لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۲۴

در مراسم گشایش یوروویژن ۲۰۲۳ چه گذشت؟


یولیا سانینا خوانندهٔ راک اوکراینی (وسط) یکی از مجریان افتتاحیهٔ یورویژن امسال بود

از نخستین روز یوروویژن ۲۰۲۳ روشن شد که اوکراین نقش ویژه‌ای در این دوره از مسابقات دارد. سال گذشته یک گروه اوکراینی برندهٔ این مسابقات شد اما اوکراین، به‌دلیل جنگی که روسیه علیه این کشور آغاز کرد و همچنان ادامه دارد، نتوانست امسال میزبان این مسابقات باشد.

مارتین استردال، مدیر اجرایی یوروویژن، در مراسم افتتاحیه گفت امسال بریتانیا نه به‌جای اوکراین بلکه به‌نمایندگی از این کشور میزبان دور جدید این مسابقه پرمخاطب آواز در جهان است.

در این مراسم که ۱۹ اردیبهشت در لیورپول برگزار شد، در کلیپ آغاز مسابقات، این شهر به رنگ پرچم اوکراین درآمد و نخستین آهنگ مسابقات که یولیا سانینا، خوانندهٔ راک اوکراینی و یکی از چهار مجری برنامهٔ امسال آن را اجرا کرد، نشانی دیگر از حضور پررنگ اوکراین در یورویژن ۲۰۲۳ بود.

سال گذشته، تنها سه ماه پس از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، گروه اوکراینی «کالوش ارکسترا» با اجرای آهنگ استفانیا برندهٔ مسابقهٔ یورویژن ۲۰۲۲ شد. براساس قوانین این مسابقاتو به‌طور سنتی قرار بود کی‌یف میزبان شصت‌وهفتمین دورهٔ یوروویژن باشد، اما به‌دلیل ادامهٔ جنگ حق میزبانی به بریتانیا رسید که نماینده‌اش سام رایدر پارسال در تورین ایتالیا دوم شد.

در مسابقات پارسال، بر اساس رأی‌گیری هیئت داوران اجرای کالوش ارکسترا در جایگاه چهارم قرار گرفت، اما با کسب رکورد در رأی‌گیری بینندگان، رتبهٔ نخست را به دست آورد. همان زمان ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در پیام تبریک خود گفت تلاش می‌کند شهر بندری ماریوپل که در پی تهاجم روسیه ویران شده بود، میزبان رقابت یوروویژن سال آینده یعنی امسال باشد اما نهایتاً، به‌دلیل ادامهٔ جنگ، لیورپول به‌عنوان میزبان امسال جایگزین شد.

امسال گروه توورچی به‌نمایندگی از اوکراین با آهنگ «قلب آهنین» شرکت می‌کند و پیش‌بینی شده که در جمع پنج اجرای موفق این دوره از مسابقات قرار بگیرد.

روسیه فوراً پس از آغاز تهاجم گستردهٔ نظامی علیه اوکراین از شرکت در یورویژن منع شد. بلاروس، از متحدان اصلی روسیه در این جنگ، نیز یک سال قبل به‌دلیل سرکوب گستردهٔ اعتراض‌های داخلی از اتحادیهٔ پخش برنامه‌های اروپایی اخراج شده بود.

سه‌شنبه‌شب ۱۹ اردیبهشت گروه پانک‌راک از کرواسی آهنگی اجرا کرد که دارای پیام قوی ضدجنگ و کنایه‌های روشن و تمسخرآمیز به سران روسیه و بلاروس بود. اجرای خوانندهٔ اسکاتلند و همچنین گروه وسنا از جمهوری چک نیز به‌روشنی اعتراض به جنگ بود.

ریتا اورا، خوانندهٔ بریتانیایی، همراه با دختری اوکراینی به نام سوفیا روی صحنه رفت؛ این دختر رقصنده مانند میلیون‌ها اوکراینی ناچار شده است از جنگ فرار کند. او هنگام اجرا یک توپ به نماد متلاشی‌شدن آرزوهای کودکان پناهجوی اوکراینی در دست داشت.

اما یکی از پراحساس‌ترین اجراهای شب سه‌شنبه، آهنگ معروف گروه دیوران دیوران با اجرای مشترک ربکا فرگوسن، خوانندهٔ بریتانیایی اهل لیورپول، و آلیوشا خوانندهٔ مشهور اوکراینی بود که به‌نوعی ماجرای خود آلیوشا و همسرش که به جبهه‌ رفته را روایت می‌کرد.

یوروویژن رقابت آواز بین کشورهای اتحادیه اروپا است که به‌صورت سالانه برگزار می‌شود و هر کشور شرکت‌کننده یک آهنگ اصلی را برای اجرای زنده تلویزیونی و رادیویی ارسال می‌کند. این برنامه از رسانه‌های ملی این کشورها پخش می‌شود و برای تعیین برنده مردم کشورهای شرکت‌کننده به اجرای کشورهای رقیب رای می‌دهند.

یوروویژن رقابت آواز بین کشورهای اروپایی است که به‌‌صورت سالانه برگزار می‌شود و هر کشور شرکت‌کننده یک آهنگ اصلی را برای اجرای زندهٔ تلویزیونی و رادیویی ارسال می‌کند. این برنامه از رسانه‌های ملی این کشورها پخش می‌شود و برای تعیین برنده مردم کشورهای شرکت‌کننده به اجرای کشورهای رقیب رأی می‌دهند.

شب سه‌شنبه ۱۰ نمایندهٔ رقابت‌های پایانی یوروویژن ۲۰۲۳ مشخص شد و قرار است پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۰ نمایندهٔ دیگر نیز معرفی شوند.

اوکراین به‌عنوان برندهٔ سال گذشته به همراه پنج کشور حامی اصلی این مسابقات (بریتانیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا) یکشنبه آینده در فینال این مسابقات گرد هم خواهند آمد.

  • 16x9 Image

    آنا رایسکایا

    آنا رایسکایا گزارشگر رادیوفرداست که ضمن پوشش گزارش‌های روسیه، و اوکراین، خبرها و موضوعات مرتبط با ایران در این کشورها را گزارش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG