لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۴۰

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان استعفا کرد


زلمی خلیلزاد مسئولیت مذاکرات ایالات متحده با طالبان را بر عهده داشته است

وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه ۲۵ مهر گزارش‌ها درباره استعفای زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان، را تایید کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، اظهار داشت، آقای خلیلزاد که مسئولیت مذاکرات واشینگتن با طالبان را در دوحه و پیش از تسلط این گروه بر افغانستان بر عهده داشت، از سمت خود کناره‌گیری می‌کند و این مسئولیت را به توماس وست، معاون خلیلزاد، می‌سپارد.

آقای بلینکن اظهار داشت: «من از او به خاطر ده‌ها سال خدمتی که به مردم آمریکا کرده است، تشکر می‌کنم.»

آقای خلیلزاد در نامه استعفای خود از سابقه‌اش دفاع کرد، اما در عین حال اذعان داشت که در آخرین مسئولیت خود نتوانسته است، آن‌چه را که می‌خواسته به دست بیاورد.

او در نامه خود به آنتونی بلینکن نوشت: «مناسبات سیاسی بین دولت افغانستان و طالبان آن‌طور که پیش‌بینی شده بود، جلو نرفت.»

وی افزود: «دلایل این امر بسیار پیچیده است و من نظرات خودم را طی روزها و هفته‌های آتی با شما در میان خواهم گذاشت.»

استعفای آقای خلیلزاد در فاصله کمتر از دو ماه پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان صورت می‌گیرد.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان نخستین بار از استعفای قریب الوقوع زلمی خلیلزاد خبر داد و پس از آن خبرگزاری رویترز نیز به نقل از منابع مطلع آن را تایید کرد.

زلمی خلیلزاد برای سه سال به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان مسئولیت مذاکرات واشینگتن با طالبان را بر عهده داشته است و در گفت‌وگوهای صلح با این گروه شبه‌نظامی نقشی کلیدی ایفا کرد.

اما کمتر از دو ماه قبل با پیشروی سریع نیروهای طالبان در سراسر افغانستان و تصرف کابل، دولت مورد حمایت ایالات متحده سقوط کرد.

مقامات کنونی و سابق ایالات متحده به خبرگزاری رویترز گفته‌اند از آنجا که زلمی خلیلزاد برای مدت سه سال مسئولیت مذاکره با طالبان را بر عهده داشت به نماد بزرگترین شکست دیلماتیک ایالات متحده در سال‌های اخیر تبدیل شده است.

با استفاده از گزارش‌‌های خبرگزاری رویترز و رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ س.ن

XS
SM
MD
LG