لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۵۸

جدال ترامپ و بایدن در آخرین مناظره انتخاباتی


این آخرین مناظره دونالد ترامپ و جو بایدن بود.

دومین و آخرین مناظره انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات پنجشنبه یکم آبان در بلمونت نشویل در ایالت تنسی برگزار شد.

مجری این مناظره خانم کریستین والکر از شبکه ان بی سی نیوز به عهده داشت. این مناظره ۱۲ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد.

در این مناظره دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دیدگاه‌های خود را در خصوص شیوع ویروس کرونا، دخالت کشورهای خارجی در انتخابات آمریکا، بیمه درمانی، نژاد پرستی و آینده اقتصاد آمریکا مطرح کردند.

به دلیل بروز برخی بی نظمی‌ها در مناظره اول نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، کمیسیون برگزار کننده این مناظره‌ها تصمیم گرفت یک دکمه برای قطع صدای میکروفون دو نامزد در نظر گرفت شود.

بر این اساس هر نامزد دو دقیقه فرصت داشت به پرسش مجری پاسخ دهد. در جریان پاسخ این نامزد میکروفون نامزد دیگر قطع شده بود.

در همین حال برخی از رسانه های آمریکایی از نحوه اداره این مناظره توسط خانم کریستین والکر تمجید کردند.

کرونا در آمریکا

نخستین پرسش درباره شیوع ویروس کرونا در آمریکا بود. دونالد ترامپ در پاسخ به این پرسش گفت، پیش بینی‌ها این بود بیش از دو میلیون و دویست هزار نفر بر اثر شیوع جان خود را از دست خواهند داد. اما چنین نشد. ما به موقع اقدام کردیم و مرزها را به روی چین بستیم. شیوع کرونا مساله بین المللی است و ما در حال آموختن در این زمینه هستیم.

جو بایدن در پاسخ به اظهارات گذشته دونالد ترامپ اشاره کرد و گفت، رئیس جمهوری از آغاز بارها گفته بود کرونا به زودی تمام می‌شود، اما داریم وارد یک زمستان تاریک می‌شویم.

دونالد ترامپ در پاسخ گفت، ما وارد زمستان تاریک نمی‌شویم. ما در حال بازگشایی اقتصاد هستیم و داریم آگاهی خود را در خصوص این بیماری افزایش می‌دهیم.

دخالت ایران در انتخابات آمریکا

در بخش دیگری از این مناظره مجری در خصوص دخالت ایران، روسیه و چین در انتخابات پرسید.

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا روز گذشته اعلام کردند، ایران و روسیه به اطلاعات شماری از رای دهندگان دست یافته‌اند.

جو بایدن در پاسخ به این پرسش تاکید کرد: من از همین جا می‌گویم هر کشوری در انتخابات آمریکا دخالت کند، بهای این اقدام را خواهد پرداخت.

نامزد حزب دموکرات تاکید کرد که در صورت پیروزی در انتخابات، ایران را وادار خواهد کرد بهای نقض حاکمیت ملی آمریکا را بپردازد.

جو بایدن در ادامه از رویکرد دونالد ترامپ در قبال روسیه و چین انتقاد کرد.

دونالد ترامپ نیز در پاسخ به این پرسش گفت که مدیر امنیت ملی به من اطلاع داد که «نقطه مشترک هر دو (کشور ایران و روسیه ) این است که آنها می‌خواهند که من در (در این انتخابات) ببازم چرا که هیچ کس مثل من علیه روسیه سختگیر نبوده است.»

دونالد ترامپ تاکید کرد، گفت هیچ کس به اندازه او علیه روسیه تحریم اعمال نکرده است. دونالد ترامپ همچنین از رویکرد دولت اوباما و جو بایدن در قبال اوکراین انتقاد کرد و گفت، زمانی که شما متکا و ملافه به اوکراین فرستادید من تانک موشک فرستادم.

دونالد ترامپ در ادامه به دیدار خود با باراک اوباما در آغاز ریاست جمهوریش در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد و گفت،‌ باراک اوباما در این دیدار پیش بینی کرد که با کره شمالی وارد جنگ می شویم و خطر این جنگ را مهم ترین چالش پیش روی ایالات متحده قلمداد کرد.

دونالد ترامپ تصریح کرد به رغم چنین هشدارهایی، جنگی با کره شمالی روی نداد.

فعالیت‌های تجاری خانواده بایدن

دونالد ترامپ در بخش دیگری از این مناظره به جو بایدن گفت، در خصوص فعالیت‌های تجاری گذشته پسرش در زمانی که او معاون رئیس جمهوری بوده، یک توضیح به «مردم آمریکا بدهکار است.»

دونالد ترامپ در ادامه جو بایدن و خانواده اش را متهم کرد که از طرف های خارجی پول دریافت کردند.

جو بایدن در پاسخ تاکید کرد٬ هیچ اقدام غیر اخلاقی از جانب پسرش در این زمینه روی نداده است و این اطلاعات ساخته و پرداخته روسیه است.

نامزد حزب دموکرات در ادامه گفت که مطلقا هیچ پولی از کسی نگرفته است و برگه های مالیاتی خود در دو دهه اخیر را منتشر کرده است.

جو بایدن با این حال از دونالد ترامپ پرسید چرا تاکنون اسناد مالیاتی خود را منتشر نکرده است.

دونالد ترامپ هم در پاسخ گفت که اسناد مالیاتی او در حال بررسی است و به محض پایان این بررسی آنها را منتشر خواهد کرد.

نخستین مناظره دونالد ترامپ و جو بایدن هشتم مهرماه برگزار شد. اما مناظره دوم به دلیل ابتلای دونالد ترامپ به کرونا قرار بود به صورت مجازی برگزار شود. اما در نهایت مناظره دوم لغو شد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG