لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۱۳

دفاع ترامپ از تصمیم خود برای تبریک به پوتین بابت پیروزی در انتخابات


دونالد ترامپ می گوید، روسیه می تواند به حل مشکلاتی مانند کره شمالی، سوریه، ایران و حتی مسابقه تسلیحاتی در آینده کمک کنند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از تصمیم خود در خصوص تبریک گفتن به ولادیمیر پوتین جهت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری روسیه دفاع کرده و گفته است، مسکو می تواند به حل بحرانی هایی مانند سوریه ، کره شمالی و ایران کمک کند.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ روز سه شنبه در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین پیروزی وی را تبریک گفت. این اقدام ترامپ انتقاد شماری ازاعضای کنگره آمریکا و رسانه ها را درپی داشته است.

دونالد ترامپ در توییتر خود نوشته است: من با (ولادیمیر) پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تماس گرفتم تا به او پیروزی اش در انتخابات را تبریک بگویم (در گذشته اوباما نیز با او تماس گرفته بود). رسانه های جعلی از این بابت عصبانی شده اند، چرا که خواسته آنها این بود که من با او تند بر خورد کنم. آنها در اشتباه هستند. روسیه را همراه خود داشتن خوب است نه بد.

رییس جمهوری آمریکا در ادامه تصریح کرده است: آنها می توانند به حل مشکلاتی مانند کره شمالی، سوریه، اوکراین، داعش، ایران و حتی مسابقه تسلیحاتی در آینده کمک کنند. بوش تلاش کرد که با آنها کنار بیاید، اما از «هوش» لازم برخوردار نبود. اوباما و کلینتون تلاش کردند، اما انرژی و جذبه لازم را نداشتند.

دونالد ترامپ، روز سه شنبه پس از تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین ابراز امیدواری کرده بود که در آینده ای نه‌چندان دور دیداری با ولادیمیر پوتین داشته باشد.

کاخ کرملین نیز پس از اینتماس تلفنی در بیانیه ای اعلام کرد که رهبران دو کشور «به‌طور ویژه‌ای» در خصوص «دیدار در عالی‌ترین سطح»گفت وگو کرده اند.

این در حالی است که برخی از رسانه های آمریکا می گوید، مشاوران رییس جمهوری آمریکا از دونالد ترامپ خواسته بودند که به ولادیمیر پوتین تبریک نگوید.

ولادیمیر پوتین، در انتخابات روز یک‌شنبه روسیه با کسب ۷۶ درصد آرا، برای چهارمین بار به مقام ریاست‌جمهوری رسید و طی شـش سال آینده رهبری دولت در مسکو را در دست خواهد داشت. ولادیمیر پوتین از ۱۹۹۹ تا کنون به عنوان رییس جمهوری یا نخست وزیر روسیه در در راس قدرت در این کشور حضور داشته است.

شماری از قانون‌گذاران جمهوری‌خواه از جمله سناتور جان مک‌کین و سناتور میچ مک‌کانل، از تماس تلفنی ترامپ با پوتین انتقاد کرده‌اند.

روابط روسیه و آمریکا به دلیل شماری از مسائل از جمله جنگ داخلی سوریه، بحران اوکراین و اتهام‌ها به مسکو در پیوند با دخالت‌های آن در امور سیاسی و انتخاباتی در غرب، با تنش‌ همراه است.

با استفاده از گزارش رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG