لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۲۳

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب؛ استقبال گرم سران از بشار اسد


بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، روز جمعه برای نخستین بار پس از ۱۲ سال در نشست سران اتحادیه عرب حاضر شد و به گرمی از سوی سران سایر کشورهای مورد استقبال قرار گرفت.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در آغاز اجلاس سران اتحادیه عرب در جده با بشار اسد دست داد و با او را در آغوش گرفت.

ولیعهد عربستان در سخنرانی خود در اجلاس سران اتحادیه عرب ابراز امیدواری کرد که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب،«به خاتمه دادن به بحران در این کشور منجر شود.»

در جریان جنگ داخلی در سوریه در ۱۲ سال گذشته بیش از ۳۵۰ هزار نفر کشته و میلیون ها نفر آواره شدند.

محمد بن سلمان اضافه کرد: عربستان سعودی اجازه نخواهد «منطقه ما به میدان جنگ بدل شود.»

بشار اسد نیز در سخنرانی خود در این اجلاس اظهار داشت: «امیدوارم که این سرآغاز دوران نوینی از همبستگی میان اعراب برای ایجاد صلح در منطقه و توسعه و رفاه به جای جنگ و ویرانی باشد.»

او اضافه کرد، کشورهای عربی باید از فرصت استفاده کنند تا سرنوشت خود را بدون دخالت خارجی رقم بزنند.

در حالی بشار اسد این اظهارات را مطرح کرد که تداوم حکومت او با سرکوب اعتراضات و مخالفان در سوریه٬ تنها با کمک روسیه و ایران میسر شده است.

رئیس جمهور سوریه همچنین نسبت به خطر «تفکر توسعه‌طلبانه عثمانی» هشدار داد و گفت چنین رویکردی تحت تاثیر تفکر اخوان الملسمین است.

ترکیه از تعدادی از گروه‌های اسلام‌گرای مخالف بشار اسد در سوریه حمایت می‌کند.

عضویت دمشق در اتحادیه عرب به دنبال آغاز اعتراضات سراسری در سوریه و سرکوب خشونت‌بار این اعتراضات توسط حکومت بشار اسد در سال ۲۰۱۱ به حالت تعلیق درآمد.

اما در سال‌های اخیر و به ویژه در ماه‌های گذشته، روابط دمشق با تعدادی از کشورهای کلیدی جهان عرب بهبود یافت.

سفر بشار اسد به جده چند روز پس از سفر فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه به عربستان سعودی صورت می‌گیرد.

بازگشت بشار اسد به اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه عرب، گامی نمادین در روند پایان دادن به انزوای منطقه‌ای اوست، اما هنوز کارشناسان درباره این‌که چنین تحولی منجر به پایان یافتن درگیری‌ها در سوریه شود، تردید دارند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG