لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۵۱

مهلت ۴۵ روزه ترامپ به دو اپلیکیشن‌ چینی برای فعالیت مجاز در آمریکا


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، شامگاه پنج‌شنبه ۱۶ مرداد با صدور فرامینی اعلام کرد که از یک ماه و نیم دیگر انجام معامله میان آمریکایی‌ها با شرکت‌‌های چینی مالک اپلیکیشن‌های «تیک‌تاک» و «وی‌چت» ممنوع است.

این ممنوعیت که از ۴۵ روز آینده شروع می‌شود شامل دو شرکت «بایت‌دنس» و «تن‌سنت» خواهد شد و بر اساس آن مجوزهای این دو شرکت برای کاربرد اپلیکیشن‌های یادشده در آمریکا اجازه تمدید ندارند.

دولت ترامپ در هفته کنونی تاکید کرده بود که اقدامات خود را برای تصفیه اپلیکیشن‌های «غیرقابل اعتماد» چینی از شبکه‌های دیجیتال ایالات متحده تسریع خواهد بخشید.


واشینگتن همچنین اپلیکیشن‌های چینی تیک‌تاک و وی‌چت را «تهدیداتی مهم» خوانده است.

آقای ترامپ در فرمان خود عنوان کرد که اپلیکیشن تیک‌تاک می‌تواند در کمپین‌های دروغ‌پراکنی به سود حزب کمونیست چین به کار گرفته شود و از این رو ایالات متحده «باید به منظور حفاظت از امنیت ملی ما دست به اقدامی تهاجمی علیه مالکان تیک‌تاک بزند».

رئیس جمهوری آمریکا در فرمان دیگری گفت، اپلیکیشن وی‌چت «به شکل خودکار بخش بزرگی از اطلاعات کاربران خود را ضبط می‌کند که این گردآوری اطلاعات این اجازه را به حزب کمونیست چین می‌دهد که به اطلاعات شخصی و حقوقی آمریکایی‌ها دسترسی داشته باشند».

دونالد ترامپ به تازگی گفته بود که از فروش کاربری تیک‌تاک در آمریکا به شرکت مایکروسافت استقبال می‌کند اگر که سهم بزرگی از فروش آن به دولت ایالات متحد برسد. با این حال او هشدار داده بود که مهلت تیک‌تاک تا ۱۵ سپتامبر بیشتر نیست.

پیش از این شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه نسبت به احتمال دخالت شبکه‌های چینی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر ابراز نگرانی کرده بودند.


رویترز به نقل کارشناسان نوشته است که ارزش اپلیکیشن تیک‌تاک در حدود ۵۰ میلیارد دلار است. اما در مجموع این اقدامات ناخرسندی پکن را به دنبال داشته است. چین می‌گوید موضع‌گیری رئیس جمهور آمریکا «خلاف اصول اقتصاد بازار و اصول شفافیت و عدم تبعیض» است و دولت دونالد ترامپ را به «قلدری» متهم کرده.

طبق قوانین داخلی چین، «شرکت‌ها موظف به همکاری با فعالیت‌های امنیتی هستند که توسط حزب کمونیست چین کنترل می‌شود».

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG