لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۵۶

افزایش ۲۳ درصدی قیمت مسکن در تهران از ابتدای سال جاری


دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی می‌گوید قیمت مسکن در تهران طی خردادماه نسبت به ابتدای سال جاری ۲۳ درصد و نسبت به خرداد پارسال ۴۲ درصد رشد داشته است.

متوسط قیمت مسکن در خرداد ماه از ۱۹ میلیون تومان برای هر متر مربع فراتر رفته است. این رقم در اردیبهشت امسال ۱۷ میلیون تومان و در فروردین ماه ۱۵.۵ میلیون تومان بود. قیمت مسکن در ایران از ابتدای سال ۹۷ چهار برابر شده است.

اوج‌گیری قیمت مسکن امید اجاره‌نشین‌ها به خرید خانه را از بین برده و قیمت اجاره مسکن نیز به شدت اوج گرفته است.

دقیقاً مشخص نیست چه تعداد از مردم ایران هم‌اکنون اجاره‌نشین هستند، اما اخیراً محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، اعلام کرد بر اساس آمار سال ۹۵، در شهر تهران، ۴۳.۶ درصد از افراد مستأجر هستند.

به گفته محمودزاده در ۷ استان از جمله تهران، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، قم و لرستان نرخ اجاره‌نشینی بیش از ۴۰ درصد است و در ۶ استان از جمله یزد، مازندران و گلستان، نرخ اجاره‌نشینی کمتر از ۳۰ درصد و در بقیه استان‌های کشور، آمار اجاره‌نشینی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد است.

این افزایش قیمت‌ها در حالی است که به تازگی مرکز پژوهش‌های مجلس از کاهش ۳۴ درصدی قدرت خرید مردم طی ۱۰ سال گذشته خبر داد.

این در حالی است که روز سه‌شنبه رئیس مرکز آمار ایران مدعی شد پارسال دخل و خرج مردم بهتر از سال ۹۷ بود و شتاب رشد درآمدها بیشتر از رشد هزینه خانوارها بوده است.

اظهارات وی در شرایطی بیان می‌شود که طی روزهای گذشته گزارش‌های زیادی از «دو برابر شدن اجاره پشت‌بام‌ها برای خوابیدن»، «رواج اجاره یک واحد مسکن توسط دو خانواده» و مواردی از این دست منتشر شده است.

روزنامه شهروند نیز روز چهارشنبه از «فروش طلا و وام ازدواج، همچنین ماشین زوج‌های جوان برای تهیه اجاره مسکن» خبر داد.

خبرنگار شهروند برای بررسی میزان افزایش قیمت‌ها در بازار اجاره مسکن به چهار محله راه‌آهن، انقلاب، بهارستان و نواب تهران مراجعه کرده است. نتیجه این که قیمت اجاره‌ها بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد نسبت به سال ۹۸ بیشتر شده است.

یک مستأجر به این روزنامه گفته‌است «پارسال همین موقع با ۹۰ میلیون تومان می‌شد در محله راه‌آهن یک خانه ۴۵ متری خرید، الان با این پول حتی نمی‌توان همان خانه را رهن کرد».

منابع: وزارت راه و شهرسازی، ایسنا، مهر، مرکز آمار / ف.ق / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG