لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۵۸

رد شکايت آخرین بازمانده فیلم «بر باد رفته» توسط ديوان عالی آمريکا


تصویری از اولیویا دی‌هاویلند در سال ۲۰۱۶ در پاریس

ديوان عالی آمريکا تقاضای تجديدنظر در حکم قضايی مربوط به شکايت اوليويا د‌ی‌هاويلند از شبکه تلوزيونی اف‌ايکس به خاطر مجموعه تلویزيونی «دشمنی دیرینه: بتی و جوآن» را رد کرد.

ماجراهای اين مجموعه تلویزيونی هشت قسمتی که در سال ۲۰۱۷ پخش شد رقابت شديد بين بتی ديويس و جوآن کراوفورد، دو بازيگر سرشناس هاليوود در سال‌های آخر زندگی آنهاست و شبکه اف ايکس، وابسته به شرکت رسانه‌ای فاکس قرن بيستم آن را تهيه کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، با رد بررسی مجدد اين پرونده از سوی ديوان عالی، حکم دادگاه فرجام ايالت کاليفرنيا که اين شکايت را به اتفاق آرا در سال ۲۰۱۸ و بر اساس قوانين ايالتی و ماده اول قانون اساسی آمريکا رد کرده بود به قوت خود باقی می‌ماند.

اوليويا دی‌هاويلند بازيگر ۱۰۲ ساله که هنرپيشگی را در دهه ۳۰ ميلادی آغاز کرد به تصويری که از او در اين مجموعه تلوزيونی ارائه شده اعتراض کرده است. او ادعا کرده که از شباهت او به طور غيرقانونی استفاده شده و شخصيت او (با بازی کاترين زتا جونز) يک غيبت‌گوی مبتذل تصوير شده و به حيثيت و اعتبار او لطمه زده است.

تصویری از اوليويا دی‌هاويلند در فیلم معروف «بر باد رفته»؛ او نقش «ملانی همیلتون» را در این فیلم ایفا کرد.
تصویری از اوليويا دی‌هاويلند در فیلم معروف «بر باد رفته»؛ او نقش «ملانی همیلتون» را در این فیلم ایفا کرد.

ديوان عالی آمريکا طبق سنت معمول خود دلايل رد بررسی مجدد اين شکايت را اعلام نکرد.

در مجموعه تلویزيونی «دشمنی دیرینه: بتی و جوآن»، جسيکا لنگ نقش جوآن کراوفورد و سوزان ساراندون نقش بتی ديويس را ايفا می‌کند.

دادگاه فرجام ايالت کاليفرنيا در حکم خود در مارس ۲۰۱۸ گفت: پذيرش اين شکايت نقض حق نويسندگان و کارگردان‌ها برای پرداختن به رويدادهای تاريخی در شکل درام است.

اين دادگاه در عين حال گفت نحوه پرداخت شخصيت اوليويا دی‌هاويلند در اين مجموعه تلویزيونی در مجموع مثبت است.

اوليويا دی‌هاويلند که به خاطر بازی در فيلم‌هايی نظير «بر باد رفته» (محصول ۱۹۳۹) در نقش ملانی همیلتون و «ماجراهای رابين هود» (محصول ۱۹۳۸) شهرت دارد در بيش از ۵۰ فيلم سينمايی ظاهر شده است. او در سال ۱۹۴۶ برای فيلم «هر کسی سلیقه‌ای دارد» و در سال ۱۹۴۹ نيز برای بازی در فيلم «وارثه» جايزه اسکار بهترين بازيگر زن نقش اصلی را دريافت کرد.

منبع: خبرگزاری آسوشيتدپرس/ ش.ر/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG