لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۵۵

ترامپ برای بحران خاورمیانه خواهان راه‌حل دو کشور شد


اسرائیل، اورشلیم را پایتخت خود می‌داند. این در حالی است که فلسطینی‌ها نیز می‌خواهند بخش شرقی بیت‌المقدس (اورشلیم)، که از سال ۱۹۶۷ در اشغال اسرائیل است، را به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین اعلام کنند

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا روز چهارشنبه گفت برای حل بحران اسرائیل و فلسطینیان خواهان راه‌حل دو کشور است. این صریح‌ترین موضع‌گیری دولت او در دفاع از این راه‌حل توصیف می‌شود.

دولت دونالد ترامپ در گذشته می‌گفت در صورتی از این راه‌حل حمایت خواهد کرد که هر دو طرف آن را بپذیرند.

دونالد ترامپ در ملاقات با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته آمریکا قصد دارد در دو تا سه ماه آینده طرح صلح پیشنهادی خود را اعلام کند.

آقای ترامپ که برای شرکت در اجلاس سالیانه سران کشورهای عضو سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد افزود: «من طرفدار راه‌حل دو کشور هستم. به نظرم بهترین راه‌حل است. احساس من این است.»

او در کنفرانس خبری در نیویورک نیز تاکید کرده معتقد است راه‌حل تشکیل دو کشور مستقل «بهترین کارکرد را دارد».

بنیامین نتانیاهو گفته است هر کشور فلسطینی که ممکن است در آینده تاسیس شود باید غیرمسلح باشد و موجودیت اسرائیل به عنوان کشور یهودیان را بپذیرد. فلسطینیان می‌گویند تعیین این شروط نشان می‌دهد که رهبر اسرائیل در مورد صلح جدی نیست.

متحدان عرب آمریکا حامیان اصلی راه‌حل دو کشور هستند.

دونالد ترامپ افزود: «من واقعا معتقدم که چیزی اتفاق خواهد افتاد. آنها می‌گویند دشوارترین توافق است.»

او بدون اشاره به جزییات گفت اسرائیل باید برای طرف مقابل کار خوبی انجام دهد.

از دسامبر سال ۲۰۱۷ که دولت دونالد ترامپ اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و سفارت خود را به آن شهر منتقل کرد تردیدها در مورد توانایی دولت آمریکا برای کمک به حصول یک توافق بین اسرائیل و فلسطینیان افزایش یافته است.

آقای ترامپ با اشاره به توافق برای حل بحران خاورمیانه گفت: «یکی از آرزوهای من این است که قبل از پایان دور اول ریاست جمهوری‌ام این کار انجام شود.»

وضعیت شهر اورشلیم/بیت‌المقدس یکی از مهمترین محورهای اختلافات اسرائیل و فلسطینیان است. هر دو طرف این شهر را پایتخت خود می‌دانند.

اقدام دولت دونالد ترامپ فلسطینیان را به شدت خشمگین کرد و آنها از آن زمان اقدامات دولت آمریکا برای برقراری صلح بین دو طرف که جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ آن‌را هدایت می‌کند، تحریم کرده‌اند.

اسرائیل شهر اورشلیم را پایتخت خود می‌داند. این در حالی است که فلسطینی‌ها نیز می‌خواهند بخش شرقی بیت‌المقدس (اورشلیم)، که از سال ۱۹۶۷ در اشغال اسرائیل است، را به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین اعلام کنند. جامعه بین المللی هیچگاه الحاق بخش شرقی اورشلیم به قلمرو اسرائیل را به رسمیت نشناخته است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG