر، صادرات محور هستند. نرخ دلار در تابستان سال جاری نسبت به ابتدای سال به شدت اوج گرفته و به حدود ۱۹ هزار تومان نیز رسید، اما در پاییز دوباره کاهش یافت و هم‌اکنون حدود ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان نوسان می‌کند.

اوج‌گیری نرخ ارز در تابستان به معنی افزایش درآمدهای ریالی شرکت‌های پتروشیمی و فولاد بود، از طرفی بر اساس آمارهای گمرکی صادرات پتروشیمی، همچنین گروه «چدن، آهن و فولاد» طی ۹ ماه سال جاری به ترتیب ۳۱ درصد و ۳۷ درصد افزایش داشت.

اما آمارهای جدید گمرک که ۱۰ بهمن ماه منتشر شد، نشان می‌دهد که صادرات پتروشیمی در دی‌ماه نسبت به متوسط نه ماه ابتدایی سال یک سوم کاهش یافته‌است. متوسط صادرات ماهانه پتروشیمی در نه ماه سال جاری حدود ۱٫۲۷ میلیارد دلار بود، اما در دی ماه به ۸۷۵ میلیون دلار سقوط کرد. وضعیت چدن، آهن و فولاد (آهن و آلیاژهای آن) نیز مشابه پتروشیمی است.

احتمالاً فروکش کردن نرخ دلار از یک طرف، همچنین کاهش صادرات پتروشیمی و فولاد از طرف دیگر باعث افت ارزش سهام این شرکت‌ها شده‌است.

از طرفی، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، ۱۳ بهمن ماه به خبرگزاری مهر گفت «هفته‌ای نیست که ۱۰ تا ۵۰ شرکت بزرگ کشور تعطیل نشوند، روزی نیست که صدها کارگر بیکار نشوند، سال گذشته از ۱۵۰۰ شرکت پیمانکاری نفتی ۸۰۰ شرکت تعطیل شده‌اند».

البته بسیاری از کارشناسان طی ماه‌های گذشته، افزایش بیش از دو برابری شاخص کل بورس را «حباب» توصیف کرده بودند که دیر یا زود خواهد شکست.

در میان شرکت‌های غیرپتروشیمی و فولاد، سهام بانک ملت نیز طی روز جاری به شدت سقوط کرده‌است. دوم بهمن ماه بانک ملت گزارشی منتشر کرد که می‌گوید «زیان انباشته بانک که در دوره مشابه سال مالی ۹۶ مبلغ ۲۱۵ میلیارد تومان بود در دوره ۹ ماهه منتهی به آذر ۹۷ با افزایش ۲۹۷ درصدی مواجه شد و این زیان در پایان دوره به مبلغ ۸۵۵ میلیارد تومان رسید».

مهرماه سال جاری آمریکا بانک ملت را تحت عنوان «تحریم‌های ضد تروریستی» در لیست سیاه قرار داد.

منابع: بورس تهران، گمرک، بانک ملت؛ د.خ / پ.پ

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG