لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۰

دونالد ترامپ، یک منتقد محافظه‌کار را عفو کرد


دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه دنش دسوزا، فیلم ساز منتقد و محافظه‌کار آمریکایی که به جرم نقض قوانین حمایت مالی در انتخابات محکوم شده بود، را عفو کرد.

دنش دسوزا، از محافظه‌کاران منتقد و سازنده فیلم‌هایی در مورد باراک اوباما و مخالف سیاست‌های حزب دمکرات بود. او در سال ۲۰۱۴ جرم خود را پذیرفته و حکم تعلیقی پنج سال حبس را دریافت کرده بود.

آقای ترامپ در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر گفت که به اندازه کافی، درباره دسوزا، انصاف رعایت نشده است. او در جریان پرواز خود به هیوستون در ایالت تگزاس گفت که شاید عفو بعدی او، مارتا استوارت باشد.

دونالد ترامپ بیشتر اسکوتر لیبی، رییس دفتر سابق دیک چینی، معاون رییس جمهوری آمریکا را هم از مجازات عفو کرده بود. اسکوتر لیبی در جریان فاش کردن نام یک جاسوس سازمان سی‌آی‌ای و به جرم دروغ گفتن به سازمان فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، محکوم شده بود.

جورج بوش، رییس جمهوری سابق آمریکا که در زمان او اسکوتر لیبی محاکمه شد، مجازات او را تخفیف داد ولی او را عفو نکرد. ولی آقای ترامپ در ماه آوریل،‌اسکوتر لیبی را از مجازات خود عفو کرد.

آقای ترامپ همچنین گفته شاید حکم زندان ۱۴ ساله راد بلاگویویچ، فرماندار سابق ایالت ایلینوی را هم عفو کند. راد بلاگویویچ، به اتهام تبانی و فساد مالی، محکوم شده و در زندان است.

قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، این اجازه را به رییس جمهوری می‌دهد که مجازات‌های اعلام شده از سوی قوه قضاییه را کاهش داده یا آن را به کل عفو کند.

دونالد ترامپ پیش از این جو آرپایو، کلانتر در ایالت تگزاس که به دلیل تخطی از قوانین فدرال و آزار زندانیان و اعمال تبعیض نژادی در حال محاکمه بود و هنوز حکمی برای او صادر نشده بود را به کل معاف کرد.

شماری از نمایندگان دمکرات، کارشناسان قانون اساسی آمریکا و منتقدان به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته‌اند او از قدرت ریاست جمهوری در نادیده گرفتن قانون در خط سیاست، سوءاستفاده می‌کند.

منتقدان رییس جمهوری آمریکا می‌گویند او مشغول فرستادن پیامی به تمامی متهمانی است که از ترس مجازات، مشغول همکاری با رابرت مالر،‌ مستشار ویژه پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند.

دان بیر، نماینده دمکرات کنگره در پیامی در توئیتر گفت: «مثل معاف کردن آرپایو، ترامپ مشغول فرستادن پیامی است که می‌گوید وفاداری سیاسی مهم است و جواب آن با یک حکم فرار از زندان داده می‌شود.»

دنش دسوزا، از محافظه‌کاران آمریکایی است که در حمایت از دیدگاه‌های محافظه‌کاران فعالیت خاصی داشته است. او یک بار با کریستوفر هیچنز، وارد مناظره‌ای در مورد حقانیت دین و وجود خدا شد.

دنش دسوزا، ۵۳ ساله، در زمان محاکمه خود نقض قوانین مالی در حمایت از کاندیداها را پذیرفته و از قاضی پرونده درخواست بخشش کرده بود.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری آسوشیتد پرس و رویترز؛ ک.ت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG