لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۲۰

واکنش ترامپ به قطعنامه محکومیت یهودستیزی در مجلس نمایندگان آمریکا


یک روز پس از تصویب قطعنامه‌ای در محکومیت یهودستیزی در مجلس نمایندگان آمریکا، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، حزب دموکرات این کشور را «ضد یهود» و «ضد اسرائیل» نامید.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ جمعه هفدهم اسفند با انتقاد از قطعنامه مجلس نمایندگان گفت، این رای‌گیری «شرم‌آور» بود و افزود «اگر جواب صادقانه بخواهید، همه مثل من فکر می‌کنند».

رییس جمهوری آمریکا در سر راه رفتن به ایالت آلاباما که از گردباد زمستانی روزهای گذشته در جنوب شرق این کشور آسیب دیده است، در پاسخ به پرسش خبرنگاران در کاخ سفید در خصوص قطعنامه مجلس نمایندگان سخن می‌گفت.

دونالد ترامپ مبدل شدن حزب دموکرات به «یک حزب ضد اسرائیلی و ضد یهود» را «خیلی بد» توصیف کرد.

مجلس نمایندگان پنجشنبه شانزدهم اسفند با اکثریت آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در کنار یهودستیزی، اسلام‌هراسی و نیز قائل شدن حق اولویت برای «نژاد برتر» را محکوم می‌کند.

این قطعنامه در آغاز قرار بود در نکوهش اظهارات ایلهان عمر، عضو مسلمان مجلس نمایندگان، در ارتباط با اسرائیل و تاثیرات اسرائیل بر سیاست آمریکا، به عنوان قطعنامه‌ای در نکوهش یهودستیزی، و بدون مطرح شدن صریح نام خانم عمر، به رای‌گیری گذاشته شود.

در پی اختلاف میان دموکرات‌ها، و پس از افزوده شدن نکوهش نفرت از روی تعصب از اسلام و شکل‌های دیگر نژادپرستی در کنار یهودستیزی به متن اولیه، ۴۰۷ عضو دموکرات و جمهوریخواه به آن رای موافق داده و ۲۳ جمهوری‌خواه با آن مخالفت کردند.

ایلهان عمر، زاده سومالی و رشیده طلیب فلسطینی‌تبار، دو زن مسلمانی که برای نخستین بار به مجلس نمایندگان راه یافته‌اند، از آغاز به کار این دوره کنگره، اظهاراتی در نکوهش اسرائیل بیان کرده‌اند اما سخنان خانم عمر یهودستیزانه تعبیر شده و توفانی از واکنش را در پی آورده است.

ایلهان عمر با وجود پوزش‌خواهی پیشین از «رای‌دهندگان و یهودیان آمریکا»، هفته گذشته با مطرح کردن نام ایپک، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، برخی از سیاستمداران آمریکا را به «وفاداری دوگانه» و فعالیت برای یک «کشور بیگانه» متهم کرد.

به ادعای خانم عمر، حمایت از اسرائیل از سوی سیاستمداران آمریکایی ناشی از پول‌هایی است که از ایپک می‌گیرند.

در حالی که برخی از جمهوریخواهان گفته بودند که ایلهان عمر باید از عضویت در کمیته مناسبات خارجی مجلس نمایندگان کنار برود، دونالد ترامپ پیش‌تر گفته بود که او باید از کنگره استعفا بدهد.

رییس جمهوری آمریکا همچنین در روزهای اخیر تاکید کرد که برخی از افراد در نهادهای آمریکا از این کشور نفرت دارند؛ اما صریحا به نام ایلهان عمر اشاره نکرد.

سخنان خانم نانسی پلوسی، رییس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که گفته است فکر نمی‌کند ایلهان عمر ضد یهود باشد، با نکوهش شماری از سران سازمان‌های یهودیان آمریکا و کنگره جهانی یهود روبرو شده است.

اما سناتور یهودی برنی سندرز، کامیلا هریس و الیزابت وارن، سه دموکرات نامزد ریاست این حزب برای انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا از خانم عمر حمایت کرده‌اند.

سناتور سندرز انتقاد مشروع از جناح راست و دولت بنیامین نتانیاهو در اسرائیل را جدای از یهودستیزی دانسته است.

حزب دموکرات اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را در دوره کنونی در دست دارد و هم‌زمان شمار زیادی از شخصیت‌های این حزب‌ خود را برای رقابت با آقای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر۲۰۲۰/ آبان ۱۳۹۹ آماده کرده‌اند.

در این میان، تازه‌ترین نظرسنجی گروه گالوپ نشان داده، هر چند غیر از دموکرات‌های لیبرال، اکثر آمریکایی‌ها حامی اسرائیل مانده‌اند اما ایستادگی شهروندان آمریکا در کنار اسرائیل در نزاع اسرائیلی- فلسطینی به کمترین میزان خود در ده سال گذشته رسیده است.

به گزارش جروزالم پست و بر اساس نظرسنجی گالوپ، تنها ۴۳ درصد از دموکرات‌های لیبرال آمریکایی در میان حامیان اسرائیل باقی مانده‌اند.

در نظرسنجی تازه گالوپ، یک تن از هر پنج آمریکایی هواداری بیشتری از فلسطینیان نشان می‌دهد؛ امری که از سال ۲۰۰۱، در پی حمله القاعده به آمریکا و از جمله سقوطبرج‌های دوقلوی نیویورک، سابقه نداشته است.

اما پشتیبانی از اسرائیل در میان آمریکایی‌های جمهوریخواه نیز از ۸۷ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۷۶ درصد در آغاز سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است؛ کاهش ۱۱ درصدی تنها در یک‌سال نیز امری مسبوق به سابقه نیست.

۷۴ درصد آمریکایی‌های بزرگسال در سال ۲۰۱۸ اسرائیل را به دیده مثبت نگاه می‌کردند اما این میزان در آغاز سال ۲۰۱۹ به ۶۶ درصد کاهش یافته است.

گالوپ چهارشنبه تاکید کرده بود که نظرسنجی‌اش پیش از درگرفتن مناقشه بر سر سخنان ایلهان عمر در خصوص اسرائیل، انجام شده است.

با استفاده رویترز و جروزالم پست؛ ف.ا/

دیدن نظرات (۳۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG