لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۱۰

ده‌ها هزار زن در سراسر آمریکا در اعتراض به قانون منع سقط جنین تجمع کردند


راه‌پیمایی هزاران زن آمریکایی در اعتراض به تصویب قانون منع سقط جنین

ده‌ها هزار زن روز شنبه در ۵۰ ایالت آمریکا در اعتراض به اجرایی شدن قانون منع سقط جنین در ایالت تگزاس و «احتمال» تصویب محدودیت‌های مشابه در دیگر ایالت‌های آمریکا اعتراض کردند.

گزارش‌ها حاکی است که تجمعات در بیش از ۶۰۰ نقطه آمریکا از جمله در مقابل ساختمان مجلس ایالتی تگزاس برگزار شد. تنها در واشینگتن، حدود ده هزار معترض پیش از حرکت به سوی ساختمان دیوان عالی آمریکا، در میدان نزدیک کاخ سفید گرد هم آمدند.

تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی همچون «به بدنم دست‌درازی نکن» و «زنان ماشین جوجه‌کشی نیستند»، به تلاش محافظه‌کاران مذهبی برای تصویب سراسری قانون منع سقط جنین به خیابان‌ها آمدند.

مجلس نمایندگان آمریکا به‌تازگی لایحه جدیدی برای حفاظت از خدمات مربوط به سقط جنین تصویب کرد اما پیش‌بینی می‌شود که این لایحه در مجلس سنا رای کافی نیاورد.

هدف اصلی مقررات مندرج در این لایحه مقابله با افزایش محدودیت‌ها در زمینه حق سقط جنین از سوی برخی جمهوری‌خواهان است. با این حال، تصویب آن مستلزم ۶۰ درصد آرا و در نتيجه رای موافق حداقل ۱۰ سناتور جمهوری‌خواه است. این در حالی است که جمهوری‌خواهان میانه‌رو مانند سناتور سوزان کالین با اعلام حمایت خود از حق سقط جنین گفته‌اند که به این لایحه رای مخالف می‌دهند.

بارزترین نمونه این محدودیت‌ها، تصمیم اخیر ایالت تگزاس برای ممنوع کردن تقريبا تمامی موارد سقط جنین پس از هفته ششم بارداری است که تحت عنوان قانون «ضربان قلب» از سپتامبر امسال به اجرا در آمده است.

بر این اساس، پس از آغاز تپش قلب در جنین که عموماً در شش هفتگی اتفاق می‌افتد، زنان اجازه سقط نخواهند داشت. شواهد اما نشان می‌دهد که اغلب زن‌ها معمولاً پس از شش هفتگی و اختلال در عادت ماهانه متوجه بارداری خود می‌شوند و حدود ۹۰ درصد از موارد سقط جنین پس از این دوره انجام می‌شود.

در حالی‌که دیوان عالی آمریکا نزدیک به نیم قرن پیش حق سقط جنین را برای زنان به رسمیت شناخته بود، با اعمال محدودیت‌های اخیر در ایالت تگزاس مخالفتی نکرده و آن را ناقض قانون اساسی ندانسته است.

این دیوان که عالی‌ترین نهاد قضایی در آمریکا و مرجع تفسیر قانون اساسی این کشور به شمار می‌رود قرار است دوشنبه آینده بار دیگر در مورد مسئله سقط جنین تشکیل جلسه دهد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس و رادیو فردا/ آ.ت/ پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG