لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۳۱

دونالد ترامپ نوروز را تبریک گفت


دونالد ترامپ می‌گوید ایرانیان شایسته داشتن رهبرانی هستند که صدای آنان را بشنوند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا،‌ جمعه اول فروردین در پیامی نوروز را تبریک گفت. او در این پیام برای تمامی کسانی که نوروز را جشن می‌گیرند، بهترین‌ها را آرزو کرده است.

دونالد ترامپ گفته است، به نمایندگی از ایالات متحده، گرم‌ترین شادباش‌هایم را برای داشتن نوروزی سرشار از شادی و صلح تقدیم می‌کنم.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده است که نیروهای رهایی بخش و آزادی طلب همواره بر شر و سرکوب پیروز خواهند شد.

دونالد ترامپ در این پیام خود اشاره‌ای به شیوع ویروس کرونا در جهان و ایران نکرده است. روز جمعه شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران ۱۹ هزار و ۶۴۴ نفر اعلام شد. گفته می شود یک هزار و ۴۳۳ نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از این پیام خود به تحولات یکسال گذشته در ایران اشاره کرده و گفته است: پارسال برای ایرانیان سالی تاریخی بوده است. ما ایرانیان شجاع و دلیری را دیدیم که تعداد انبوهی از آنها در سراسر کشور به پا خواستند تا به فساد حکومتشان اعتراض کنند و خواستار پاسخگویی آنان باشند.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده است: مردم ایران روشن کردند که خواستار رهبرانی هستند نماینده آنها باشند، نه این که در خدمت منافع این حکومت فاسد باشند.

طی یک سال گذشته اعتراضاتی علیه حکومت در ایران انجام شد. از جمله سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد بر اساس تصمیم شورای عالی اقتصادی سران قوا در آبان سال ۱۳۹۸، به بروز اعتراضات در بسیاری از شهرهای ایران منجر شد.

اعتراضات آبان‌ماه ۱۳۹۸ با سرکوب شدید روبه‌رو شد و به نوشته خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ کشته بر جای گذاشت.

دونالد ترامپ در ادامه این پیام گفته است مردم ایران «سزاوار داشتن رهبرانی هستند که صدای آنان را بشنوند و به آنها احترام بگذارند٬ روی آنها سرمایه گذاری كنند، نه رهبرانی كه با هدر دادن پول برای جاه طلبی های هسته ای و آزمایش‌های موشکی بیشتر آنها را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند.»

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرده است: آنها شایسته داشتن آینده‌ای با صلح و کامیابی در داخل کشور و در کنار سایر کشورها هستند. در حالی که آنها این فصل تازه امیدواری را آغاز می‌کنند، ما نیز به متحدان و شرکایمان در سراسر دنیا می پیوندیم و برای آینده‌ای روشن‌تر و آزادتر برای ایران دعا می‌کنیم.

امریکا اردیبهشت سال ۱۳۹۷ از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران موسوم به برجام خارج شد و تحریم های خود را بازگرداند.

آمریکا می‌گوید، برجام راه را برای دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای در آینده باز گذاشته است. دونالد ترامپ خواهان دستیابی به توافق تازه ای با ایران است که علاوه بر برنامه هسته ای، فعالیت‌های منطقه ای و برنامه موشکی این کشور را شامل شود.

ایران همواره تاکید کرده که برنامه‌های هسته‌ای آن کشور اهداف غیر نظامی دارد و حاضر به مذاکره مجدد درباره برجام نیست.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG