لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۲۳

محدودیت‌های موقت صدور روادید کار آمریکا افزایش یافت


دونالد ترامپ پیشتر نیز محدودیت‌هایی در مورد روادید آمریکا وضع کرده بود

در حالی‌که ایالات متحده در پی همه‌گیری کرونا با چالش‌های ناشی از بی‌کاری‌ روبه‌رو شده، دونالد ترامپ با صدور یک فرمان اجرایی، ورود بخشی از نیروی کار خارجی را، از جمله در زمینه فناوری، موقتا ممنوع کرده‌است.

این فرمان اجرایی که دوم تیر ماه به امضای رئیس‌جمهوری آمریکا رسیده تا پایان سال جاری جریان خواهد داشت و انتظار می‌رود بر نیم میلیون تن از خارجیان مشغول به کار در آمریکا تاثیر بگذارد.

در ماه‌های پیش، و در پی آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ روند صدور روادید معمول ورود به آمریکا، از جمله روادیدهای مهاجرتی، توسط کنسولگری‌های آن کشور در بسیاری از کشورها موقتا متوقف شده بود.

سوم اردیبهشت ماه آقای ترامپ، یک فرمان اجرایی را امضا کرد که براساس آن صدور گرین‌کارت (کارت سبز) برای متقاضیان به مدت ۶۰ روز تعلیق شد.

در آن زمان رئیس‌جمهوری ایالات متحده تاکید کرده بود که در پایان ۶۰ روز بار دیگر به بازبینی ابعاد این فرمان اجرایی خواهد پرداخت و تصمیم خواهد گرفت.

در بیانیه صادر شده از سوی رئیس‌جمهوری آمده است «در اداره سیستم مهاجرتی کشورمان باید هوشیاری کامل در مورد پیامدهای ناشی از کارکنان خارجی را بر بازار کار ایالات متحده حفظ کنیم، به‌ویژه در پی شرایط فوق‌العاده کنونی در پی بی‌کاری داخلی گسترده و کاهش تقاضا برای نیروی کار».

فرمان اجرایی تازه شامل دارندگان روادید اچ-۱بی برای کارکنان ماهر، و نیز اچ-۲بی و جـِی-۱ برای کارگران فصلی به‌جز در بخش کشاورزی می‌شود. کارمندان شرکت‌ها دارای روادید ال-۱ که محل کارشان به آمریکا انتقال می‌یافت نیز تا پایان سال جاری قادر به استفاده از روادید خود نخواهند بود.

در مورد روادید اچ-۲بی کارکنان در بخش فراوری غذایی مستثنی شده‌اند.

بی‌کاری در اوایل سال جاری میلادی در آمریکا در حدود ۳.۵ درصد بود، اما با همه‌گیری کرونا، محدودیت‌ها، تعطیلی‌ها، قرنطینه‌ها، و پیامدهای دیگر آن در ماه مه این رقم به بیش از ۱۳ درصد رسید. ماه پیش شمار بی‌کاران در ایالات متحده ۲۱ میلیون نفر برآورد شد.

ایالت‌های آمریکا در روند بازگشایی تدریجی قرار دارند، اما انتظار می‌رود چالش‌ها و مشکلات ناشی از بی‌کاری برای مدتی، یا حتی چند سال به درازا بکشد.

با این حال شماری از شرکت‌ها و صنایع از جمله در زمینه فناوری از ترامپ خواسته بودند این محدودیت‌ها را وضع نکند چرا که ممکن است به این صنایع آسیب رسانده و آهنگ رشد اقتصادی را کاهش دهد.

استوارت اندرسون، مدیر یک اندیشکده غیر سیاسی فعال در زمینه تجارت و مهاجرت در آمریکا، به روزنامه وال‌استریت‌جورنال گفته برهان و ادله‌ای وجود ندارد که ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های روادیدی بر نرخ بی‌کاری تاثیری خواهند گذاشت.

منابع: رویترز، اسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه، وال‌استریت‌جورنال
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG