لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۴۵

وکیل نرگس محمدی: زندانیان بند زنان در قرچک تهدید شده و امنیت جانی ندارند


ندامتگاه شهر ری یا زندان قرچک از زندان‌هایی است که شماری از فعالان سیاسی زن در آن حبس شده‌اند

وکیل نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، روز سه‌شنبه ۱۰ خرداد از «تهدید امنیت جانی» زندانیان سیاسی در زندان زنان قرچک از جمله موکل خود و عالیه مطلب‌زاده خبر داد.

مصطفی نیلی در گفت‌وگو با سایت «امتداد» از جمله به ارسال یک پیام تهدیدآمیز از سوی یکی از زندانیان دارای پرونده قتل برای نرگس محمدی و عالیه مطلب‌زاده خبر داد و گفته است: او در این پیام به این دو زندانی سیاسی گفته که «شما را می‌کشم و با این کار مشهور می‌شوم».

او با اشاره به این‌که این زندانی عادی، «هیچ مشکل و درگیری» قبلی با محمدی و مطلب‌زاده نداشته است، گفته که تهدید زندانیان سیاسی توسط زندانیان عادی بدون «هیچ سابقه بحث و اختلاف»، «مشکوک» به نظر می‌رسد.

آن‌طور که آقای نیلی گفته است، تلاش برای ایجاد درگیری از سوی چند زندانی عادی هنگام مراجعه نرگس محمدی به پزشک متخصص حاضر در زندان و نیز «تجمع، فحاشی و تهدید» شمار دیگری از زندانیان عادی مقابل بند زندانیان سیاسی در روزهای گذشته از موارد تهدید جانی این زندانیان است.

او بسته‌بودن در را مانع ورود آن‌ها به بند زندان سیاسی عنوان کرده است و وقوع اتفاق مشابهی در سال‌های گذشته برای شماری از زندانیان سیاسی از جمله حمله به گلرخ ایرایی و آتنا دائمی و ضرب‌وشتم شکیلا منفرد و صبا کردافشاری را یادآوری کرده است.

در اسفند پارسال نیز یاسمن آریانی، فعال مدنی زندانی، به‌دست شماری از زندانیان جرایم عمومی در زندان کَچویی کرج مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته بود.

آقای نیلی در بخش دیگری از مصاحبه خود با اشاره به برهم خوردن «امنیت جانی و روانی زندانیان سیاسی زندان قرچک»، گفته که «فضا برای زندانیان سیاسی این زندان، خطرناک» شده و «مسئولان زندان هنوز اقدام عاجلی برای حفظ امنیت انجام نداده‌اند».

او گفته که این موضوع را به اطلاع اجرای احکام دادسرای اوین و دایره نظارت بر زندانیان سیاسی، عقیدتی و امنیتی رسانده، و «آن‌ها نیز قول پیگیری داده‌اند ولی هنوز پاسخی از جانب آن‌ها دریافت نکرده‌ام».

این وکیل دادگستری «دلیل اصلی» بروز این اتفاقات را نیز «رعایت نشدن قانون و تبعید زندانیان سیاسی» به قرچک عنوان کرده است.

سه سال پیش نیز بی‌توجهی مقام‌های مسئول به موضوع امنیت زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ باعث شد که علیرضا شیرمحمدعلی پس از چندبار تهدید، توسط دو زندانی مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته و به قتل برسد.

با استفاده از گزارش‌ سایت امتداد و رادیو فردا/ب.ب/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG