لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۳۰

تیلرسون: از انتقال مسالمت آمیز قدرت در ایران حمایت می‌کنیم


رکس تیلرسون، وزیرخارجه آمریکا،

رکس تیلرسون، وزیرخارجه آمریکا، جمعه ۱۵ دی ماه گفته است، واشینگتن از خواست و آرمان معترضان در ایران برای انتقال مسالمت آمیز قدرت حمایت می کند.

آقای تیلرسون در مصاحبه با سی ان ان گفته است: مردم ایران زیر سلطه این رژیم سختی های زیادی متحمل شده اند، از جمله تحریم های اقتصادی که به دلیل رفتار بی ثبات کننده این حکومت اعمال شد. در یک نقطه ای مردم به این تصمیم می رسند که دیگر نمی خواهند به زندگی در چنین وضعیتی ادامه بدهند.

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرده است: ما از انتقال قدرت به صورت خشونت آمیز حمایت نمی کنیم، بلکه ما از انتقال قدرت به صورت مسالمت آمیز حمایت می کنیم و ما بیان این (درخواست) را در گذشته و در تظاهرات گسترده ای که در سال ۲۰۰۹ بعد از انتخابات برگزار شد دیدیم، در تظاهرات روز های اخیر در خیابان ها دیدیم.

آقای تیلرسون اضافه کرده است، ما از آرمان های مردم ایران برای داشتن زندگی بهتر و آزادی های بیشتر حمایت می کنیم. فکر می کنم شایسته چنین حقی هستند. ولی این برعهده مردم ایران است که چگونگی این انتقال قدرت مسالمت آمیز را تعیین کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفته است: ما میدانیم که حکومت ایران به حرف جامعه بین المللی گوش می دهد، بهمین خاطر داریم با دیگر کشورها همکاری می کنیم تا به این رژیم بگویم؛ می بایست به خواسته ها و مطالبات مردم توجه کند و برای پاسخگویی به این مطالبات می بایست اصلاحات را آغاز کند.

اعتراضات ایران که از هفته گذشته از مشهد، نیشابور و کاشمر آغاز شد و به سرعت به شهرهای دیگر کشیده شد، گسترده ترین ناآرامی در ایران ظرف هشت سال گذشته است. طی ۹ روز اخیر بیش از ۱۰۱ شهر ایران شاهد تظاهرات اعتراضی بود. در سرکوب این اعتراضات تاکنون دست کم ۲۲ نفر کشته شده اند.

روز جمعه در نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز به ستایش از معترضان ایرانی پرداخت و گفت که آنها به کمک جهان نیاز دارند.

خانم هیلی افزود: حکومت ایران حالا هشدار لازم را گرفته است؛ جهان کاری را که شما می کنید زیر نظر دارد.

در همین زمینه، رکس تیلرسون در خردادماه سال جاری گفته بود، سیاست ما در قبال ایران حمایت از عناصری در داخل ایران برای تغییر و گذار مسالمت‌آمیز قدرت است و البته همان‌طور که می‌دانیم، آن عناصر حضور دارند.

با استفاده از سی ان ان و گزارش رادیو فردا؛ خ.ک
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۷۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG