لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۲۷

عفو بین‌الملل: کشته شدن ابراهیم ریگی در اثر «شکنجه» نشان حمله به «حق حیات» است


ابراهیم ریگی

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای تاکید کرد که اطلاعات و اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد ابراهیم ریگی، معترض ۲۴ ساله بلوچ، در اثر «ضرب و جرح» حین بازداشت و «شکنجه» در کلانتری انتظامی زاهدان کشته شده است و این نشان دهنده «حمله وحشتناک مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به حق حیات» است.

ابراهیم ریگی، معترض ۲۴ ساله، روز ۲۱ مهر بازداشت و ۱۱ دی با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود اما شامگاه چهارشنبه سوم اسفند به دست «چند نفر با یک دستگاه خودرو تویوتا هایلوکس» دستگیر و یک ساعت پس از انتقال او به کلانتری ۱۲ شهرستان زاهدان جان خود را از دست داده است.
در بیانیه عفو بین‌الملل که روز جمعه پنجم اسفند ماه منتشر شد، سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرد که مقام‌های حکومتی سعی کرده‌اند خانواده ابراهیم ریگی را تحت فشار قرار دهند تا پیکر او را بدون کالبد شکافی دفن کنند و علاوه بر این، مقام‌های جمهوری اسلامی برای فرار از مسئولیت «اطلاعات ضد و نقیض در مورد نحوه مرگ» این معترض جوان مطرح کرده‌اند و از جمله مدعی شده‌اند که این معترض جوان در اثر «حمله قلبی» جان خود را از دست داده است.

عفو بین‌الملل همزمان از قول یک منبع آگاه تاکید کرد که ارزیابی اولیه پزشکی قانونی نشان داده که «ضرب و شتم دلیل مرگ ابراهیم ریگی» بوده است و مقام‌های حکومتی فقط پس از آنکه خانواده این معترض جوان از دفن او خودداری کردند در روز جمعه با «کالبد شکافی» او موافقت کردند.

یک منبع آگاه با تاکید بر اینکه «ابراهیم ریگی یک ساعت پس از بازداشت به دست نیروهای امنیتی لباس شخصی در محل کلانتری» کشته شده است، به عفو بین‌الملل گفت که «ابراهیم پس از بازداشت در خیابان، مورد ضرب و شتم» قرار گرفته بود و ارزیابی اولیه پزشکی قانونی از معاینه پیکر او نیز به ضرب و شتم‌های بعدی حین بازداشت در کلانتری اشاره دارد.

عفو بین‌الملل در بیانیه روز جمعه خود تاکید کرد که به استناد اطلاعاتی که به دست آورده است، مقام‌هایی که یک ساعت پس از بازداشت ابراهیم ریگی به کلانتری رفته‌اند و در ارزیابی اولیه تایید کرده‌اند که این معترض جوان «بر اثر ضرب و شتم» دچار جراحات شده و جان خود را از دست داده است.

در بیانیه عفو بین‌الملل تاکید شده «همه کسانی که مظنون به نقش داشتن در شکنجه و مرگ ابراهیم ریگی» حین بازداشت او هستند «باید مورد تحقیقات جنایی قرار گرفته و در یک دادرسی عادلانه محاکمه شوند».

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG