لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۳۵

پومپئو انتخابات مجلس یازدهم را «تقلبی» خواند


مایک پومپئو از احتمال سرپوش گذاشتن بر اطلاعات مربوط به کرونا در ایران ابراز نگرانی کرد

وزیر خارجه آمریکا انتخابات مجلس در ایران را «تقلبی» خواند و گفت که واشینگتن به حمایت از مردم ایران ادامه می‌دهد.

مایک پومپئو روز سه‌شنبه ۶ اسفند، در یک نشست خبری با «تقلبی» خواندن انتخابات مجلس ایران گفت، واشینگتن به حمایت از مردم ایران و کسانی که به شدت خواستار شنیده شدنِ صدایشان در یک انتخابات آزاد و عادلانه هستند، ادامه می‌دهد.

انتخابات مجلس یازدهم کمترین میزان مشارکت پس از انقلاب ۵۷ را شاهد بوده است.

وزیر کشور ایران میزان مشارکت سراسری در انتخابات مجلس یازدهم را ۴۲.۵ درصد و در تهران ۲۵ درصد اعلام کرده و گفته است مسائلی چون کرونا، حوادث آبان و سرنگونی هواپیمای اوکراینی باعث کاهش مشارکت در این انتخابات شد.

برخی از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی و فعالان سیاسی اعلام کرده‌اند که مشارکت پائین‌تر از میزان اعلام شده توسط مقامات رسمی بوده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین از احتمال سرپوش گذاشتن بر اطلاعات مربوط به شیوع کرونا در ایران توسط حکومت جمهوری اسلامی به شدت ابراز نگرانی کرد.

آقای پمپئو تاکید کرد:‌ «همه کشورها از جمله ایران باید در زمینه ویروس کورونا حقیقت را بگویند و با سازمان‌های بین‌المللی در این زمینه همکاری کنند.»

مقام‌های وزارت بهداشت در ابتدا انتشار اخبار شیوع کرونا در ایران را «کذب» خوانده بودند و تنها پس از مرگ دو شهروند قمی، این اخبار را تائید کردند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، روز سه‌شنبه مدعی شد که «دشمن» قصد دارد با «هراس‌افکنی» درباره شیوع کرونا کشور را تعطیل کند.

​پیش از این علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نیز گفته بود، بیماری «بهانه خوبی» بود که «دشمن» قصد داشت با بهره‌برداری از این فرصت، مشارکت در انتخابات را کاهش دهند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۶۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG