لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۸:۳۵

ورایتی: زندگی شاه ایران سریال می‌شود


محمدرضا شاه همراه با شهبانو فرح در حال ورود به مراسم جشن‌های ۲۵۰۰ ساله
محمدرضا شاه همراه با شهبانو فرح در حال ورود به مراسم جشن‌های ۲۵۰۰ ساله

مجله سینمایی «ورایتی» خبر داد ساخت سریال «آخرین شاه» که زندگی محمدرضا شاه پهلوی از آغاز سلطنت او حین جنگ جهانی دوم تا سقوط پادشاهی با انقلاب بهمن ۵۷ اسلامی را در برمی‌گیرد، آغاز شده است.

«ورایتی» در گزارشی اختصاصی نوشت: سریال «آخرین شاه» به کارگرانی موری روزمارین با الهام از سریال «تاج» درباره زندگی و سلطنت ملکه بریتانیا، الیزابت دوم، ساخته می‌شود.

سریال ۶۰ قسمتی «تاج» توسط شبکه نتفلیکس و به کارگردانی پیتر مورگان ساخته شده بود.

به نوشته ورایتی، سریال «آخرین شاه» تنها واجد نگاهی تاریخی به فضای سیاسی نیست، بلکه دوران سلطنت محمدرضا شاه پهلوی، همسر سومش شهبانو فرح پهلوی، روابط شخصی، بحران‌های خانوادگی، دسیسه‌ها و خیانت‌های داخل کاخ و آشوب‌های مذهبی در کشور را دنبال می‌کند که با ابعادی شبیه کارهای ویلیام شکسپیر، همه آن‌ها مقابل انبار باروتی از یورش انقلاب قرار گرفت که مسیر تاریخ را تغییر داد.

در این گزارش به شهبانو فرح پهلوی اشاره شده که اغلب با ژاکلین، همسر جان اف کندی رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، مقایسه می‌شود و می‌افزاید شهبانو فرح «قهرمان حقوق زنان و هنر مدرن» بود.

ورایتی می‌نویسد شهبانو فرح در سال ۱۳۳۸ با لباسی خیره‌کننده از پارچه‌ ابریشمی که روی آن نقره و کریستال کار شده بود با پادشاه ایران ازدواج کرد.

در معرفی کوتاه این سریال آمده است: «داستان قهرمانانه و در نهایت غم‌انگیز یک زن، مادر و ملکه که تلاش می‌کند شوهرش شاه ایران، خانواده‌اش، خاندانش و وطنش را نجات دهد».

در ادامه آمده است: «از منظر شهبانو فرح پهلوی، این چالش مبارزه‌ای حماسی برای بقای خانواده سلطنتی در چهار راه دنیای مدرن بود».

سریال «آخرین شاه» همچنین به موضوع اتحاد ایران با اسرائیل و آمریکا پیش از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ می‌پردازد که با روی کار آمدن نظام دینی به رهبری روح‌الله خمینی، به گروگان‌گیری دیپلمات‌ها و تنش با آمریکا و همچنین دشمنی با اسرائیل تبدیل شد.

این سریال قرار است با توجه به نقش فعلی ایران در ژئوپلیتیک منطقه‌ای به زودی آماده پخش شد.

موری روزمارین، کارگردان این سریال، می‌گوید: «بسیاری از مردم، به‌ویژه جوان‌ترها، نمی‌دانند که قبل از انقلاب ۱۹۷۹ و در زمان سلطنت محمدرضا شاه، ایران یکی از غرب‌گرا‌ترین کشورهای خاورمیانه بود و برخلاف سیاست‌های جنگ‌طلبانه حکومت دینی جمهوری اسلامی، آن زمان قوی‌ترین متحد منطقه‌ای آمریکا و اسرائیل به شمار می‌رفت».

روزمارین روزنامه‌نگار تحقیقی، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده است که برنامه‌هایی در شبکه «ای‌بی‌سی» اجرا کرده و اولین فیلم مستند او با نام «خون و اشک: درگیری اعراب و اسرائیل» در سال ۲۰۰۶ پخش شد.

XS
SM
MD
LG