لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۲۳

انصراف ترامپ از افزودن سئوال مربوط به تابعیت در سرشماری آمریکا


دونالد ترامپ گفت:«تعیین رقم دقیق کسانی که شهروند هستند و یا شهروند نیستند در جمعیت آمریکا بسیار مهم است.»

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از تلاش برای افزودن سئوال مربوط به تابعیت در سرشماری ملی آمریکا انصراف داد. او به نهادهای دولت فدرال دستور داد تا سرشماری را با اطلاعات موجود انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آقای ترامپ روز پنجشنبه۲۰ تیر ضمن تاکید بر این که «عقب نشینی نکرده ام» به خبرنگاران گفت:«تعیین رقم دقیق کسانی که شهروند هستند و یا شهروند نیستند در جمعیت آمریکا بسیار مهم است.»

ولی این یک تغییر موضع آشکار است. هفته گذشته و پس از مخالفت دیوان عالی آمریکا با گنجاندن سئوال مربوط به تابعیت در سرشماری ملی دونالد ترامپ گفته بود «خیلی جدی» به استفاده از اختیارات ویژه ریاست جمهوری برای اجرای این طرح فکر می کند.

ولی دولت روند طولانی و پرهزینه چاپ پرسشنامه ها را بدون گنجاندن این سئوال آغاز کرده و اگر دونالد ترامپ چنین تصمیمی می گرفت مسلما با چالش های قضایی روبرو می شد.

به جای گنجاندن این سئوال در پرسشنامه سرشماری ملی آقای ترامپ گفت به تمامی ادارات و نهادهای دولت فدرال دستور خواهد داد که تمامی اطلاعات مربوط به تعداد افرادی که تابعیت دارند و یا تابعیت ندارند را در اختیار وزارت تجارت قرار دهند.

اواخر وقت پنجشنبه وکلای وزارت دادگستری یک نسخه از دستور ریاست جمهوری را به قاضی یک دادگاه فدرال در نیویورک که مسئول پرونده شکایات علیه سئوال تابعیت در سرشماری است تحویل دادند.

در دستور دونالد ترامپ گفته می شود «با توجه به تصمیم دیوان عالی اکنون گنجاندن سئوال مربوط به تابعیت در پرسشنامه سرشماری سال ۲۰۲۰ از نظر عملی امکان پذیر نیست.»

در بخش دیگری از متن این دستور آمده است:«پس از بررسی تمامی گزینه های موجود، دادستان کل و وزیر تجارت به من اطلاع دادند که با توجه به الزامات فنی و زمانبندی موجود و تاخیر ناشی از دعاوی قضایی هیچ راه عملی برای گنجاندن سئوال مربوط به تابعیت در پرسشنامه سرشماری سراسری سال ۲۰۲۰ وجود ندارد.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس می افزاید اصرار دونالد ترامپ در مورد گنجاندن این سئوال در سرشماری ملی که هر ده سال یکبار انجام می شود موجب خشم و اعتراض منتقدان شده که می گویند این باعث می شود افرادی که غیرقانونی در کشور زندگی می کنند و حتی کسانی که برخی از اعضای خانواده آنها هنوز تابعیت آمریکا را ندارند در سرشماری شرکت نکنند.

دونالد ترامپ گفت دستور او تمامی نهادهای دولتی از جمله اداره امنیت ملی آمریکا و اداره تامین اجتماعی را شامل می شود.

اداره سرشماری در حال حاضر به تمامی اطلاعات اداره تامین اجتماعی و اداره فدرال زندان ها دسترسی دارد که حاوی اطلاعات شهروندان است.

آقای ترامپ پیش بینی کرد که با استفاده از اطلاعات موجود دولت می تواند تابعیت 90 درصد «و حتی بیشتر» ساکنان آمریکا را تشخیص دهد.

هنوز مشخص نیست که دونالد ترامپ با اطلاعات مربوط به تابعیت چه می خواهد بکند. طبق قوانین فدرال استفاده از نتایج سرشماری برای شناسایی افراد غیرقانونی است هر چند این مقررات در گذشته بارها نقض شده است.

گروههای مدافع حقوق مدنی در آمریکا می گویند اقدامات رییس جمهور در این زمینه از مدت ها پیش در میان گروههای جمعیتی آسیب پذیر نگرانی و هراس ایجاد کرده و انجام یک سرشماری دقیق را دشوارتر کرده است.

با استفاده آسوشیتدپرس، ش.ر

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG