لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۴۲

نامه نمایندگان کنگره امریکا به ترامپ برای «تامین امنیت» اسرائیل در پایان جنگ در سوریه


دونالد ترامپ در کنگره (عکس از آرشیو)

چهارصد عضو کنگره در نامه‌ای به دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا نوشته‌اند در حالی که جنگ داخلی سوریه رو به پایان است، آمریکا باید از منافع اسرائیل، هم‎‌پیمان آمریکا، محافظت کند.

به نوشته روزنامه اسرائیل هیوم نزدیک به دولت بنیامین نتانیاهو و سایر رسانه‌های این کشور، اعضای مجلس نمایندگان و سنا از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات، این نامه را دوشنبه بیست و نهم اردیبهشت به کاخ سفید ارسال کرده‌اند.

آنها در این نامه از دونالد ترامپ خواسته‌اند که آمریکا «رهبری خود را نشان دهد» و با مبارزه با افراط گرایی در سوریه، مراقب منافع اسرائیل باشد.

براساس این گزارش‌ها، نامه اعضای کنگره از روی نگرانی از عواقب «دخالت ایران و روسیه در سوریه» و «تهدیدات حزب‌الله و سپاه پاسداران ایران» برای اسرائیل نوشته و ارسال شد.

این نامه دولت ترامپ را فرا خوانده راهبردی را اتخاذ و عملی کند که موجب «ثبات در منطقه شود».

در این نامه همچنین آمده است «منطقه از رفتار تهدید کننده ایران رنج می‌برد؛ تهران در تلاش تثبیت حضور نظامی دایمی در سوریه برای دایمی کردن تهدید علیه هم‌پیمان ما است».

امضا کنندگان نامه تشدید فشار سیاسی و اقتصادی به ایران و روسیه را توصیه کردند تا تهران و مسکو از حمایت از حکومت بشار اسد دست بکشند.

نویسندگان نامه نوشته‌اند که روسیه اراده‌ای برای خروج نیروهای ایران از سوریه از خود نشان نداده است.

روسیه، ایران و حزب‌الله در پیروزی‌های نظامی ارتش سوریه که ده‌ها گروه شورشی و در صدر آنها داعش را با هزیمت روبرو کرد و موجب بقای حکومت بشار اسد شد، سهم زیادی داشتند.

سوریه با پیشروی ارضی و بیرون راندن دشمنان مسلح خود، در حال پایان دادن به جنگ هشت ساله این کشور است.

چهارصد عضو مجلس نمایندگان و نیز سناتورها نوشته‌اند سپاه پاسداران ایران با تعرض هوایی به اسرائیل، حریم این کشور را نقض کرد.

اشاره این اعضای کنگره به ارسال یک پهپاد در ۲۱ بهمن سال ۱۳۹۶ از جنوب سوریه به آسمان شمال اسرائیل است؛ اسرائیل آن پهپاد را سرنگون کرد و بعد از مدتی اعلام کرد تحقیقات نشان داد که پهپاد حامل مواد تخریبی برای انفجار بروی یک هدف نظامی اسرائیلی بود.

بر اساس ارزیابی‌ها، ارسال پهپاد به آسمان اسرائیل پاسخی از سوی ایران به حملات پی در پی نیروی هوایی اسرائیل علیه «اهداف ایرانی» در سوریه بود؛ اندکی پیش از آن رخداد، در یک حمله منتسب به اسرائیل، چند عضو سپاه پاسداران ایران کشته شده بودند.

نامه صدها عضو کنگره به دونالد ترامپ همچنین به «تهدیدات حزب‌الله علیه اسرائیل» مانند وجود زرادخانه‌ای با صد هزار راکت که «به سوی اسرائیل نشانه رفته‌اند» و اقدام شبه نظامیان این سازمان شیعی در حفر تونل‎‌ها با نیت حمله به اسرائیل اشاره دارد.

این نامه همچنین افزوده است که نیروهای حزب‌الله در سطح منطقه پراکنده هستند و تهدیدی علیه نظامیان آمریکا در عراق محسوب می‌شوند.

اعضای مجلس نمایندگان و سناتورها در نامه خود نوشته‌اند باید فشار سیاسی و اقتصادی بر حزب‌الله افزایش یابد تا توان تهدید آن علیه اسرائیل هر چه بیش‌تر ضعیف شود.

روزنامه‌های آمریکا در روزهای اخیر در گزارشی به تضعیف شدید توان مالی حزب‌الله در نتیجه سخت‌تر شدن شرایط اقتصادی ایران به خاطر تحریم‌های آمریکایی اشاره کردند.

بر اساس این گزارش‌ها، حزب‌الله صدها عضو خود را معلق کرده؛ پولی را که نهادهای مختلف این سازمان اختصاص می‌داد کاهش داده و بسیاری از فعالیت‌هایش را متوقف کرده است.

حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله ماه گذشته آشکارا حامیان این سازمان در لبنان و جهان را به یاری مالی فرا خواند.

درخواست صدها عضو کنگره برای «تامین امنیت و منافع اسرائیل در حالی که جنگ سوریه به آخر خود نزدیک شده»، هم‌زمان با بحران میان آمریکا و ایران در خلیج فارس و خاورمیانه نوشته شده است.

با وجود این، هنوز معلوم نیست که اعضای دو حزب چه راهکارهای عملی را برای تامین اهداف متعددی که در نامه خود عنوان کرده‌اند، پیشنهاد می‌کنند.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG