لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۲۱

تام پتی، ستاره موسیقی راک، درگذشت


تام پتی، خواننده و آهنگساز آمریکایی

تام پتی، خواننده و آهنگساز آمریکایی، از ستارگان موسیقی راک و خالق «دختر آمریکایی» و «یاد گرفتن پرواز»،دوشنبه، بر اثر سکته قلبی در بیمارستانی در لس آنجلس از دنیا رفته است.

تام پتی، خواننده و آهنگساز آمریکایی، از ستارگان موسیقی راک و خالق «دختر آمریکایی» و «یاد گرفتن پرواز»، دوشنبه بر اثر سکته قلبی در بیمارستانی در لس آنجلس از دنیا رفت.

چه با گروه «قلب‌شکنان» (Heartbreakers)، چه در کنار «ویلبوری‌های مسافر» (Traveling Wilbury)، جایی که با اسطوره‌هایی چون باب دیلن، جرج هریسون و روی اربیسون هم‌‌آواز بود، و چه در تک‌خوانی‌هایش، تام پتی چهره‌ای خلاق، موفق و محبوب بود.

سخنگوی او روز در شامگاه روز دوشنبه دهم مهرماه اعلام کرد که هنرمند ۶۶ ساله یکشنبه در خانه سکته کرده و به بیماستان انتقال پیدا کرده است. از او دو دختر از ازدواج اول و یک پسر ناتنی از ازدواج دوم به جا مانده است.

تام پتی در سن ده سالگی با الویس پریسلی «شاه راک اند رول» ملاقات کرد و تحت تأثیر او قرار گرفت. مدتی بعد بیتلز را در تلویزیون دید و دیگر راه آینده‌اش مشخص شده بود.

در دهه پنجاه شمسی تام پتی با گروه قلب‌شکنان به شهرت جهانی دست یافت و در دهه شصت، دو سال پیش از فروپاشی دیوار برلین، با باب دیلن و راجر مک‌گین (گروه بردز) در برلین شرقی برای تقریباً ۸۱ هزار نفر کنسرت داد. یک سال بعد اولین آلبوم تک‌خوانی او پنج بار موفق به دریافت جایزه آلبوم پلاتین شد که انجمن صنعت ضبط موسیقی آمریکا برای فروش بیش از دو میلیون نسخه آلبوم به هنرمندان اعطا می‌کند. در سال ۸۱ شمسی نام تام پتی در تالار مشاهیر راک اند رول به ثبت رسید.

در طی سال‌های بعد تام پتی چند اثر سبک پاپ هم به بازار روانه کرد و حتی در زمینه موسیقی فیلم فعالیت داشت.

چند روز پیش تام پتی با گروه قلب‌شکنان سلسله‌ کنسرت‌هایی به مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس را به پایان رسانده بود که به گفته او قرار بود تور خداحافظی هم باشد.

تام پتی در گفتگو با مجله رولینگ استون توضیح داده بود که سن همه اعضای گروه از شصت گذشته است و این دیگر آخرین سفر او برای اجرای کنسرت خواهد بود، هرچند که می‌گفت خیال ندارد کار موسیقی را به کل رها کند.

شبکه تلویزیونی آمریکای سی‌بی‌اس، چند ساعت پیش از فوت پتی، به نقل از منبعی ناشناس در اداره پلیس خبر درگذشت این پیشکسوت راک را اعلام کرد و این امر موجب نوعی سردرگمی رسانه‌ای درباره وضع سلامتی خالق ​«یادگرفتن پرواز» شد.

بسیاری از رسانه‌های دیگر جهان خبر را بازنشر کردند و مجله رولینگ استون بلافاصله با باب دیلن درباره پتی مصاحبه و یادنامه‌ای برای این ستاره راک منتشر کرد.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG