لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۱۵

تجمع هزاران شهروند روسیه در اعتراض به تصمیم کرملین برای فیلترینگ تلگرام


گزارش‌ها حاکی است هزاران تن از معترضان در مرکز شهر مسکو راهپیمایی کرده و نارضایتی خود از اقدام احتمالی دولت در مورد مسدود کردن تلگرام را نشان داده‌اند.

معترضان در روز دوشنبه در شعار‌های خود خواستار آزادی اینترنت شدند. آلکسی ناوالنی، از چهر‌ه‌های معترض در روسیه، در میان تظاهرکنندگان بود. گزارش شده روز سه‌شنبه هم هنوز اعتراض‌هایی در مسکو در جریان است.

این تجمع به دعوت حزب آزادی‌خواه روسیه (لیبرتارین) برگزار شد. این حزب اقدام برای مسدود کردن تلگرام را «مایه شرمساری ملی» خوانده است.

سایت تلگرام چون کلید دسترسی به پیام‌های کدگذاری شده خود را در اختیار وزارت اطلاعات روسیه نگذاشته، به توقیف تهدید شده است.

سرگئی بویکو، رییس حزب آزادی‌خواه روسیه خطاب به معترضان گفت:‌ «جلوی هرگونه سانسور اینترنت را بگیرید.»

پلیس مسکو برای مدتی کوتاه جلوی آلکسی ناوالنی را گرفت و از او خواست «با خواسته‌های تجمع‌کنندگان همراهی نکند.» او افزود پلیس به او گفته مردم را به تجمع دیگری که برای تاریخ پنجم ماه مه است، «دعوت نکند.»

آلکسی ناوالنی برای معترضان سخنرانی کرده و نسبت به هرگونه اقدام دولت برای مسدود کردن تلگرام، هشدار داده است.

او در گفت‌وگو با رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی اظهار داشت از این که مقامات دولتی اجازه برگزاری چنین تظاهراتی را داده‌اند، «بسیار خرسند است».

گزارش شده در دو هفته گذشته و در پی انتشار اخبار مبنی بر احتمال مسدود کردن اپلیکیشن تلگرام، اعتراض‌های مدنی در روسیه در جریان است.

پاول دوروف، از بنیانگذاران تلگرام در پیامی در شبکه‌های اجتماعی خطاب به معترضان گفت:‌ «من بسیار افتخار می‌کنم که من و این شهروندان هر دو در یک کشور به دنیا آمده‌ایم.»

در ایران هم به تازگی قوه قضاییه طی دستور رسمی درخواست فیلترینگ تلگرام را صادر کرده است.

به استناد گزارش‌هایی از رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، خبرگزاری رویترز و فرانسه؛ ک.ت./ش.ر./س.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG