لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۰۵

اعدام آرمان عبدالعالی بار دیگر به تعویق افتاد؛ تعویق حکم اعدام «اختصاص به آرمان ندارد»‎


آرمان عبدالعالی، غزاله شاکر

وکیل آرمان عبدالعالی، کودک‌مجرم، روز چهارشنبه از تعویق دوباره اجرای حکم اعدام موکل خود خبر داد.

بنا بر آن‌چه به پدر آرمان عبدالعالی ابلاغ شده، قرار بود حکم اعدام این کودک‌مجرم بامداد امروز چهارشنبه، ۲۸ مهرماه، اجرا شود.

با این حال عبدالصمد خرمشاهی به خبرگزاری ایلنا گفت: «تعویق اجرای حکم اختصاص به آرمان نداشته است و اجرای حکم اعدام برای چند نفر همزمان به تعویق افتاده است.»

آقای خرمشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، بدون اشاره به جزئیات، اضافه کرد: «ظاهرا این تعویق اجرای حکم اختصاص به آرمان نداشته است و حالت عمومی داشته و چند نفری که باید حکم اعدام برایشان اجرا می‌شد، اجرای حکم‌شان به تعویق افتاده است.»

وکیل مدافع آرمان عبدالعالی در گفت‌و‌گوی دیگری با باشگاه خبرنگاران جوان نیز گفته است: «هنوز مشخص نیست که دلیل به تعویق افتادن حکم درخواست ما از رئیس قوه قضاییه برای عدم اجرای حکم بوده و یا رضایت اولیای دم مقتول.»

آرمان عبدالعالی به اتهام قتل دوست‌دخترش، غزاله شاکر در اسفند ۹۴، زمانی که ۱۷ سال بیشتر نداشت محاکمه و به اعدام محکوم شد.

گزارش‌ها حاکی است که دادگاه او را بر اساس اعترافاتش در زندان به اتهام قتل محکوم کرده، اما خودش می‌گوید این اعترافات را تحت شکنجه و آزار از او گرفته‌اند و بعدا تمامی آن‌ها را پس گرفته است.

بر اساس گزارش‌ها قرار بود حکم اعدام آقای عبدالعالی روز چهارشنبه ۲۱ مهر اجرا شود اما تا روز شنبه، ۲۴ مهر به تعویق افتاد و اجرای این حکم در روز شنبه نیز بدون اعلام دلیل متوقف شد.

با این حال سایت حقوق بشر ایران گزارش داده که آقای عبدالعالی ساعت ۱۰ صبح روز یک‌شنبه، ۲۵ مهر به سلول انفرادی منتقل شده و ماموران اعلام کرده‌اند که حکم اعدام او در روزهای آتی اجرا خواهد شد.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه، ۲۰ مهر در بیانیه‌ای خواستار لغو فوری اعدام آرمان عبدالعالی شدند و از حکومت ایران خواستند صدور حکم اعدام برای کودک‌مجرمان را متوقف کند.

همزمان سفارت فرانسه در ایران روز چهارشنبه در یک توییت خبر داد که سفیران حقوق بشر اروپا نیز از مقام‌های جمهوری اسلامی به صورت اضطراری درخواست کرده‌اند «فورا هر برنامه‌ای برای اعدام آرمان عبدالعالی که در زمان ارتکاب جرم ادعایی سن قانونی نداشته است را متوقف کنند.»

آنها نوشته‌اند: «مجازات اعدام تنبیهی ظالمانه، غیرانسانی و بازگشت‌ناپذیر است که حقوق بشر را نقض می‌کند.»

بر اساس سیزدهمین گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران که فروردین امسال منتشر شد، در سال ۲۰۲۰، ایران «تنها کشوری بود که اعدام کودک‌مجرمان را ادامه داده است» و دست‌کم «چهار کودک‌مجرم» در میان افراد اعدام‌شده در این سال بوده‌اند.

بر اساس گزارش‌های ایلنا، باشگاه خبرنگاران جوان و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG