لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۴۲

وکلای ترامپ می‌گویند فشار بر اوکراین حتی اگر درست باشد «قابل استیضاح نیست»


دونالد ترامپ در این تصویر از ۲۳ ژانویه در مریلند آمریکا

وکلای دونالد ترامپ در جریان دادرسی به استیضاح در سنا، می‌گویند حتی اگر اتهام منوط کردن کمک‌های نظامی به اوکراین به مساعدت‌های سیاسی واقعا رخ داده باشد، باز هم پایه و اساسی برای برکناری رئیس‌جمهوری نیست.

آلن درشوویتز، استاد بازنشسته حقوق، یکی از اعضای تیم وکلای آقای ترامپ، اظهار کرده هر سیاستمداری منافع خود را با منافع جمعی یکسان می‌پندارد و بنا بر این «چنین چیزی قابل استیضاح نیست».

این دفاعیات در نخستین روز از جلسات پرسش و پاسخ در سنا مطرح شده‌است.

روند دادرسی به لوایح استیضاح در سنا پس از اظهارات «دادستان‌ها»، یعنی تیم انتخاب‌شده از سوی مجلس نمایندگان، و سپس دفاعیات وکلای رئیس‌جمهوری وارد مرحله پرسش و پاسخ شده‌است.

این سومین بار در تاریخ آمریکا است که استیضاح در مجلس نمایندگان رای می‌آورد، و به دادرسی در سنا برای تصمیم‌گیری در مورد برکناری رئیس‌جمهوری می‌انجامد.

هر دو مورد پیشین به تبرئه رئیس‌جمهوری ایالات متحده انجامید و ارزیابی‌های حاکی‌ست این مورد نیز به‌خاطر اکثریت داشتن جمهوری‌خواهان در سنا، به تبرئه آقای ترامپ خواهد انجامید.

مجلس نمایندگان آمریکا، که اکثریت در آن با دمکرات‌ها است، دونالد ترامپ را به «سوءاستفاده از قدرت»، و «ایجاد مانع بر سر تحقیقات کنگره» با جلوگیری از شهادت مقام‌ها و نهادهای دولتی در روند تحقیقات متهم کرده‌است.

این اتهام‌ها در پیوند هستند با گفت‌وگوی تلفنی آقای ترامپ با رئیس‌جمهوری اوکراین، و طرح خواسته تحقیق در مورد رقبای سیاسی‌اش، به ویژه جو بایدن.

دفاعیات تیم آقای ترامپ در این مورد که کمک‌های نظامی به اوکراین در قبال مساعدت سیاسی، عمل خلافی نیست، ظاهرا چرخشی اساسی از دفاعیات مطرح‌شده قبلی‌ست.

تا کنون ترامپ و وکلای او مشخصا فشار بر اوکراین و مسئله بده بستان یا گروکشی سیاسی را رد کرده بودند. آقای ترامپ گفته بود مکالمه تلفنی‌اش با ولودیمیز زلنسکی «بی‌عیب و نقص» بود.

در جریان جلسات پرسش و پاسخ، سناتور جمهوری‌خواه تد کروز، پرسیده آیا بده‌ بستانی در مسئله کمک‌های نظامی به اوکراین و مساعدت‌های سیاسی رخ داده است؟

آلن درشوویتز در پاسخ گفته این مسئله از اساس اهمیت چندانی ندارد، چراکه بسیاری از سیاستمداران منفعت خود در انتخاب مجدد را با منافع جمعی یکسان می‌پندارند.

آقای درشوویتز می‌گوید «به همین خاطر است که تلاش برای روانکاوی یک رئیس‌جمهوری [بر پایه نیت‌هایش] کار بسیار خطرناکی‌ست».

آدام شیف، قانون‌گذار دمکرات در مجلس نمایندگان که تیم دادستان‌ها را رهبری می‌کند، ظاهرا از اظهارات آلن درشوویتز حیرت‌زده شده‌است.

او گفته «همه بده بستان‌ها شبیه هم نیستند» و برخی از آن‌ها پذیرفتنی هستند در حالی که برخی دیگر را نمی‌توان پذیرفت.

آقای شیف می‌گوید «لازم نیست آدم ذهن‌خوانی بلد باشد تا بفهمد کدام درست است. می‌توانید از جان بولتون بپرسید».

اشاره آدام شیف به کتاب زیر چاپ مشاور پیشین امنیت ملی دونالد ترامپ است که در آن‌ها ادعاها و اتهام‌هایی مطرح شده‌است.

آقای بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا، در این کتاب که هنوز چاپ نشده ادعا کرده که دونالد ترامپ می‌خواست کمک‌های نظامی به اوکراین را متوقف کند مگر آنکه دولت آن کشور در مورد رقبای سیاسی رئیس‌جمهوری آمریکا تحقیق کند.

به گزارش نیویورک‌تایمز بولتون به نقل از ترامپ گفته رئیس‌جمهوری آمریکا خواسته بود تا کمک ۳۹۱ میلیون دلاری مصوب کنگره آمریکا برای اوکراین، به همکاری کی‌یف در تحقیقات در مورد دمکرات‌ها، رقیب سیاسی‌اش جو باید و پسرش هانتر بایدن، منوط شود.

دمکرات‌ها می‌خواهند جان بولتون برای شهادت فراخوانده شود اما کاخ سفید مخالف این اقدام است.

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG